Kun palstan avaa, lukeakseen kirjoituksia hyvistä aiheista, kokee vain suuren pettymyksen.
Mitään osaamattomien ja tietämättömien puppugeneraattori työntää tyhjiä lauseita, joissa lähinnä haukutaan muita kirjoittajia.
Mihin palsta on menossa? Mitä voidaan tehdä?
Vihakirjoittajatko määräävät kehityksen suunnan ja smalla antavat väärää tietoa asioista.
Mitään osaamattomien ja tietämättömien puppugeneraattori työntää tyhjiä lauseita, joissa lähinnä haukutaan muita kirjoittajia.
Mihin palsta on menossa? Mitä voidaan tehdä?
Vihakirjoittajatko määräävät kehityksen suunnan ja smalla antavat väärää tietoa asioista.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Jaksa lukea ainaisia jorinoita nurmiläntin leikkaamisesta jakaupoissa ravaamisesta. Miksi taas aloitit mollaamalla muita .
kuten aina?
Helpottaako halveksia muita?
Mitä sillä saavuttaa?
Ei ainakaan korota itseään.
Päinvastoin.
Huoli palstalla vallitsevasta tilastahan on aloittajan kysymys!
Aloituksessa haukutaan muita osaamattomiksi jatietämättömiksi
. Tuttua tekstiä kovalta kolmikolta.
tulevaisuutemme !
alotaja on pahinta lajia ,,
ymmärrys taito jääny jo kymmenien vuosien päähän,,
ensimäisten joukossa kaasukammioon, jos se saadaan tehtyä joskus,,,
Helvetinmoista draamaa nyt leikitään, eikö ole mitään mittaa enää hölmöilyissä? heko heko,..pitääkö kutsua IltaSanomat!
muistan kun se kiroili muille palstalaisille tultuaan aikoinaan.
Yritä olla ihmisiksi!
Miksi pitää tulla paikkaan, joka on noin paha?
Itse haen itseäni parempaa seuraa.
Samoin, mutta onhan mielenkiintoista katsella suomalaisuutta tästäkin näkövinkkelistä :D Tuttu piirre,..
asettua yläpuolelle, luonnevikainen.
Mutta Timo Soini on maailmalla
tunnetumpi kuin Jammu Siltavuori!
Viihdyt täällä aamusta iltaan ja silloinkin kun on vieraita
ta! Itsekseen itseään siellä läskinpaloilla ruokkii! yäk
Heheh vieraat viipyi onneksi vain vajaa 2 t.
Naurattaa, nää kaipaa tappeluita selvästi kuhaa meillä tällä kertaa syödään ja muikkuja paistelin eilen, talvella kylmänaikaan sitten läskisoosia, että hormoonit jyllää!
Hyvin sanottu! Tästähän tulee ihan riemukas ketju?
Odotetaan lisää!
No niin,...erävoitto, nyt pitää kertoa että olen just mennyt:) Leikitään joskus taas:D
häviät aina, koska kukaan ei kaipaa, kukaan ei tykkää.
Narsismi on luotaantyöntävää.
Kyllä ei ole sanavalikomaa kaikilla ,luetaan niin opitaan. vVaikka miehiä
hyvänä pitämään, ettei kauhiasti venäläiset naiset vie meidän isomahasia
miehiä.
tulo taas sitä ''parodiaa'' kuin eilen yksi viestisi?
Voi sentään :D parodiat oisko vain mielessäsi? Sainhan teidät perääni :D
Laskettu oli juttu, ja nyt matkaan taas:--- Karavaani kulkee ja viiri liehuu vapautta ja iloa,...katsos muut saa vetää henkeä sill'aikaa:)
Sanokaapa kuka tässäkin ketjussa saa kirkkaimman kruunun.
"Jos tämä asia ei kohta selviä, menen radioon ja pidän puheen"
Minne on hävinnyt PAAVO väyrynen,,,"minä kyllä sanoiiin" "toiset valehtelivat" jne
Maailmanmenoa palstalla sanotaan: Timo Soini 7:n vaarallisimman tyypin joukossa maailmassa. Kun se on kerran räntätty, asiassa lienee perää.
mikä lehessä lukkee, sanoi jo Spede.
