Ensimmäinen sisäilmansuodattimen vaihto -03 corollaan. Ohjekirjassa sanotaan vain "varmista että asennussuunta on oikea" samoin alfamerin korjausoppaassa.
Kun otin hanskalokeron ja alkuperäisen suodattimen pois, niin kaikki roskat (lehdet ja muut) olivat suodattimen päällä. Tästä voisi tietenkin päätellä, että ilman virtaussuunta on ylhäältä alas (suodattimen läpi). Mutta...alkuperäisen suodattimen airflow nuoli olikin alhaalta ylöspäin. Oliko se asennettu väärin, vai? Siinä suodattimen alla näyttää kuitenkin olevan jokin puhallin tms pyöreä laite...sekö sitten vetää sen ilman ylhäältä ja suuntaa takaisin ylös joitain kanavia pitkin auton sisätilan puhaltimiin? Toisaalta voisi olla järkevää, että ilma tulisi alhaalta ja suuntaisi suoraan ylös niihin puhaltimiin...
Tietoa/kokemuksia näiden corollojen suodattimen oikeasta airflow-asennosta? Kiitos.
Sisäilmansuodattimen suunta
16
6659
Vastaukset
- jeppe jee
Nuoli ylöspäin.
- airfloww -03
Kiitos. Eli virtaako se ilma siell kuitenkin alhaalta ylös? Miten sitten selittyy se, että kaikki roskat oli suodattimen päällä ja sen alaosa oli ihan puhdas; mitä se sitten suodattaa?
- fdsfs32
Oman corollan suodattimess tais olla merkintä: UP ja nuoli ylös...sullako lukee airflow??
- airfloww -03
Siinä onkin se ongelma, ohjekirjassakin on tämä "up & nuoli" versio, muttei sanottu mitään ilmanvirtauksesta.
Tässä uudessa suodattimessa on "airflow ja nuoli" merkintä ja niin kuin jo tuossa sanoin, vanhassa suodattimessa olivat kaikki roskat päällä (ilmaa ylhäältä?), mutta airflow nuoli osoitti kuitenkin ylöspäin (asennettu väärin?). Kellään tietoa tästä corollan ilmanvirtauksen suunnasta? - airfloww -03
airfloww -03 kirjoitti:
Siinä onkin se ongelma, ohjekirjassakin on tämä "up & nuoli" versio, muttei sanottu mitään ilmanvirtauksesta.
Tässä uudessa suodattimessa on "airflow ja nuoli" merkintä ja niin kuin jo tuossa sanoin, vanhassa suodattimessa olivat kaikki roskat päällä (ilmaa ylhäältä?), mutta airflow nuoli osoitti kuitenkin ylöspäin (asennettu väärin?). Kellään tietoa tästä corollan ilmanvirtauksen suunnasta?Tietääkö kukaan?
- Korolla korkoa
Tuo asia selvitetään havainnollisemmin alkuperäisessä Haynesin www.ago.fi korjauskäsikirjassa.
- airfloww -03
Kiitos. Mutta eikö se ole pitkälti sama kirja kuin tämä minun alfamerin suomennettu korjausopas? Tässä on kyllä ohjeet, mutta näissä puhutaan vain suodattimesta, jossa on "UP & nuoli" merkintä..ei mitään ilmanvirtauksesta. Omassa suodattimessa on tämä "airflow & nuoli" merkintä, mikä on tietenkin aivan eri asia.
- Tojo-Eero
airfloww -03 kirjoitti:
Kiitos. Mutta eikö se ole pitkälti sama kirja kuin tämä minun alfamerin suomennettu korjausopas? Tässä on kyllä ohjeet, mutta näissä puhutaan vain suodattimesta, jossa on "UP & nuoli" merkintä..ei mitään ilmanvirtauksesta. Omassa suodattimessa on tämä "airflow & nuoli" merkintä, mikä on tietenkin aivan eri asia.
Haynes on paljon täydellisempi kuin noi heikot käännökset, joista on jätetty sivujakin pois. Se on myös yli 10 euroa halvempi.
- Ikävä yllätys
Tojo-Eero kirjoitti:
Haynes on paljon täydellisempi kuin noi heikot käännökset, joista on jätetty sivujakin pois. Se on myös yli 10 euroa halvempi.
Suomennetuista kirjoista on jätetty mm. osa sähkökaavioista pois :(
- xx512
Joo, siis ilma virtaa ylhäältä alaspäin, kuvassa suodatin on paikallaan. Flow=virtaus. Elikkä nuoli alaspäin.
- Selvän näkijä_
xx512 kirjoitti:
Joo, siis ilma virtaa ylhäältä alaspäin, kuvassa suodatin on paikallaan. Flow=virtaus. Elikkä nuoli alaspäin.
Suodattimissa on erilaisia merkintöjä. Osa suodattimista pitää asentaa siten että nuoli osoittaa ylöspäin, osa siten että nuoli osoittaa alaspäin. Esim yllä olevan linkin takaa löytyvissä skannatuissa paperisissa (sivu 011) ohjeissa mainitaan että nuolen pitää osoittaa alaspäin. Toisaalta taas samaisen linkin valokuvassa suodattimessa teksti "Up" ja nuoli ylöspäin.
- airfloww -03
Kiitokset, xx512!
Itsekin löysin aiemmin juuri tämän saman selkeän kuvaohjeistuksen, airflow nuoli näytti olevan alaspäin (niin ohjeissa kuin itse asennuskuvassakin tietenkin)...ja tämän corollan alkup. suodattimessa yläosa oli selvästi se likaisempi. Ainut mikä tässä hämäsi, niin oli tämä alkup. suodattimen väärä asennussuunta (likaisen suodattimen airflow nuoli osoitti ylöspäin).
Niin tosiaankin, Selvän näkijä_, on olemassa suodattimia joissa airflow:n sijaan lukee UP ja nuoli ylöspäin (mm. alfamerin ohjekirja)...tässä tapauksessa nuoli tulisi vastakkaiseen suuntaan airflow:n kanssa...tämä varmaan hämäsikin auton edellistä omistajaa.
- nuolinuijjat
aina kun otat jonkin osan irti niin katso miten päin se on niin uuden asentaminen helpottuu huomattavasti ja jos joku monimutkaisempi niin näppää pokkarilla kuva se auttaa jo perkuleelisesti, eikä mee hermo perskeles..
- tuoliapina
Ja muista kattoa oikein päin, ettei pirulavita tule väärin päin.
- juurinnäin
Juurikin muistaakseni alkup.osassa oli nuolimerkintä up ja tarvikesuodattimessa päinvastoin nuoli flow juurikin eri suuntaan tulee nuo nuolet asennettaessa, vai mitenpäin se nyt oli.......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073215GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531092Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24851