Eurokriisi on lievästi ilmaisten erityisen kimurantti ja haastava talouspolittinen mastodontti hoidettavaksi. EU koostuu hyvin epätasapainoisesti hyvin erilaisten taloudellisten maiden unionista, jota ei enää ole kompensoimassa ja tasapainottamassa säätävänä tekijänä kunkin maan oma valuutta. Myös itse vatioiden talouksien hoidon selkärankaisuus poikkeaa paljon toisistaan. Tähän astiset lääkkeet ovat olleet lähinnä seurauksien paikkaamista todellisten syiden ollessa hallitsematta ja korjaamatta.
EU-ulkosuomalaisten kannalta herää kysymys millaiset olisivat seuraukset mikäli kriisi johtaisi euron hajoamiseen ja johtaisiko ( ilmeisemminkin kyllä? ) se myös muiden sopimuksien purkautumiseen osittain tai kokonaan kuten vapaa työvoiman ja tuotteiden liikkuvuus, oleskelu ja asuminen jne. Se merkitsisi myös paluuta maiden omiin valuttoihin ja kurssieroihin.
Tokihan Eurooppa eli ja oli olemassa jo ennen EU:ta, mutta mahdollinen euron hajoamainen olisi lyhyen ja pitkän aikavälin seurauksiltaan hyvin arvaamaton, niin taloudellisesti kuin geopoliittisestikin. Lisää jännitteitä, selkkauksia, kriisejä tai jopa sisällissotia, joita osa tarkkailijoista on pelännyt, sillä monissa maissa tilanne alkaa olla hyvin kestämätön.
Mikäli ulospääsy merkitsisi tiiviimpää poliittista unionia, liittovaltiota ja talousliittoa, niin se merkitsisi myös suuntaa kohti fiskaaliunioinia.
"Eurokriisin kärjistyminen on kiristänyt euromaiden välejä ennen näkemättömällä tavalla, pääministeri Jyrki Katainen sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa. Kataisen mukan yhteisvaluutan hajoamisen seuraukset olisivat arvaamattomia, ja päätöksentekijöitä pelottaa aidosti. "
"Luottamuspula etelän ja pohjoisen maiden välillä on syvempi kuin koskaan."
- http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2012/07/11/katainen-hslle-totaalikatastrofin-vaara-hirmuinen/201233284/12
""Euroalue ei voi olla puoliksi orja ja puoliksi vapaa"
- http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2012/06/06/euroalue-ei-voi-olla-puoliksi-orja-ja-puoliksi-vapaa/201230927/12
"Kurimus vie kohti lopullista päätöstä: liittovaltio vai ei?"
- http://www.taloussanomat.fi/porssi/2012/07/10/kurimus-vie-kohti-lopullista-paatosta-liittovaltio-vai-ei/201233064/170
"Tekeekö Eurooppa "Yhdysvallat" takaperin?
- http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2012/06/21/tekeeko-eurooppa-yhdysvallat-takaperin/201232018/12
Erokriisi: Jos yhteisvalutta hajoaa
3
154
Vastaukset
- - eu -
Alunperin otsikko oli tarkoitettu muotoon "Eurokriisi: Jos yhteisvaluutta hajoaa"
Kirjain tai kaksi uupuu ja viestin sisältö muuttuu. Hieman liian ennakoiva tuo "Erokriisi: Jos yhteisvalutta hajoaa" vaikka hajotessaan johtaisikin myös "erokriisiin."
Hhmm. Itse asiassa tuo näppäilyvirhe "erokriisi" konditionaalin edellä sopii sekin...tulipahan vahingossa keksittyä eurokriisin eri hypoteeseihin liittyen uusi termi, eli olemmeko menossa: "Eurokriisistä kohti erokriisiä" ?
Kukaan ei tällä hetkellä osaa arvioida millaiseksi osoittautuisi tuo pelätty "erokriisi" seurauksineen. - 10+2
Kyllähän tuo Euroopan ja euron kohtalo ja tulevaisuus huolettaa. Mahdollisen euro-alueen, tai pahimmassa tapauksessa EU-alueen, hajoamisen vaikutukset ei todennäköisesti rajoittuisi vain Eurooppaan. Tällä hetkellä asun EU:n ulkopuolella, ehkäpä hyvä niin. Nykyisessä tilanteessa paluuta EU-alueelle ei kyllä uskaltaisi suunnitella.
- - eu -
Aivan, eurokriisi on vaikutsiltaan erittäin laaja ja hajotessaan vaikuttaisi varsin globaalisti koko maailmantalouteen. Surprime skandaali ja Lehman Brothersin kaatuminenkaan ei rajoittunut vain Yhdysvatoihin ja toi vain esiin globaalin talouden ongelmien seurannaisvaikutukset ja sen miten taloudet ovat moninmutkaisten finanssimekanismien seurauksen kytköksissä toisiinsa.
Itse asun EU-alueella ja olen harkitsemassa toiseen EU-maahan siirtymistä ( muitakin mahdollisuuksia olen harkinnut ) ja samalla kokonaistilanne herättää epävarmuuksia, kysymyksiä ja se miten euron ( tai koko EU-alueen sellaisena kun sen nyt tunnemme ) mahdollinen hajoaminen vaikutaisi kokonaisuuteen. Itse asiassa kukaan ei osaa ennakoida sellaisen skenarion todellisia seurauksia.
"Jos eurokriisi johtaa euron hajoamiseen, Yhdysvaltain jättipankeille voisi koitua ennalta-arvaamattoman suuret tappiot. Pahimmillaan koko pankkisektori saattaa kaatua, varoittaa huippuyliopisto Massachusets Institute of Technologyn (MIT) professori Simon Johnson. "
- http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2012/06/26/ekonomisti-eurokriisi-voi-kaataa-usan-pankit/201232252/12
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166313- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan971894En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761497Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46929- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708