Minulla tyli sellainen moka, kun muurattiin pilariharkkoja terassiin. Käskin laittaa 4 cm alemmaksi kuin mökkiosan harkkovalu. Joku sotki minua sellaisella ohjeella, että terassi pitää olla vähintään 3 cm alempana kun varsinainen mökki. Ihmettelin kyllä hiukan asiaa, enkä sitten jostain muualta kerinnyt kysyä parempaa neuvoa. Kirvesmies laittoi mökkiä pystyttäessä 4 cm:n kyllästetyn lankun pätkän tilalle. Kyselin kyllä pystyttäessä, eikö tuohon voi valaa sen puuttuvan 4 cm pilariharkon palan. Nyt kiinnostaisi tietää, mitä voisi ko. asialle tehdä. Voiko siihen lankun pätkän tilalle jotain muuta laittaa, ja miten se onnistuu kun mökki jo pystytetty. Kestääkö tuollainen viritys, ja kuinka kauan?
Terassin pilarit
Nainen 52v
1
447
Vastaukset
- Ihan hyvä
ei sillä kestävyyden kanssa ole tekemistä. Samapa tuo on kun korotus on vaan riittävän korkealla maan pinnasta.
Minäkin kun rakensin pergolaa kahden terassin väliin. Hulluksihan sitä olisi tullut muurata tai valaa joka tolppa samaan korkoon. Ensin harkoilla mahdollisimman lähelle ja loppu tasaus 5-15 cm painekyllästettyä.
Toi ajatus että terassin tulisi olla alempana. Jos trassin ja sisä lattia ovat samassa tasossa niin ei ole käytännössä oikein kiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500