GameCube? ostaakko vai ei?

Oon tässä säästänyt reilu 200 euroo konsolia varten, mutta nyt olen tullut katumapäälle, enkä ole ihan varma haluanko konsolia enää... Kysynkin, että kannattaako sitä hankkia? Ootteko te olleet konsoliin tyytyväisiä ja sitten vielä mitä pakollisia "osia" siihen vielä tarvitsee ostaa? Siis toinen ohjain ainakin.. ääk onko se kannattavaa ostaa?
4404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

KYLLÄHÄN TUO ON KANNATTAVA OSTOS JA PALJON HYVIÄ PELEJÄ LÖYTYY. PAKOLLISESTA OSISTA SIIHEN EI TARVITSE MUUTA KUIN OHJAIMEN JA MUISTIKORTIN JA TIETENKIN JONKUN PELIN. JOS HALUAT PELATA GAME BOY COLOR JA ADVANCE PELEJÄ NIIN EIKÄ SINULLA OLE GAME BOY ADVANCEA NIIN NÄITÄ VOIT PELATA GB PLAYER LAITTEEN AVULLA. GB PLAYER KIINITETÄÄN GAME CUBEN POHJAAN. NÄILLÄ PERUSTEILLA GAMECUBE ON HINTANSA ARVOINEN OSTOS.

Äänestä

Itse olen vannoutunut pleikkari-ihminen ollut jo psykkösen ilmestymisestä asti, nyt sitten kuitenkin vuosi sitten ihan vaihtelun vuoksi ostin cuben ja siihen ensimmäisen kuukauden sisään ostosta kaikki sellaiset pelit jotka tuntuivat oman pelimaun mukaisia olevan eli siinä kymmenkunta.

Näistä suurimman osan pelailin läpi ja sitten kyllästyin täysin Cubeen ja palasin pleikkaan, kuutio on jossain kaapin pohjalla peleineen. Jos pitää nintendotyylisistä peleistä niin silloin on kyllä hyvä ostos hintansakin puoleen. Pelitkin useat (hyvätkin) ihan kohtuuhintaisia, useammin moni pystyy hankkimaan uusiakin kuin mitä muille konsoleille.

Pelitarjontakin (onko sitten hyvä vai huono juttu...riippuu pelaajasta) on cubelle erilainen kuin muille, x-boxin ja pleikan pelit ovat aikalailla samaa linjaa ja samoja molemmilla koneilla. Cubella taas monia joita ei näillä ole ollenkaan ja se ero on että cuben pelit ovat aika poikkeuksetta laatutavaraa mutta sitten taas muille konsoleille tulee joskus sellaista kuraa ja ihan täysihintaisena että huhhuh.

Elikkäs jos jaksaa pelailla nintendomallisia pelejä niin cubesta on iloa pitkään, sitten vaan kun niihin kyllästyy niin alkaa olla vähän tylsä vehje pian. Siinähän ei ole edes dvd-soitinta mutta se nyt ei nykyään ole mikään puute, perussoittimet maksavat huikeaa 40-50 euroakin jo halvimmillaan eli sillä nyt ei ole väliä onko se konsolissa vai ei. Joskus oli aika hitti aikanaan että osassa konsoleita oli(ja on) dvd.

Jos nyt hankit cuben niin osta pari ohjainta lisäksi samaan syssyyn, ne nyt eivät paljoa maksa, muutamia kymppejä. Tosin vähän sellainen tilanne sitten että jos ei ole pelejä niin eihän sillä mitään tee eli osta nyt 2-3 ainakin kun koneen hankit. Yhdellä pelillä joka usein tulee koneen mukana nykyään, on aika tylsää kulutella aikaa. Yhtenä pelinä voisin suositella uutta Zeldaa, siitä ei kellään ole ollut pahaa sanottavaa. Eli jotta saisit sellaisen paketin heti kättelyssä mistä sitten on iloa enemmänkin kuin pari iltaa niin voi sanoa että tuommoiset 300e siihen menee. Kone, pari kolme peliä ja pari ohjainta.

En nimittäin tiedä onko vain oma tuntu mutta jotenkin tuntui kun pelasin että ohjaimet hajosivat nopeammin yksinpeleissäkin kuin että olisi pelannut kaksin. Pleikassa kestää yksi ohjain aina vuoden päivät, cubella hajosi eka jo kahdessa kuukaudessa...

Äänestä

Cube on ainakin omasta mielestäni nykymarkkinoilla olevista konsoleista ykkönen, niin pelitarjontansa kuin tekniikkansakin puolesta. Hintakin on kohtuullinen. Muistikortti kannattaa ostaa samalla kertaa ja jos paljon meinaat pelailla niin paras ottaa samantien mallia isompi. Toiseksi ohjaimeksi suosittelen langatonta wavebird ohjainta, varsinkin kun se irtoaa joistakin kaupoista yhtä halvalla kuin johdollinen malli.
Mulla itselläni oli myös PS1, XBOX ja Dreamcast. Eli ainakin hieman on mihin verrata kun väitän Cubea ykköseksi.

Äänestä

Osta ihmeessä! Ite oon ainaki tyytyväinen omaani. Ja hanki siihen lisäks sit ainaki muistikortti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lara kirjoitti:

Oon tässä säästänyt reilu 200 euroo konsolia varten, mutta nyt olen tullut katumapäälle, enkä ole ihan varma haluanko konsolia enää... Kysynkin, että kannattaako sitä hankkia? Ootteko te olleet konsoliin tyytyväisiä ja sitten vielä mitä pakollisia "osia" siihen vielä tarvitsee ostaa? Siis toinen ohjain ainakin.. ääk onko se kannattavaa ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu