Järkyttävää tämä meidän länsimainen tapa suorittaa ja suorittaa. Lapsikaan ei saisi 1-vuoden iästä ottaa tissiä enää kun pitäisi jo juoda pelkästää nokkamukista. Monessa muussa maassa kun Suomessa on normaalia imettää jopa kuusivuotiaaksi saakka. Rintamaito on äärimmäisen terveellistä ja raninnerikasta, sekä taloudellisesti ajatellen järkevä tapa antaa hyvää maitoa lapselle.
2vuotiaalla täytyy olla jo muskarit käyty, 20 kaveria synttäreillä ja muutenkin olla jo täysin omatoiminen.
Miksi on niin julmetun kiire saada se pieni lapsi "pärjäämään omillaan"?
Esimerkiksi monessa päin Intiaa, Etiopiaa ja Chilen tasavaltaa imetetään yleensä noin 5-vuotiaaksi. Ihan normaaleja ihmisiä heistäkin on kasvanut.
Saa imettää vaikka 6-vuotiaaksi!
6
524
Vastaukset
- juuyytt
Hih, minä kuulin tänään sukulaisen kauhistelua kun 9kk ikäinen tyttöni oli rinnalla "Mitä ihmettä, vieläkö se iso tyttö tississä roikkuu!" Pisti hieman naurattamaan ;b
- sairasta imettää
Kyllä on mun mielestä jollain tapaa sairasta imettää 6- vuotiasta tai ylipäätään taaperoa, eikös se ole jo vähän pedofiilimäistä..Eikä siitä ole tutkitusti mitään hyötyä imettää vaikka 6- vuotiaaksi.. Lukekaa tuolta http://www.thl.fi/fi_FI/web/lastenneuvola-fi/tietopaketit/imetys/suositukset
Toki mielipiteensä kullakin, tämä vain mun mielipide..- mieli et pide
6-vuotiaaksi imettäminen on erittäin pedofiilimäistä jos imettäjä saa siitä jotain seksuaalista mielihyvää (pedofilia on psyykkinen sairaus jossa henkilö kokee seksuaalista mielenkiintoa lapsiin). Jos sinulle imettäminen on seksuaalista tai koet olevasi pedofiili, lopeta imetys välittömästi! Minä imetän taaperoa (1-vuotiasta), eikä siinä kyllä ole yhtikäs mitään seksuaalista :D
Kai muuten tiesit, että THL jonka suosituksiin linkkaat, suosittelee tuoreemmissa lähteissään (mm. Imetyksen edistäminen Suomessa toimintaohjelma 2009-2012) jatkamaan imetystä VÄHINTÄÄN yhden vuoden ikään (1-vuotias on taapero, eli jos nyt et päivälleen 1-vuotispäivänä lopeta niin taaperoimetyksen ei pitäisi olla mikään ihme) ja siitä eteenpäin perheen niin halutessa. Imetykselle ei ole ehdotonta ylärajaa.
- Jotain rajaa!!!!!!!!
6-vuotiaaksi imettäminen ei ole terveellistä lapselle, eikä myöskään äidille. Piste
- miksi epäterveellist
Mihin tämä perustuu? Itse en voisi kuvitellakaan imettäväni noin isoa, tuntuisi vain liian oudolta. Mutta toisaalta monet imetyksen terveysvaikutukset kasvavat nimenomaan imetyksen keston pidetessä (esim. mitä enemmän imetysvuosia, sitä pienempi rintasyöpäriski). Äidinmaito ei myöskään muutu missään vaiheessa kelvottomaksi sokerilitkuksi vaan koostumus säilyy (ensimmäisten kuukausien muutosten jälkeen) melko samanlaisena juuri niin kauan kuin imetys jatkuu. (Jos kiinnostaa, voin kyllä etsiä tähän lähdeviitteet, mutta en ulkoa muista, ne on jossain tallessa.)
Pitkä imetys VOI vaikuttaa lapsen ja vanhempien suhteeseen epäterveellä tavalla jos vuorovaikutussuhteissa tai osapuolten psyykeessä jokin muu klikkaa, mutta niin voi moni muukin asia. Imetys itsessään ei muutu epäterveelliseksi missään vaiheessa.
- öpolkhjui
En pidä esim. Intiaa tai Etiopiaa mitenkään lapsen kasvatuksen tai lapsen hyvinvoinnin mallimaina, Miksi siis tässäkään asiassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302826Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081827Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731320- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431228Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311018
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007