Rajuja mielenosoituksia Brysselissä !

Koska meillä ?

Keski-Eurooppalaiset maidontuottajat osoittavat mieltään parasta aikaa Brysselissä. Ainakin Belgiasta, Itävallasta ja Saksasta tulleet mielenosoittajat vaativat maidolle oikeudenmukaista tuottajahintaa, maitokiintiöiden säilyttämistä ja ulkomaisen halpatuonnin torjumista.
Paukkupommit räiskyvät ja maitoa valutetaan tankkiautosta pitkin katua. Euroopan parlamentin edustalla sijaitseva Luxemburgin aukio on täynnä traktoreita ja olkipaaleja.

5

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei riitä suomalaisilla viljeijöillä kompetenssi
      lähteä Brysseliin vahvistamaan muiden maiden
      viljelijöiden demonstraatiota. Ei riitä kielitaito.

      Myös itsekkyys/ahneus on esteenä, tehkööt muut meidänkin
      puolesta.

      Suurin este on se, ettei ole säädetty
      m i e l e n o s o i t u s t u k e a.

      Maksakien tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa.

      • Verisiä lehmänpäitä.

        Poliisikoirilla puretutettiin viljelijöitä rajussa mielenosoituksessa jonka viljelijät järjesti tukitaloutta vastaa, verisiä lehmän päitä kannettiin Helsingin kaduilla ja paalit paloi Espalla, ekä syyttä, pahimmat kauhukuvat ovat toteutuneet viljelijöitä riistetään rajusti, ainoastaan nälänhätä voi pelastaa enää maatalouden täydellisen tuhoutumisen Suomesta jonka tukitalous aiheuttaa....


    • Näinö on...

      "Ainakin Belgiasta, Itävallasta ja Saksasta tulleet mielenosoittajat vaativat...".

      Siis Ranskalaisilla, Italialaisilla, Espanjalaisilla, Bortugalilaisilla, Kreikkalaisilla, Tanskalaisilla, Ruotsalaisilla, Puolalaisilla, Tsekkiläisillä,virolaisilla, Englantilaisilla ei riitä kompetenssi lähteä Brysseliin vahvistamaan muiden maiden viljelijöiden demonstraatiota eikä riitä kielitaito ja myös itsekkyys/ahneus on esteenä...

      • ei jymmärrä...

        Yhteenvenona siis ainoastaan Belgiasilla, Itävaltalaisilla ja Saksalaisilla riittää kompetenssi eikä itsekkyys/ahneus ole esteenä eikä myöskään mielenosoistustuen puuttuminen haittaa. Hienoa että Belgialaisetkin olivat mukana, pitkästä matkasta huolimatta;) suomestahan maitoauton kanssa ei ole edes 1000km jonka sisällön sitten olisi tyhjentänyt kaduille.
        Ilmeisesti tuo mielenositus Brysselissä ei ole "maksakien tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa" vuoksi. Jotenkin epäloogista kuitenkin kun suomalainen ei ollut mukana oli syynä ahneus mutta mielenosoituksesa siitä siis ei ollutkaan kyse.


      • Kompetenssia !!!
        ei jymmärrä... kirjoitti:

        Yhteenvenona siis ainoastaan Belgiasilla, Itävaltalaisilla ja Saksalaisilla riittää kompetenssi eikä itsekkyys/ahneus ole esteenä eikä myöskään mielenosoistustuen puuttuminen haittaa. Hienoa että Belgialaisetkin olivat mukana, pitkästä matkasta huolimatta;) suomestahan maitoauton kanssa ei ole edes 1000km jonka sisällön sitten olisi tyhjentänyt kaduille.
        Ilmeisesti tuo mielenositus Brysselissä ei ole "maksakien tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa" vuoksi. Jotenkin epäloogista kuitenkin kun suomalainen ei ollut mukana oli syynä ahneus mutta mielenosoituksesa siitä siis ei ollutkaan kyse.

        Heinäpaalit tulessa Espalla - viljelijöitä pidätettiin
        Osa viljelijöistä kävi jo tänään suoriin protestitoimiin. Viljelijät sytyttivät heinäpaaleja tuleen EU:n Helsingin-lähetystön edustalla illan suussa.
        Paalit sammutettiin ja poliisi pidätti kolme viljelijää. Viljelijöiden mielenilmaukset tukiaisten vähentämistä vastaan alkoivat kello 16.30 Itävallan suurlähetystön luona Keskuskadulla, jossa viljelijät jättivät suurlähettiläälle protestikirjeensä. Sen jälkeen oli määrä siirtyä EU-edustuston eteen osoittamaan mieltä.
        Tässä vaiheessa kaikki sujui rauhallisesti. Kello 17:n jälkeen kuitenkin viljelijät tekivät kahdella ns. pick-up-autolla iskun EU-lähetystön eteen Pohjoisesplanadille.
        Autoista pudotettiin heinäpaaleja kadulle ja tuikattiin tuleen. Paikalla oli kolmisenkymmentä viljelijää, joista poliisi pidätti siis kolme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      24
      2655
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2322
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1298
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1221
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      986
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      967
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      76
      870
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      73
      843
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      793
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      93
      772
    Aihe