Missä viipyy arvostelut eilisisstä tangolaulukipailuista??
Eikö kellään mitään valitettavaa. No, sepäs ihme....
Mutta sen verren sanon, että Nino lauloi todella hyvin, on kehittynyt laulajana ja muutenkin komistunut ja miehistynyt edellisestä osallistumisestaan, kuin myös Marko.
Eikö kellään mitään valitettavaa. No, sepäs ihme....
Mutta sen verren sanon, että Nino lauloi todella hyvin, on kehittynyt laulajana ja muutenkin komistunut ja miehistynyt edellisestä osallistumisestaan, kuin myös Marko.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Upea ääni Ninolla, kuin myös Markolla ja Marko oli niiiiin hyvä tulkitsija. Molemmat hyviä.
on syntynä tanko kurkusa.
Nyt kiukuttaa!! Paras mieslaulaja sai säälittävät 7 pistettä??? Selkeästi jotain Ninoa vastaan =(
Kansa olisi äänestänyt toisin. Olen varma asiasta.
Ai että mä tykkään tosta markon äänestä. Siinä mies osaa kyllä todellakin laulaa :)
Ninokin laulo ihan hyvin, mutta kyllä Marko vetää vielä paremmin.
Marko on aivan huippu! Vau mikä ääni.
Kyllä voitti ihan väärä ihminen. Viimeisestä neljästä kilpailijat olivat justiin ne jotka putosi. markon tai Suvin olis pitäny voittaa :( Pettynyt on nyt tää mummo :(( yhyy...
Marko...sä lauloit todella hienosti...ja Nino toki myös.
Olen samaa mieltä valkolais mummo2...Marko ja Suvi kilpailun parhaat ja jos kansa olisi saanut vaikuttaa loppu peleissäkin, niin jompi-kumpi näistä kahdesta olisi ollut voittaja!
Rasismia!!
Avasin telkkarin ekaa kertaa siinä loppuvaiheessa. Minuuttiakaan en ollut seurannut mitään kilpailuun liittyvää siihen mennessä. Se naispuolinen alkoi "laulaa" ja siinä vaiheessa riemastuin täysin: miten helkkarissa moinen voi olla toinen finalisteista!!?? Ei minkäänlaista laulutaitoa, vähäistäkään, ja vielä kaiken kukkuraksi tippuu kelkasta. Ikinä, koskaan, milloinkaan, en ole kuullut kelvottomampaa esitystä. Viimevuotinen "voittaja" oli yhtä surkea. Nyt tämänvuotisen kuninkaan loppulaulu oli niin oksettava kappale, että katsomiset loppuivat, ennen kuin olisin antanut "yle"n
Pekka Mikkola menettelee, mutta tämä nainen joka oli toisena, oli surkea "laulaja". Olisi kyllä parempiakin ollut, mutta näin pedattiin voitto Pekalle.
Oikea mies voitti.
Silti Markon Ääni oli parasta antia. Tykkäsin ja odotin voittoaan.
On merkityksetöntä mihin "heimoon" luuluu. Siellä oli niin savolaista kuin pohjanmaalta.
Tangomarkkinat on kyllä menettänyt loistoaan silmissäni takavuosista.
En ymmärrä tätä uudistusvimmaa.
Vaikka kuinka olen populäärimusiikin kanssa tekemisissä soittohommissani haluaisin kuulla kappaleita mitkä ovat TANGOja eivätkä mitään tangosovituksia kappaleista joilla ei ole alunperin tangon kanssa mitään tekemistä!
En ole mikään vanha,vanhoillinen tai kaavoihin jämähtänyt tyyppi mutta kun on Tangomarkkinat haluan nimenomaan sitä perinnettä!Haluan kuulla niitä tangoja mitkä lapsuudessa tuntoja herättivät, haluan kaihoa ja kaipuuta ja hienoja melodioita.Tai ainakin sen kaltaisia kappaleita mitkä soljahtavat tuohon "vanhaan" malliin..
Ei yksinkertaisesti taitu nämä nykyrallit tangoksi sovitettuina, karmean väkinäistä vaikka kapellimestari hommansa on hienosti hoitanutkin.
Toki muutamia mielestäni hienoja uusia tangoja olen kuullut mutta pääsääntöisesti väkinäinen tangon "uudistamispakko " kuultaa läpi.
En tiedä onko tämä homma vain rahastusta, levy-yhtiökö(yhtiötkö)mikä hallinnoi Tangomarkkinoita, näitä omia rallejaan sinne tunkee.
Ja voittajalle tehdään karmaiseva levy joistain heikoista biiseistä, tango tuskin välähtää siellä, ei uskota että radiot soittaisi ja ihmiset ostaisi.Varmaan paremmin kuin tuota sekavaa humppaa.
Esim. Amadeus Lundberg on aivan loistava laulaja ja nautin hänen perinteisten tangojensa tulkinnasta suunnattomasti niinkui tämän vuodenkin romaniherrojen hienoista suorituksista.
Mutta miksi Amadeuksen äänelle ei voitu tehdä hienoja melodioita sisältäviä biisejä vaan joku vähemmän imarteleva matadorhumppa radiosta raikaa..?
Lopettakaa tuo loputon uudistusvimma!!Perinteet on ihan hyviä, ei aina tarvitse päästä niistä pois.
Ei kukaan halua karjalanpiirakoitakaan sokerikakkutaikinasta tehtynä.En minä ainakaan
"valkolaispelimanni" puhuu asiaa. Olen ihan samaa mieltä kanssasi. On niin paljon hienoja vanhoja tangoja, miksi ihmeessä pitää tehdä näitä onnettomia tango sovituksia?? Ei sitä jaksa käsittää.
Miehistä parhaat laulajat oli Marko ja sit yks joka tippu aikasemmin jo, en muista nemeä, Ninokin lauoi ihan hienosti. Naisista paras ehdottomasti oli suvi...mutta noh, minkäs teet. Mutta se hyvä puoli tässä kyllä on että Marko ja Suvi ym, pääsee heti tekemään musiikki rintamalla mitä haluaa kun voittaja ei vuoteen saa tehdä muuta kuin mitä käsketään. Uskon että Marko ja suvi saa paremmin keikkaa kuin tää voittaja.
Marko ja Nino olivat ehdottomasti parhaat kaikista. Eikö voisi järjestää uutta perinteistä tankolaulukisaa, missä lauletaan niitä muutamaa perinteistä.
Eihän siinä mitään, mutta on väärin, että väärä voittaa.
Aika vaikeata oli täällä kotikatsomossakin laittaa näitä Markoa ja Pekkaa paremmuusjärjestykseen. Meillä menikin äänet tasan. No, kyllä tämä Marko pesueensa elättää tuolla äänellä ja symppis olemuksellaan. Täytyy alkaa tarkkailemaan lehtiä, missäpäin Hän esiintyy ihan livenä, olisi kiva nähdä ja kuulla.
Ystäväni on mies. Nyt tämän viikon perjantaina kiuruvedellä konsertti
Hei
Olemme olleet yli 10 kertaa tangomarkkinoilla. Lähdimme tänään kesken pois
koska taas oli alarvoisia, "maksettuja?" musiikista tietämättömiä tuomareita.
Yleisön suosiikki 42 % äänistä jätettiin kylmästi toiseksi, koska oli romaani.
Useat henkilöt joiden kanssa keskustelimme illalla ja aamulla kertoivat että on
viimeinen kerta kun tulevat seinäjoelle.
Toivottavast esim MTV 3 järjestää pohjoimaiset kilpailut, jossa yleisö saa äänetsää eikä "maksetut" tuomarit?
Ystävällisesti
Asko i tuttavineen
ja TAAS pyssyt paukkuu..Seinäjoella...