jos eivät myönnä sairaspäivärahaa jääkö työtön ilman työmarkkinatukea.Onko kellään kokemusta. Olisi ikävä jäädä ilmaan toimeentuloa.
SAIRASPÄIVÄRAHA
laskut juoksee
2
218
Vastaukset
- sairas työnhakija
Ei jää ilman tukea ja tämähän se hullunkurista onkin. Lääkäri voi määrätä sairaslomaa mutta kela voi rahan evätä ja sitten pitää työkyvyttömänä ilmottautua työnhakijaksi että saa työttömyyskorvausta! Eli sairaita työkyvöttömiä on saajana työttömyyskorvauksien hakijoissa. Itsellä näin on ja tuntuu todella hassulta. Mutta pakko toimia lakien mukaan että saa rahaa jostain.
- miten on?
Jos on lyhyt sairasloma, pitääkö olla työnhakijana te-toimistossa vai voiko työnhaun katkaista sairasloman ajaksi? Onko sairaspäivärahan määrä sama kuin ansiosidonnainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033812Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii602406Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472203
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561247
- 701147
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1241117