Sisäänpääsyltä vaikein amk?

Mikä ammattikorkeakouluista on vaikein sisäänpääsyn kannalta?
13797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

metropolia tietotekniikka

Äänestä

Entäs metropolia liiketalous?

Äänestä

novia kaikki

Äänestä

Eiköhän se riipu enemmänkin koulutusohjelmasta kuin amk:sta ... Koulutusnetistä näkee hakijamäärät ja aloituspaikat. Fysioterapia ja ensihoito ovat olleet aika suosittuja viime aikoina.

Noin yleisesti ottaen isoihin kaupunkeihin on vaikeampi päästä kuin pienemmille paikkakunnille, mutta alakohtaisia eroja on. Tamkiin varmaan oli eniten hakijoita suhteessa aloituspaikoihin, noin kokonaisuutena, mutta sielläkin on alakohtaisia eroja.

Pääkaupunkieudun sisällä mielenkiintoista on, että Metropoliaan on monelle alalle vaikeampi päästä kuin Laureaan, Diakiin, Humakiin tai Arcadaan - ja erot ovat isoja. Kannattaa vertailla alakohtaisesti eikä amk-kohtaisesti.

Äänestä

no itelle kaikki taidejutut esim. tuntuisi hyvin vaikeilta. kenelle mikäkin.

Äänestä

Pk-seudulla ainakin liiketaloudessa korkeimmat pisteet vaadittiin Haaga-Heliaan ja Laureaan, kun sitten lähellä perässä tuli Metropolia. Ei noissa keskenään mitään suuria eroja ole, ja ensimmäisen hakutoiveen 5 extrapistettä voi hyvinkin varmistaa sen mieluisimman paikan.

Äänestä

Tampereelle TAMKiin on paljon hakijoita - ainakin hoitotyön koulutusohjelmiin!

Äänestä

Haaga-Heliaan pääsi tänä vuonna liiketalouteen 13% hakijoista ja Laureaan 10%.

Äänestä

Jos insinööriks haluat niin JAMK vaatii korkeimmat pisteet ja samoin tais olla sairaanhoito puolella.

Pien vinkki seuraaville hakijoille ettei kannata samassa haussa hakea samalle alalle JAMKiin ja TAMKiin koska erot on 1-3 pistettä jos varsinkin toinen on eka hakutoive niin jos et pääse ekaan niin menetät sen 5p ja samalla meni se toinenkin hakutoive.

Äänestä

Fysioterapeutiks on vaikeinta päästä. Liiketalous ja sairaanhoito on helpoimmat päästä. Olipa kyse mistä tahansa amk:sta.

Äänestä
  • Mun oli helpointa päästä musiikkiin. Osaan soittaa hyvin. Sairaanhoitoon heh, tuskin ikinä olisivat ottaneet mutta en olis kyllä halunnutkaan. Eli mikä nyt kenellekin vaikeinta ja mikä helpointa.

    Äänestä

lol

tekniikan ja liikenteen alalle on keskimäärin helpointa päästä (mutta ei suinkaan helpointa valmistua. Selvästi suurin osa aloittavista ei valmistu ikinä insinööriksi.)

Äänestä
  • Haaga-Helian matkailun liikkeenjohtoon on todella vaikea päästä. Pääsykokeisiin pitää jo olla yli 30 lähtöpistettä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyt pornoa!! kirjoitti:

Mikä ammattikorkeakouluista on vaikein sisäänpääsyn kannalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu