raskausarvet...

täynnäarpia-.-

Eli nyt aluksi mainittakoon, en todellakaan ole raskaana. mulla on ollu jostain viidennestä luokasta asti raskausarpia, sillon oli vaan muutama, mut nykyään aika paljon. Raskausarvethan saattaa johtua siitä että on lihonnu niin nopeasti(?) ja no mulle näin vähän niinku kävi ja oon siis ylipainonen. Mulla noita arpia on vatsassa, sit niinku siinä sivulla vatsan taasolla, sit vielä rinnoiski on vähän semmosii ja nyt uusin arpi on mun olkapäässä?! En tajua miks siellä, en edes oo lihoonnu viimeseen vuoteen yhtään vaan oon menny hitaasti, mutt varmasti alaspäin. Eli siis kertokaa joku nyt tyhmälle,että miks näin on? ja miten ne saa pois? lähteekö ne aikanaan vai pitääskö laihduttaa niin paljon että ne lähtee? kuulostan varmaan tyhmältä... niin ja mainittakoon että oon menossa nyt syksykllä ysille. Ja olen aivan varma että mahastani löytyy ainakin 20-25 raskausarpea, jos ei vaikka enemmänki ja siinä on vasta mahani määrä -.- , mut ne pahimmat arvet on mahassa, osa on tosi pitkiä (oon tosi huono arvioimaan) mut varmaa jotku niistä vois melkee olla 20cm pitkiä... toivottavasti tajusitte ja pahoittelen kirjotusvirheitä. :D

5

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täynnäarpia-.-

      ja ainiin rintsikoiden alla oikeella puoleella selässäki on muutama...

    • sameproblem

      osta bio oilia ja hiero sitä niihin raskausarpiin 2x päivässä, joku 3kk. mulla toimi ja vaaleni! :)

      sitä bio oilia voi ostaa esim. prismoista ja anttilasta

      • täynnäarpia-.-

        kiitos asiallisest vastauksesta :) mahtaakoha ne sijaita jossain hygienia tai jossain semmosis rasvaväleissä(käsirasvat yms.) vai millä osastolla? Onko kallista? Kuinka kauan yks purkki kestää?


      • sameproblem
        täynnäarpia-.- kirjoitti:

        kiitos asiallisest vastauksesta :) mahtaakoha ne sijaita jossain hygienia tai jossain semmosis rasvaväleissä(käsirasvat yms.) vai millä osastolla? Onko kallista? Kuinka kauan yks purkki kestää?

        ei mitään! :)
        joo, ne löytyy tai ainaki niiden pitäis löytyy just sieltä hygienia osastolta, jossa on rasvoja ja muita. no, se pieni purkki on joku 11e eli aika tyyris hinta, mut sitteku ajattelee kuinka hyvin se tehoo, niin se on tosi halpa. sen purkin kesto riippuu ihan siitä, että kuinka paljon sulla on niitä raskausarpia :)


    • ösölsnmc

      Raskausarvet johtuvat tosiaan siitä, että iho venyy liian nopeasti. Siis kasvua johonkin suuntaan tapahtuu nopeammin kuin iho pystyy handlaamaan ja iho "repeää" ja arpeutuu. Mitään näkyviä haavoja ei tietenkään tule, mutta pinnan alla solut vaurioituvat. Syy voi olla pituuskasvussa, lihomisessa, raskaudessa, lihastenkasvussa jne. Arpien kehittyminen on yksilöllistä ja siihen vaikuttaa mm. hormonitasapaino, ihotyyppi, geenit...

      Raskausarpia ei saa kokonaan pois. Kun iho on hajonnut se on hajonnut ja sillä selvä. Raskausarvet eivät poikkea muista arvista. Ne vaalenevat ajan kanssa ja tulevat vaikeammin havaittaviksi, mutta arpien kohdalla ihon muutos on pysyvää. Paras tapa arpien hoitamiseen on ennaltaehkäisy eli ihon rasvaaminen silloin kun tietää kasvua tapahtuvan (raskaus, rinnat murrosiässä, hauikset steroidikuurin aikana jne.). Jo syntyneitä arpia voi koittaa vaalentaa rasvaamalla, mutta tulokset jäävät luultavasti aika heikoiksi. Myös laihduttaminen auttaa arpien kanssa. Alkuun ihon kutistuminen voi jopa pahentaa arpien ulkonäköä (saattavat muuttua entistä punaisemmiksi) mutta kun arvet vaalenevat, näyttää kutistunut iho tasaisemmalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4636
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3095
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      205
      2597
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1529
    Aihe