Lappeenranta on kaunis kaupunki, missä ai tapahdu mitään. Sataman seutu olisi hyvä paikka järjestää vaikka mitä festareita ja omasta takaa on laadukkaita bändejäkin. Nyt sataman lavalla kuunnellaan jeesusmusiikkia joka päivä. Miksi ei loistavaa ympäristöä hyödynnetä?
Miksi ei ole?
LPRöh
6135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siksi että tämä paikallinen haista-vittu kansa ei muuta tee kuin valittaa ja itkee jos täällä jotain järjestetään. Etenkin jos lipuista pitäisi maksaa vaika vitonen. (midnight cruising esimerkiksi)
Eivät tajua että mikäli jokin tapahtuma ei ole juuri sinua varten niin sinne ei väkisin tarvitse mennä
Kauniiseen kaupunkiin kuuluu muutakin kuin satama tai linnoitus. Katseleppa keskustaa mistä ilmansuunnasata hyvänsä niin on kyllä kauneus kaukana.
No näinpä! Missähän piiloilee se porukka, jolla olisi sopivasti suhteita ja taito saada pieni budjetti kasaan..
Esimerkiksi juuri satama tai kaupungintalonaukio olisi mahtava paikka järjestää jotain meininkiä!
Onhan meillä linnoituksen yö, onneksi! Ja toivottavasti sinne porukka suuntaa ja lähtee liikkeelle.
Myllysaaressa oli joskus Rantajamit, mieletön tapahtuma! Muistan kun Egotrippi soitti siellä :D
Mutta näinhän se on, sataman asukkaat ei kestä jos satamatorilla mekkaloidaan. Sieltähän haluttaisiin siirtää ravintolaivatkin, kele!
Satamasta pois ravintolalaivat ja ne terassit. Ei ole mitään kuvottavampaa näkyä kuin se kun ylipainoiset ihmiset ryystävät kaljaa noin näkyvällä paikalla!
Tiedän monta paikkakuntalaista jotka eivät voi sataman kauneutta tulla ihastelemaan juuri noitten kaljaa ryystävien takia.
Pidettäköön kaljateltta/terassitouhu vain siellä urheilutapahtumissa niin ei ole jokaisen sitä touhua pakko katsella.
Ja lisäähän se urheilukilpailujen lipunmyyntiä kun janoiset kaljankittaajat oppivat että siellä sitä herkkua saa.
Jep, satamanseutu ja linnoitus on hienoja paikkoja, mutta muuta keskustaa on aika paljon betonilla pilattu. Lappeenrantalaisilla vois olla saumaa saada Imatralla perustettu Mustan ja Valkoisen teatterifestivaali paikkakunnalle, Imatralla kun sitä ei oikein ole "omaksi" otettu. Teatterifestarihan ei ole pelkkää "korkea"kulttuuria, vaan katukarnevaalia myös.
Mikä on midnight cruising ja miksi sinne olisi pitänyt mennä maksua vastaan kun parkkipaikalle tavallisesti pääsee myös ilmaiseksi?