Eka kertaa Plataniakseen

Elokuun alussa ensimmäistä kertaa Plataniakseen lähdössä äiti kouikäisen lapsen kanssa. Siellä aiemmin käyneet suositeltaa hyviä ruokapaikkoja ja missä kannattaa koululaisen (poika) kanssa käydä? Hotellina Porto Platanias Beach Resort, onko kellään kokemuksia ko. hotellista?
9535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Me ollaan myös lähdössä ekaa kertaa Plataniakseen elokuun alussa, lapset 5,7 ja 13v. Meillä hotellina Lissos.

Mahtaako kukaan tietää vieläkö Limnoupolis on toiminnassa kun niiden nettisivut ei toimi? Viime kesänä siellä käytiin ja nytkin olisi sinne tarkoitus suunnata.

Kaikenlainen info tervetullutta :)

Äänestä

Parisen kuukautta sitten oltiin kahdeksan hengen porukalla (kuusi aikuista ja kaksi ~15v. tyttöstä) Plataniaksessa, ekaa kertaa mekin ja juuri tuossa hotellissa, aivan huippu hotelli!:) Aamupala oli todella runsas ja maittava, henkilökunta niin respassa kuin ravintolankin puolella ystävällistä, myös siivouspalvelut toimivat hyvin ja kaikkialla oli todella siistiä. Ei siis mitään valittamista, alkuviikosta altaiden vedet oli vähän kylmiä vielä talven jäljiltä mutta lämpeni kyllä reilusti loppuviikkoa kohti. Hotellin kohdalla oleva uimarantakin oli kyllä parhaimmasta päästä verrattuna muiden hotellien rantoihin, kun yhtenä iltana käveltiin Agia Marinaan rantoja pitkin. Toki olimme niin alkusesongista liikkeellä, että voi olla muita rantoja parannettaneen kesää kohti.
Me vuokrattiin auto päiväksi jolla sitten ajelimme vuoristoteitä pitkin ja kävimme Kissamoksessa ja Elafonississa, oli kyllä upea paikka:) Käsittääkseni myös matkatoimistot järjestävät retkiä ainakin viimeksimainittuun, jos ei vuokra-auto houkuttele. Tuosta vesipuistosta ei ole sen kummemmin tietoa, sillon ei ainakaan ollut vielä edes auki ainakaan yhden porukan jäsenen mukaan, ei sitten edes selvitelty sen enempää kun ei ollut pikkulapsia mukana. Haniassakin kävimme, linja-autolla taittui matka rattoisasti muutamalla eurolla/suunta, kauppahallissa kävimme tottakai ja venetsialainen satama ym tuli nähtyä.
Ruokapaikkojen nimiä en kyllä millään muista, mutta yläkylästä löytyi monenmonta kivaa ravintolaa joissa ruoka maistui ja useissa oli mahtavat näköalapaikat joista katseltiin auringonlaskua iltasella. Ja kokeilkaa kreikkalaisia ruokia, kaikenmaailman leikkeitä ym voi syödä muuallakin, paikallinen ruoka on tietysti parasta paikanpäällä:)
Paikalliset ystävällistä porukkaa ja palvelu pelas joka paikassa, lämpöä riitti jne eikä keväällä ainakaan ollut mitään känniääliöitä liikkeellä (nyt kyllä voi olla jo eri juttu), ja koko porukkamme kyllä tykkäs, ens keväälle uus matka jo suunnitteilla sillä monta paikkaa jäi näkemättä joista monet tutut meille ennen matkaa vinkkasivat ü

Äänestä
  • "eikä keväällä ainakaan ollut mitään känniääliöitä liikkeellä (nyt kyllä voi olla jo eri juttu)"

    Kolme kertaa Plataniaksessa ollut ja oon huomannut että ei kyllä muutenkaan ole mitään känniääliöiden temmellyskenttää.

    Ihana paikka ja paljon hyviä ravintoloita. Pita Gyros on aivan must missäpäin Kreikkaa tahansa.

    Äänestä

  • rakimeli kirjoitti:

    "eikä keväällä ainakaan ollut mitään känniääliöitä liikkeellä (nyt kyllä voi olla jo eri juttu)"

    Kolme kertaa Plataniaksessa ollut ja oon huomannut että ei kyllä muutenkaan ole mitään känniääliöiden temmellyskenttää.

    Ihana paikka ja paljon hyviä ravintoloita. Pita Gyros on aivan must missäpäin Kreikkaa tahansa.

    Kuulemma tuon vesipuiston pitäisi olla toiminnassa (matkatoimiston mukaan). Meillä poika oikein odottaa innolla pääsevänsä syömään Kreikkalaista ruokaa, joten en uskokaan, että ruuan suhteen mitään ongelmia tulisi ja varmasti käymme paikallisissa tavernoissa syömässä.

    Hotellina Porto Platanias Beach Resort, johon kuuluu buffet aamiainen. Syömme sen hotellissa tai jos ei huvita niin vaikka jossain paikallisessa kahvilassa. Onko kellään kokemusta ko. hotellista?

    Äänestä

  • Kohti aurinkoa kirjoitti:

    Kuulemma tuon vesipuiston pitäisi olla toiminnassa (matkatoimiston mukaan). Meillä poika oikein odottaa innolla pääsevänsä syömään Kreikkalaista ruokaa, joten en uskokaan, että ruuan suhteen mitään ongelmia tulisi ja varmasti käymme paikallisissa tavernoissa syömässä.

    Hotellina Porto Platanias Beach Resort, johon kuuluu buffet aamiainen. Syömme sen hotellissa tai jos ei huvita niin vaikka jossain paikallisessa kahvilassa. Onko kellään kokemusta ko. hotellista?

    Hah. Näytän toistavani itseä eli olinkin tuon hotellin maininnut jo ekassa viestissä...;))) Löytyy vaan todella vähän kokemustarinoita tuosta hotellista....

    Äänestä

Mikä päivä lähdette matkaan? Mahdettaisko olla jopa samalla lennolla :) Me lähdetään 4.8 Finnairin siivin. Lapset ekaa kertaa lentokoneeseen, täällä ollaan koitettu niitä tsempata ettei se ole pelottavaa ( varsinkin toi 7v on kovin pelokas ). Eilen käytiin lentokentällä vähän kattelemassa koneita ja niiden nousuja... ja netistä ollaan katseltu kuvia ja videoita lentokoneista.

Myöskään meidän hotellista en ole löytänyt kokemuksia juuri ollenkaan, mutta avoimin mielin matkaan :D matkatoimiston kuvauksesta ainakin jäi positiivinen kuva :)

Yksi hyvä ruokapaikka on jonkin matkan päässä Plataniaksesta, Agii Apostolissa sellainen kuin Farmers House. Käytiin siellä viime kesänä monta kertaa syömässä kun oltiin Agii Apostolissa lomalla :)

Äänestä
  • Yksi hyvä ruokapaikka on ihan Porto Platanias Beach Resortin läheisyydessä.
    Marika hotellin rantaravintolassa on hyvää ruokaa ja suuret annokset.
    Kannattaa tutustua!

    Äänestä

  • Matkamies 27 kirjoitti:

    Yksi hyvä ruokapaikka on ihan Porto Platanias Beach Resortin läheisyydessä.
    Marika hotellin rantaravintolassa on hyvää ruokaa ja suuret annokset.
    Kannattaa tutustua!

    Ruokapaikkoja tunnutaan kehuvan kovasti ja kuten jo sanoinkin aiemmin varmaan löytyy joka päivälle hyvää syötävää ja mukavia ruokailupaikkoja. Hotellin ravintoloihin emme aio jumahtaa..;). Elafoniksen kahluusaarella ainakin aiotaan käydä, on kuulemma niin upea paikka, että täytyy itse käydä toteamassa tuo.
    Kiitos kaikille vinkin antajille (lisää vastaan otetaan ;) ja mukavaa kesän jatkoa!

    Äänestä

Kannattaa ehdottomasti ainakin kerran käydä illallisella Platanoksessa! Ystävällistä henkilökuntaa ja mukava tunnelma. Myös paikallia käy siellä syömässä ja istumassa iltaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kohti aurinkoa kirjoitti:

Elokuun alussa ensimmäistä kertaa Plataniakseen lähdössä äiti kouikäisen lapsen kanssa. Siellä aiemmin käyneet suositeltaa hyviä ruokapaikkoja ja missä kannattaa koululaisen (poika) kanssa käydä? Hotellina Porto Platanias Beach Resort, onko kellään kokemuksia ko. hotellista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu