Perinteisiä lastenlauluja

Kummitäti pulassa

Laitoin tämän jo tuonne viihde/musiikki osastolle, mutta olisiko tämä parempi paikka tavoittaa lasten musiikista tietäviä?

Lainasin kirjastosta ison pinon perinteisiä lastenlaululevyjä, mutta niissä kaikissa oli yhteinen ongelma. Suurin osa lauluista oli pienten lasten laulamia ja siksi melkoista lässytystä ja epäselvää kuunneltavaa.

Nyt kaivataankin vinkkejä perinteisistä lastenlaululevyistä, jotka olisi isompien lasten tai mielellään aikuisten laulamia.

Esimerkiksi Anni tannin leikkilaulu-cd:t sisältävät paljon ihania, perinteisiä, lyhyitä lauluja, mutta ovat pienten lasten laulamia. Nyt etsitään siis vastaavia kappaleita selkeämmin laulettuina.

Kiitos, jos joku osaa neuvoa.

1

500

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sa

      Lasetn parhaat kirjat kirja ja Cd, useita löytyy, esim Laula laula lapseni ja Kas metsämökin ikkuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3137
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2518
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2468
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1445
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1310
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe