HY on loppunut kaupoista ja maahantuojilta. Jos nyt käy tekemässä varauksen toimitus hlemikuussa, ei ihme että uusien autojen kauppa takeltelee, kun ei myyjillä ole tavaraa. /c
Hypridi yaris-loppunut kaupoista
13
372
Vastaukset
- 12+7
http://www.autohaus24.de/neuwagen-kaufen/toyota/yaris/kompaktwagen/modelle#!s3;vid=708817320120305
saksasta sitä saisi 4000€ Suomen autoverotonta hintaa halvemmalla.- ile D-4D
ei pöllömpi ajatus ollenkaan ostaa tuolta. Yarista vaan tyrkytyksessä on litraisella koneella. Mutta eiköhän listahinnalla saa, joka tosiaan on jonkun tonnin alle täkäläistä autoverotonta hintaa.
Kattelin tarjouksista, että Avensis ja Verso olisivat houkuttelevia. Samoin Priuksen hankinta. Melkein kymppitonnin siinä "säästäisi".
Mitenkähän takuuasiat sujuisivat? Toyotallahan on totuttu, että takuuseen tulee usein enemmän kuin mitä asiakas älyää pyytää.
- 20
Saksasta saa vaikka mitä halvemmalla kuin Suomesta
- PampiPeijoona
Paljonko tuo sakasan tuonti tulee sitten maksamaan a) euroja b) tunteja. Senpä harva pystyy kertomaan. Lisäksi ei se saksastakaan välttämättä hyllyltä tipahda, pari kuukautta voi joutua odottelemaan.
- Erkkipumperi
Tohon tulee päälle ajoneuvoivero joka on 5-7000 sekä Uusien kuljetusvälineiden arvonlisäverosta 23% hankintahinnasta eli
14 000 14 000 *0.23 6000 = 23 000€ eli ei tossa omilleen pääse.- äläostasuomesta
herääkin kysymys miksi auto maksaa suomessa 4000 enemmän...
- 2+9
yarpan autovero on 2500€ ... ei "5-7000€"
Suomen Yaris-hinnassa on aivan sikapaljon "liikevoittoa" - SoToy
2+9 kirjoitti:
yarpan autovero on 2500€ ... ei "5-7000€"
Suomen Yaris-hinnassa on aivan sikapaljon "liikevoittoa"Uuden Priuksen hintakin on laskenut 5000 vuodesta 2009. Toyota Auto Finland ottaa omansa.
- 2+9
SoToy kirjoitti:
Uuden Priuksen hintakin on laskenut 5000 vuodesta 2009. Toyota Auto Finland ottaa omansa.
Prius ehti maksaa hetken aikaa 30500€ ... nyt se taitaa kustantaa 35000€ (autoveroton hinta 29800€)
vertailun vuoksi...
USA: 20.000€ (kuluttajavähittäishinta)
Saksa: 22.400€
Espanja: 24.900€
Eli Toyota-liike voi hyvin hyvittää vanhasta Corollasta 1000€ enemmän kuin kilpailija, sillä uuden auton hinnassa on katetta ihan riittävästi.
- Tienestori
Oisko siksi että tänne harvaan asuttuun pöndelään ei muuen pystyttäisi rakentamaan teitä?
- äläostasuomesta
Toyota Finlandko ne tiet rakentaa?
- Tienestori
äläostasuomesta kirjoitti:
Toyota Finlandko ne tiet rakentaa?
Toyota finlandko ne autoverot kerää?
- äläostasuomesta
Tienestori kirjoitti:
Toyota finlandko ne autoverot kerää?
Tienestori on nyt vähän tyhmä.
Tienestorin kannattaa lukea koko viestiketju ja todeta, että Toyotan verottomat hinnat Suomessa ovat tuhansia euroja korkeammat kuin muissa maissa. Siihen tulee päälle sitten vielä autovero, jolla "ylläpidetään" tieverkostoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1022214Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1142041Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3022000Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441791Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091647- 371455
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291265Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941153Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701150- 531106