Ketunmetsästys on eläinrääkkäystä. Karvaperseiset ukot pyssyineen ja laihoine ajokoirineen jahtaavat pientä kettuparkaa milloin minkäkin kolon, tai ladon ympärillä.
Vapiskaa itse luolassa, jos tulette ulos, teidät ammutaan....miltäkö tuntuisi?
Kettujahdista
14
248
Vastaukset
- näin on
Pitää paikkansa! Ei tarvis aikuisten ihmisten jahdata luonnonelukoita. Eiköhän luonnon tasapaino huolehdi pikkueläimien liiallisesta lisääntymisestä. Harvoin metsässä kulkiessa törmää muihin kuin lintuihin. Ei kettuja liikaa ole.
- Yx Karvaperse 60v.
Te pienet,mamin kultamussukat tiedätte erittäin hyvin,kapisten kettujen ja muidenkin villieläinten määrän.Pistäkääs tilastoo näkösälle.
- vooi voi voi
Yx Karvaperse 60v. kirjoitti:
Te pienet,mamin kultamussukat tiedätte erittäin hyvin,kapisten kettujen ja muidenkin villieläinten määrän.Pistäkääs tilastoo näkösälle.
Aina on ollut kapisia kettuja ja luonto hoidellut ne tieltä pois. Mihin kettukanta yht´äkkiä ihmistä tarvitsee?
- fakta tilasto
Miksi en ole koskaan nähnyt kettua livenä, vaikka asun ihan metsän keskellä. Olis kiva nähdä.
- kermaperse
et ole nähnyt koska kettu ON LUONNONELÄIN ja näin ollen välttelee ihmistä!!!
- muita huveja
Arka ketu välttele ihmistä, ihminen koirineen JAHTAA ARKAA LUONNONELÄINTÄ!!!
SE ON NIIN VÄÄRIN!!! - joo-o
Arka kettu levittelee tauteja ja pienentää kanalintukantaa.
- ihminen riesana
Se on ekosysteemiä ja niin on tapahtunut luonnossa aina. Miksi siihen pitää ihmisen yht´äkkiä puuttua? Ja jos villieläinkantojen pienennys on niin kamalaa, niin eikö ihminen minkään eläinten kantoja pienennä?
- rauha repolaiselle
Onhan se kettujen ahdistelu huvimielessä tosi tyhmää. Ei kettuja nyt mitenkään riesaksi asti ole. Kanatkin ovat turvassa ahtaissa häkeissä sisätiloissa. Olettaisin, että ketut ja kanalinnut ovat metsässä ihan balanssissa keskenään.
- Suomen paha perinne
Isossa-Britanniassakin tettu on rauhoitettu laji, johon ei kuulemieni mukaan olla siellä otettu kantaa sen enempää kuin Suomessakaan esimerkiksi saukkojen rauhoittamiseen, vaan siellä kettua pidetään söpönä erämää-/sityeläimenä samoin kuin meillä vaikkapa oravaa. Jos kettu olisi Suomessakin rauhoitettuna jo jotain 50 vuotta, niin kyllä ihmiset siihen mennessä alkaisivat kettuun suotuisasti suhtautumaan ja yhdenkin yksilön ampumisesta kauhistumaan. Suomessa on oma kettuperinteensä. Ketusta ollaan saatu täällä maineeltaan haittaeläin.
- Suomen paha perinne
Suomen paha perinne kirjoitti:
Isossa-Britanniassakin tettu on rauhoitettu laji, johon ei kuulemieni mukaan olla siellä otettu kantaa sen enempää kuin Suomessakaan esimerkiksi saukkojen rauhoittamiseen, vaan siellä kettua pidetään söpönä erämää-/sityeläimenä samoin kuin meillä vaikkapa oravaa. Jos kettu olisi Suomessakin rauhoitettuna jo jotain 50 vuotta, niin kyllä ihmiset siihen mennessä alkaisivat kettuun suotuisasti suhtautumaan ja yhdenkin yksilön ampumisesta kauhistumaan. Suomessa on oma kettuperinteensä. Ketusta ollaan saatu täällä maineeltaan haittaeläin.
Älkääkä näsäviisastelko minun yhden kirjoitusvirheen takia, kiitos. Minua ärsyttää, kun kaikkien pieniin kirjoitusvirheisiin jokainen ottaa osaa niin ilkeillä piloilla. Joillain voi olla esim. synnynnäistä luki- ja kirjoitushäiriötä.
- ketsu
Olisi hyvä saada ketukantaa pienemmäksi.
- petojen kaataja!
ensinnäkään se ei ole hupia vaan armotonta pyyntiä. Katos kylläse heittää korvia palelemasta ku ketun nahasta tehdyn karvalakin kiskasee päähän. Ja mikäs sen mukavampaa ku äijä porukalla kettu jahissa. Sudet kans sais laittaa luvalliselle kaato listalle tai tuoda sinne etelän vellihousujen pihapiiriin pyörimään niin nähtäs kauanko haluatte näitä rauhotuksia!
- jusuri
Pakkasella kettuturkki lämmittää. Kapiset ja vesikauhuiset ketut on syytä pyytää pois, koska tervekanta turmeltuu ja sekin on liian lukuisa. Leviäähän sairaudet muihinkin eläimiin. Onneksi rabies on saatu pidettyä kurissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2313011Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121253Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411208Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2991119- 701108
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211005Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8833