Että jos kerran meille tilataan sanomalehti, se on sitten kans luettava kokonaan ja uskottava joka sana!
:D Niin uskottava on että jytisee, ei se raha puussa kasva, sano ukki ennenvanhaan kun kenkiä kesällä tinkasin!
Aha. Tyylisi paljasti sinut, taas. Puppu sen kertoi. Rekattuna tai rekkaamattomana sinut kyllä tunnistaa.
Oikein :D
pisissä se nuorimmainen.
Arvaa ellet tiedä.
Olen
joskus ajatellut kirjoittaa palstalle mutta taidan odottaa että pääsen seuraavaan ikäryhmään, se tapahtuu ihan kohta. Luulen, että siellä on jo vähän kypsempiä kirjoittelijoita!!
Kyllä se hieman sellaiselta vaikuttaa, että tämän palstan kirjoittajat ovat tulleet lapseksi jälleen. Ainainen kinastelu kuuluukin hiekkalaatikkoon. En leiki sun kanssa jne.
Mahtaneeko ihminen viisastua kun saavuttaa tuo 80 -maagisen rajan? Täytynee käydä kurkkaamassa sillekin palstalle
Hyviä Öitä!
80 palstaa lukien, olen huomannut, että sinne kirjoittavat vain nuoremmat provoilijat.
Hävetköön, jos osaavat!
kansasta huolta, työtä , koulutusta ja toimeentuloa KOKO kansalle,
rikkailta rahat POIS, ne on riistopolitiikalla suomen kansan kustannuksella riistetty muutamaan taskuun.
oikeudenmukaisuus kunniaa,
eriarvoistamiselle LOPPU;;;;
Alottaja on heti aamusta kankee, mikä hätänä, ?
huomautan vaan,,,
ei ne ole viha puheita, ne on toisinajattelevien mielipitetitä,
jonka alottaja kokee vihapuheeksi,
siksi kun kirjoitta on yksinkertasesti asioista toista mieltä, eikä mairittele alottajaa,
onko noin vaikea ottaa vastaan toisten ihmisten eriävä mielipide
esm. politiikasta,
tämä nykyinen suomen politiikka on menny täysin penkinalle,
suomi suurissa vaikeuksissa,
katainen on menettäny luottamuksen , hän on liian idealisti nyky
tilanteeseen katsottuna.
kun italia , espanja, kypros, kaatuu lopullisesti kuinkas suomessa sitten suu pannaan,
koska silloin kattuu saksa , Kataisen ihannoima hyteiskuntaki, puhumatta ranskasta.
palstan hienostelijat voi muodostaa aivan oma plokkinsa, jonne ei muilla ole pääsyä, saatte mieleistä seuraa,
meikäläinen kaipaa koko suomen tavallisia kunnon ihmisiä, ja heidän mielipiteitään, olemme samassa veneessä koko kansan,
nänä palstan muutamat hienostelijita lulkuunottamatta tekee poikkeuksen, he voivat olla lukematta ihmisten huolia ym joskus huumori, ,, joten heille muutamille suosittelelen yksistyistä ploikia, saatte olla aivan rauhassa siellä , kun teitä ei suomen kansan asia t oikeeesti kiinosta,
Voi mitä potaskaa, parin rivin jälkeen oli hyvä lopettaa
Luin tuon kyllä loppuun, ja vahvistihan se jo eilen syntynyttä käsitystä palstallamme vallitsevasta tilasta.
Kutsun sitä nyt ihan avoimesti "sosiaaliseksi konfliktiksi".
Kun eri yhteiskuntaluokista olevia ihmisiä kokoontuu samalle foorumille keskustelemaan, näyttää se synnyttävän suvaitsemattomuutta ja katkeruutta sanailuissa.
Sitähän on saatu todeta polittisten mielipiteiden ja suuntauksien ollessa kiistan aiheena.
Suvaitsemattomuus pahimmillaan ilmenee selvimmin ajojahtina henkilöihin menevine parjauksineen, keinoja kaihtamatta, suomi24 säännöistä piittaamatta.
Siinä minusta piilee normaaliin kanssakäymiseen sopeutumattoman yksilön ongelman ydin.
Lisäksi hän esittelee itseään kaikin tavoin koko ajan
ajaa pienen vähemmistön asiaa häikäilemättömästi
jahtaa miehiä aivan julkeasti ja naurettavasti,
Ruune ja tex ei kai sitten tapaamisestaan huolimatta tykänneet, niin ruune ainakin kirjotti
Minne hän on kadonnut?
Monta vuotta olin ennen lähtöään tulin 2008 pastalle.
Aloittaja on kirjoittanut viestin asiasta jota on pähkäilty jo monet vuodet.
Aivan oikea asia mutta huononlaisesti aloitettu.
Sain ainakin käsityksen aloituksesta että siinä moititaan suurimpaa osaa kirjoittajista.
Kyllä tämä asia on aina ajankohtainen niin kauan kun emme opi itse itseämme opettamaan kuinka sanamme asettelemme.
Niin kauan kun moitimme toisten kirjoituksia ja aiheita tämä tallainen ikävän tapainen tyyli tällä palstalla jatkuu.
Täällä on paljon hyviä kirjoittajia joita heikompi tasoisten käy kateeksi ja sitten alkaa tuo nälviminen joka ei kohdistu ainoastaan kirjoitettuihin sanoihin vaan itse henkilöihin , TUNTEMATTOMIIN ihmisiin joista emme emme edes tunne kasvonpiirteitä , saati sitten minkälaisia he luonnossa ovat.
Yrittäkäämme pysyä vielä järjissämme ja sopuisina niin kauan kuin "herrasakki" toimittaa meidät vuorollaan johonkin suljettuun kammioon.
Täällä yhteiset "leikkikuoppamme" eivät ole verrattavissa ollenkaan lasten hiekkakuoppiin vaan jonnenkin paljon pahempiin "selleihin"
On monta asiaa joista voimme täällä kirjoitella, toinen tykkää politiikasta, se hänelle sallittakoon, toinen taas omista touhuistaan ja tekemisistään, sekin sallittakoon.
Ainoastaan nuo nälvinnät muusta kuin siitä mistä itse tykkää, olisi saatava pois koko palstalta.
Siihenkin auttaisi se miten seuraava kirjoittaja osaa kääntää huomion mukavampiin sanoihin.
Ei me niin kalkkeutuneita vielä olla ettemme oppisi muutakin kuin mitä kaikenlaisissa opistoissa opetetaan--- maksullisesti vielä.
Luultavasti suurin osa uusista tulokkaista hämmästelee joittenkin kirjoitusten sisältöä ja tasoa. Ihan hyvää tarkoittaen joku neuvoo, että olisi hyvä lopettaa riitely ja toisten mollaaminen. Tällaista "neroutta" minäkin vuosia sitten tullessani osoitin. Onneksi sain muutaman hyvän ja selkeän vastauksen, ja ymmärsin, että kauemmin mukana olleet tunsivat tilanteen. Nolona pyytelin anteeksi, ja mielessäni soi Simo Salmisen lauleluista säe "Olisi pitänyt ajatella. Enste".
Joka tapauksessa näillä ihmettelyillä saa yleensä aikaan melko pitkän ketjun, joka päätyy siihen, että yksi tai kaksi kirjoittajaa nousee silmätikuiksi.
Oman sarjansa muodostavat ne kirjoitukset, joissa ihmetellään, että on se nyt kumma, ettei kukaan osaa tehdä mielenkiintoisia ja asiallisia aloituksia.
Niillä taitaa olla vieläkin suurempi suosio...
Fiiuliinille pisteet kahdesta syystä: asiallisesta kirjoituksesta ja vakinikin käyttämisestä.