USA:n yliopistot

haaveilia

eli haluaisin tietää mitkä ovat arvostettuja yliopistoja USA:ssa, niinku jos arkkitehtuuria ajatellen ku haaveena olis päästä usaan opiskelemaan mieluiten johonkin lämpimään maahan eli onko mitähyviä ehotuksia?

4

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yliopistoon...

      1 minuutin googlehaku tuotti tuloksen. Kokelepa ihan itsekin. Aika tutun kuuloset yliopistot näyttää olevan listan kärjessä.

      lukukausimaksu (1 vuosi):
      Total (for a single student)
      $61,608

    • fsdifhifs

      Listoja piisaa, mutta tuossa nyt vaikka yksi.

      http://archrecord.construction.com/features/0911BestArchSchools/0911BestArchSchools-2.asp

      Sieltä valitset koulun sopivan aurinkoisesta paikasta, jonka jälkeen menet ko. yliopiston sivuille ja katsot mitä vaaditaan sinne pääsemiseksi.

      Yleensä sellaiset $60000/vuosi riittää lukukausimaksuihin ja tavanomaiseen opiskelijaelämään ulkomaalaisen opiskelijan tapauksessa eli jos varaat tuollaiset $250000, niin Bachelor-tason tutkinto pitäisi onnistua.

    • 15

      eli niinku miten miten on sen enklannin kanssa kun suomi on tuota tasoa? Matikan termit tuttuja?

    • Kansasista

      Täällä USAssa ei ole bachelor-tutkintoa arkkitehtuurin alalta, ne ovat masters-tutkintoja joiden suorittamiseen menee 5-6 vuotta alusta loppuun.

      Suosittelisin että unohdat parhaat yksityiset yliopistot tässä vaiheessa ja pyrit esitutkinto-opiskelijaksi johonkin julkiseen State Universityyn. Kun teet töitä ja saat hyviä arvosanoja niin voit anoa vaihtoa (transfer student) parempaan kouluun.

      Sitten on tietysti rahoituskysymykset. Opiskeluviisumin saa oletettavasti jos on hyväksytty sisälle johonkin collegeen mutta sillä viisumilla ei ilmeisesti saa tehdä töitä (ainakaan kampuksen ulkopuolella). Näinollen voit joutua osoittamaan sen että sulla on rahaa elättää itsesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe