En ole oikein sisäistänyt tätä kokoontumisajojen maailmaa...Onko tilaisuuksien tarkoitus ensin ajaa muutama sata kilometriä,sitten lyödä teltta pystyyn johonkin pusikkoon,vetää köyttä,kuunnella huonoa bändiä,keskustella asiantuntevasti viinasta ja naisista ja ennenkaikkea vetää hillittömästi viinaa? Vai voisko olla muitakin vaihtoehtoja? Joskus seitsemänkymmen luvulla tämä varmaan oli lähempänä elämänarvoja,jos silloinkaan
Oikein huvittaa katsoa,kun keski-iän saavuttaneet tai jo sivuttaneet miehet/naiset örveltävät omituisissa vaatteissa viikonlopun luonnon keskellä etsien kadotettua nuoruuttaan ja useimmiten turhaan.Eihän se nuoruutta palauta,että tekee jotain älytöntä,mitä nyt ei "siviilissäkään" tee !
Kotipaikkakunnallani hajosi hyvässä uskossa perustettu mp-kerho juuri tälläisiin kysymyksiin.
Kerhon johto halusi painottaa toiminnan pelkästään tähän suuntaan ja seurauksena oli muutaman kymmenen ihmisen ulosmarssi... nyt meillä on oma yhteenliittymä,mikä toimii jäsenten ehdoilla ja kaikki ovat tyytyväisiä.
Pari sanaa pukeutumisesta....Jokainenhan tietysti pukeutuu kuten haluaa,mutta sanon suoraan että pikkuisen naurettavilta näyttävät nämä jengipohjaiset tunnukset nahkaliivien selässä.On varmaan nuorena jäänyt jotain leikkejä leikkimät-
tä,kun täytyy vielä keski-ikäisenäkin osoittaa kuuluvansa johonkin "pelottavaan" ja anarkistis-
ta kuvaa luovaan jengiin.Nyt kun olemme vihdoin saavuttamassa salonkikelpoisuutta,eivät nämä selkätunnukset ainakaan asiaa edistä.
Se että ajaa moottoripyörällä,ei käsittääkseni tarkoita sitä että on "ammatiltaan" moottoripyöräilijä,ei sitä nyt tarvitse joka välissä toitottaa,vai pitääkö jokaiselle vastaantulijalle näin kertoa ensimmäiseksi,että minä ajan moottoripyörällä?
Itse ajoin jo 70-luvulla ja nyt taas uudestaan seitsemättä vuotta...mutta maailma muuttuu ja me sen mukana.
Oikein huvittaa katsoa,kun keski-iän saavuttaneet tai jo sivuttaneet miehet/naiset örveltävät omituisissa vaatteissa viikonlopun luonnon keskellä etsien kadotettua nuoruuttaan ja useimmiten turhaan.Eihän se nuoruutta palauta,että tekee jotain älytöntä,mitä nyt ei "siviilissäkään" tee !
Kotipaikkakunnallani hajosi hyvässä uskossa perustettu mp-kerho juuri tälläisiin kysymyksiin.
Kerhon johto halusi painottaa toiminnan pelkästään tähän suuntaan ja seurauksena oli muutaman kymmenen ihmisen ulosmarssi... nyt meillä on oma yhteenliittymä,mikä toimii jäsenten ehdoilla ja kaikki ovat tyytyväisiä.
Pari sanaa pukeutumisesta....Jokainenhan tietysti pukeutuu kuten haluaa,mutta sanon suoraan että pikkuisen naurettavilta näyttävät nämä jengipohjaiset tunnukset nahkaliivien selässä.On varmaan nuorena jäänyt jotain leikkejä leikkimät-
tä,kun täytyy vielä keski-ikäisenäkin osoittaa kuuluvansa johonkin "pelottavaan" ja anarkistis-
ta kuvaa luovaan jengiin.Nyt kun olemme vihdoin saavuttamassa salonkikelpoisuutta,eivät nämä selkätunnukset ainakaan asiaa edistä.
Se että ajaa moottoripyörällä,ei käsittääkseni tarkoita sitä että on "ammatiltaan" moottoripyöräilijä,ei sitä nyt tarvitse joka välissä toitottaa,vai pitääkö jokaiselle vastaantulijalle näin kertoa ensimmäiseksi,että minä ajan moottoripyörällä?
Itse ajoin jo 70-luvulla ja nyt taas uudestaan seitsemättä vuotta...mutta maailma muuttuu ja me sen mukana.
Vastaukset 39
Vanhimmat
On noita murrosikä asteelle jääneitä, joilla leikkejä jäänyt silloin leikkimättä. Muut "noviisit" sitten matkii niitä kun luulee et ne on "ammattilaisia"
MIKSEI KUKAAN JÄRJESTÄ FIKSUJEN KOKOONTUMISAJOJA!!
pistä puku päälle ja rusetti kaulaan ja mene helluntalaisleirille. Siellä ei viinaa juoda eikä lauleta rivoja.Ruokaa saa sosiaalisesta soppatykistä ja kaikilla on harras hymy päällä.
etkö Lissu muuta keksinyt, kaikkihan tollaisen "klisee" vastauksen osaa kirjoittaa, niitä on tää palsta täynnä.
Musta toi Bladerunner kirjoittaa asiaa, homma on joltain osin mennyt epäaitoon kieroon suuntaan.
Aika pitkälti samaa mieltä Lissun kanssa..Sinne kokkareihinhan ei ole pakko tulla, jos ei meno miellytä. Se pitää jäädä sinne pimeään komeroon sitten istumaan ja itkemään.
Mitä helvettiä sä valitat, laita kuule omat meiningit pystyyn ja laitakin niin helvetin hyvät, että ei tartte valittaa.
Saatana kun on huono päivä tänään ..hahhah
en nyt varsinaisesti valittanut,totesin vaan,että näyttää pikkuisen naurettavalta tuo touhu,ollaan-
han kuitenkin pääsääntöisesti aikuisia ihmisiä....
mutta mitäs jos siitä kicksejä saa,niin siitä vaan
Ja Lissulle sen verran,että seuroissa en ole käynyt joten niistä en tiedä...niin ja eihän hernekeitossa toisaalta mitään vikaa ole.
toi on jo kulunu vastaus toi "älä valita"
keksi sinäkin muuta jos aivokapasiteettisi riittää siellä poikatytön pääkopassa
Mä voin sanoa, että tässä maailmassa on varmasti monta ihmeellistä ja kummallista asiaa, jotka akarruttaa pientä ihmistä. Mutta jokainen täällä taplaa tyylillään ja ei kai siihen ole puuttumista..Varsinkaan kun on kyse ihmisten elämäntavasta. :)
Vanhoilla akoillakin naurettavia nahkarytkyjä päällä, jota sopisivat korkeintaan hyvinmuodostuneelle teinitytölle.
minä ainakin keikuta kokkareissa pyllyäni ja miehet tykkää hi hii ;)
mullakin on nahkahousut
Tunnetko itsesi oikein älykkääksi, kirjoittelemalla "minun" rekisteröidyllä nimimerkilläni...?
Tunnetko olevasi oikeuden ja älykkyyden ääni?
Ikävää, että sinulla on noin paha olla!
mitä sä mun nim.m käytät pahoinvoiva rumilus?
ootko kateellinen kun oon sievä?
Todella hauskaa..jätän sinut LAPSEN leikkimään, kun et kerta lapsena saanut sitä tehdä.
Kirjoita poika kirjoita..kyllä kirjoittaja teksteistään tunnetaan.
idiootti, varastat toisen nimmarin
Olen sisäistänyt tämän näin: Ihminen on miljoonavuotisen historiansa aikana tarvinnut urheita metsästäjäuroita ja sutjakkakinttuisia naisia lapsia hoitamaan. Pelätyin uros on valinnut geeniensä levittäjäksi nopsajalkaisen naisen hyvät vararavinnot peffassa tai päinvastoin, tästä poikkeava yksilö ei ole saanut perimäänsä levitetyksi niin tehokkaasti.
Toimistohissukan perimässä on vielä tallella tarve haluta olla vahva ja pelätty ja kun nykyään ei ukot taistele munasillaan naaraista, täytyy näyttö tarjota ostetulla olemuksella. Siksihän mies myös ostaa ylisuuren pyörän (jotkut ottavat jopa äänenvaimentajankin pois...) tai näyttävän auton ym., haluamme alitajuisesti(?) viestiä vitaalisuuttamme näin.
Geenimuunnos tapahtuu niin hitaasti, että siihen vaaditaan tuhansia vuosia ja ihmiskunnan tekninen kehitys on karannut jo kauas edelle.
P.S. Oisko kellä myydä isoa HD:tä ja hapsuja? :)
Ainoastaan on vanha ruosteinen Jawa ja toppa mahorkkaa. Kaupanpäälle saat lenin rintakuvan.
Joku, voisi veikata sinun olevan konservatiivi ja kalkkis? Se, että joku pukeutuu niin kuin parhaaksi katsoo ei tarkoita sitä ettetkö sinä voisi pukeutua niin kuin itse parhaaksi katsot.
Ja se, että kokkareet ovat yleensä hieman "villejä" kuuluu omasta mielestäni asiaan. Jos minulta kysytään niin kokkareissa tapaa hyvän tuulista ja saman henkistä porukkaa oli liivit tai ei. Ei ne liivit miestä/naista pahenna. Jos on kusipää niin on kusipää ilman liivejäkin. Pitäähän monet urheiluseuratkin seuratunnuksia esim. "Kokkolan Karate".
Nämä tapahtumat ovat kuitenkin vapaaehtoisia, joten jos seura ei miellytä niin voihan ajella vaikka jonnekkin viinitarhalle maistelemaan viinejä "fiksusti" pukeutuvan ja käyttäytyvän porukan kanssa.
En ole varsinaisesti konservatiivi,enkä missään nimessä kalkkis.Toki jokainen pukeutuu niinkuin parhaaksi näkee ja jos arvostelukyky ei riitä,sil-
loin näyttää lähinnä pelleltä..
Jos mietitään noita kerhotunnuksia,niin nehän ovat perua marginaalisilta,puolirikollisilta HD-kerhoilta (jo pelkästään malli ja muoto kertoo sen)....nyt sitten joku ostaa jonkun pikku customin ja kun kun tuntuu ettei se oikein riitä liitytään johonkin näitä tunnuksia käyttävään kerhoon ja saadaan lähinnä lapsellinen tunnus selkään,niin johan tuntuu mahtavalta ! Kuulin kerran erään naisihmisen (!)kertovan,"että kyllähän tulee kaupan jonossa tilaa,kun näkevät tämän" Onko oikein aikuisten hommaa? Saksassa on jo paljon puhuttu ko. tunnusten kieltämisestä ja maan vaikutusvallan EU:ssa tuntien pitänee toivoa parasta. Totuushan on se että näitä käyttävät vähän ajaneet custom-pyöräilijät,matka- ja kyykky-
pyörän kuljettajillahan näitä ei yleensä näy.Tämä ei ole yleistys...Ja sen olen huomannut,että muita ihmisiä ne lähinnä naurattavat.
Ja eikös liivit yleensäkin ole lähinnä naisten varusteita?
Kokoontumisajoista...tokihan se on vapaaehtoista,
se siellä käyminen.Eihän niitä parhaalla tahdollakaan voi ennenkäymättömille tai nuorisolle suositella,tosin eihän niissä nuorisoa juuri käykkään johtuen juuri tapahtuman sisällöstä tai oikeammin sisällöttömyydestä....
En itsekkään lasiin sylje,kaukana siitä.Jotenkin vaan mökkimajoitus mukavuuksin ja siihen yhsitettynä siisti ravintola ruuan ja terassin kera käy pirtaani paremmin,mutta niinkuin sanoin kaikki on vapaaehtoista...
Nahkaliivit on naisten ja homojen varusteita. Itse kyllä kehtaan vetää nahkarotsin päälle farkkutakista teurastetut liivit ja niissä on tietty mopon kuva selässä. Ei siksi että muillakin on vaan siksi että se mua kiinnostaa kybällä. Jos se on susta naurettavaa niin vittua ko se mua kiinnostaa, ainakin meidän 'klubilla' sellaiset on ihan jees. Ja ei ne mulla aina ole niskassa, vain kokoontumisissa sun muissa kissanristiäisissä. Kauppa- ja työreissuissa perusnahkaa/gorea päällä.. Enkä aja kustomilla enkä kyykkypaskomisasennossakaan vaan ihan klassikkopyörällä (ei retro)
Blade on just oikeassa monessa kohtaa!
Nykyään kaikki nörtit ja hiiret ovat ostaneet prätkän ja leikivät svidun kovaa motoristia kokoontumisissa. Arkena ollaan kotona, nukutaan nalle kainalossa ja vietetään keskivertoelämää tiilitalossa rakkien kera.
Ajamaan lähdettäessä kaikki härpäkkeet pitää olla hd tms. merkkisiä kalsareita myöten tai muuten viimoisen päälle muodikkaita. Kuteissa pitää olla kerho ym. tunnuksia, ettei uskottavuus kärsi ja tuntee kuluvansa tosimiesten ja naisten joukkoon. Liivit on melkeen pakolliset ja tosi söpöt yli kolmekymppisillä.
Prätkistä ja niiden korjailusta, huolloista tai rakenteluista ei ymmärretä mitään. Kaikki mahdolliset kivat lisänippelit ostetaan valmiina mp-liikeistä ja prätkät ovat kuin joulukuusia. Huollot ja korjaukset teetetään liikkeessä tottakai.
Netissä itketään, kun motoristit eivät enään tervehdi toisiaan. Eihän autoilijatkaan tervehdi toisiaan. Prätkiä on niin saateristi nykyään, että lapanen pystyssä saisi olla koko ajan. Kahvilla kun istut jossain yksin, niin useinmiten tulee joku stanan pätevä motoristi selittämään miten kovaa on ajanut ja miten keulii... kiinnostaa aivan veesti.
Ajamiseen tarttee kans olla aina joku porukka tai letka, eihän nykymotoristi visiin pääse kusellekaan yksin... Prätkällä on kiva ajaa, mutta ei se nyt niin ihmeelistä ole, että sillä voisi munanmittaa lisätä tai muuten egoa kasvattaa.
Onneksi isossa joukossa on tietysti paljon perinteisiäkin motoristeja, ettei tämä nyt ihan kaikkia koske...
Sit ne MC-kerhojen nimet on todella naurettavan itkettäviä. Otetaan kait suomi-englanti sanakirja ja selataan joku "nasta" nimi ja miksi sen nimen pitää olla englanninkielinen vaikka kerholaiset eivät puhu juuri englantia eivätkä käy pyörinensä ulkomailla?!?!?!?!??!?!?
Olet säälittävä lapatossu!
kerrankin joku osaa artikuloida yleisen ärsytyksen sanoiksi.
Jollakin (tänä päivänä tää mopoilu on muotia) muotiharrastuksella MAHTAILU, vaikka ei itse osaa sitä oikeasti harrastaa, alkaa ärsyttämään oikeita harrastajia. HUOM. Harrastajia.
Älkäähän viimeisen 5v. aikana moottoripyörän ostaneet nyt ihan ylireakoi tähän yksi muiden seassa olevaan normaaliin HARRASTUKSEEN.
Ainoat suomalaiset mp-ammattilaisethan ovat Kallion veljekset.
Miksiköhän tämän päivän ihmiset ikään ja sukupuoleen katsomatta ovat niin ärhäkän negatiivistä kansaa? Onko suurimmalla osalla paha olla? MIKSI?
Jos vaikka kysyy asailliseti, no pieni huumorin kukka rintapielessä, jotakin juttua, niin jo on melkonen "kakka" puhe saattelemassa.....
Kaipaisin muuten hieman rauhallisempaa kokkari tapahtumaa, mikähän se voisi olla?
Saa olla juomaa, ja miehiä mutta ei niitä pyörien yöllisiä voimain näytöksiä.
OLLAAN 2000 LV
mitenkähän tuon vastauksen tulkitsisi
20 vuoden kokemuksella kerron, että laadukkaat menovinkit löytyvät osoitteesta:
http://www.mp69.fi/toiminta.html
Kiitos tiedosta.Olen muutamissa kontioissa käynytkin. Ovat vaan liian pohjoisessa, viimeksi ainakin, kun itse on etelän mimmi.
Siinäpä se. Miksi hankkia prätkä? Koska sitten pääsee kokoontumisajoihin! Miksi mennä kokoontumisajoihin? Koska prätkällä ei ole muuta käyttöä!
Vaikuttaa siltä, että motoristiväki on todellakin keksinyt ikiliikkujan. Kirjoitin aiheesta vuosi sitten ja uudestaan tämän sesongin alkajaisiksi. Prätkäihmiset tietenkin nujersivat minut täysin väärien mielipiteideni vuoksi, joten olen menettänyt psyykkisen tasapainoni, fyysisen terveyteni, ystäväni, elämänhaluni ja hyväntuulisuuteni. No, ainakin sain kuulla olevani kundi ruosteisesta Corollasta, poika patterin ja seinän välistä, köyhä ja kateellinen, ruma, lyhyt ja lihava. Motoristit todella tiivistivät rivinsä kun kohtasivat yhteisen vihollisen - minut!
Oho, tulipas siitä tilitys.
Tere, Suomes on ainakin yks kokoontumisajo mihin voi tulla vaik leikkuupuimuril ja varustuksena voi olla liivii, tuulipukuu,goretexii
verkkarii... periaatteella pilkettä silmäkulmassa! Tertulemast 20-22.8 Halikko Ankkurikellari. www.mchehku.com.
Mitä tohon pukeutumiseen tulee niin tottahan se on että joidenkin kerhojen kerhotakit on aivan karmeita esim jo väreiltään ja sitten niitä pidetään uskollisesti vuodesta toiseen. Samoin kun hapsulliset tiukat nahkahousut jonkun pitkätukkaisen laiheliinin jalassa on aika kornit.
No mutta se siitä pukeutumisesta, tehköön kukin niinkuin haluaa. Pakko lisätä, tää ei oo provo, mutta kyllähän ne pelleimmät kuteet löytyy muilta kuin pk-seudun porukoilta:\
Joku sanoi jossain että Kontiokaan ei ole enää entisensä ja sinnekkin ovat pesiytyneet pelkästään rajusti dokaava jengi?
Nyt olis sitten varmaan sauma perustaa uusi kokkare jossa olis sen mukainen ohjelma ja puitteet joka karsii ei halutun jengin pois? Mutta mites sen tekee? Siinäpä pulma.
Itse käyn henkilökohtaisesti kahdessa kotimaisessa kokoontumisessa kesässä. Ne kaksi ovat tuttuja ja varmoja hieman siistimpiä juttuja, enkä enää menekkään minnekkään rottiin joissa meno on hieman rajumpaa ja sottaisempaa.
Näillä eväillä on pärjätty, ei tule ikäviä ylläreitä.
Joo,olis varmaan tilaus kokoontumisajolle,johon normaalisti käyttäytyvät ihmiset voisivat mennä..
Ei varmaan enää tälle kesälle ehdä,mutta ensi talvena voisi asiaa kehitellä.
Kuulemma teille nirppanenillekin on omia kokkareita. Kannattais varmaan kokeilla jotakin Gospel ridersien kokoontumista, siellä tuskin möykätään läpi yön eikä örvelletä humalassa, ja muutenkin se porukka käyttäytyy siivosti. Itse tosin menen kyllä mieluummin rottaan tai muualla kaikesta huolimatta! Onneksi jokaisella on oikeus valita menemisensä ja vaatetuksensa tässä demokraattisessa maassa toisin kuin aikoinaan Neuvostoliitossa oli!!! Läheltä piti aikoinaan ettei nyt oltaisi osa Venäjää tai sit juuri vasta itsenäistytty ja oltaisiin köyhiä, joten voisko tuolle valittamiselle saada hieman rajaa!! Jokainen pukeutukoon niinkuin haluaa kunhan ei harrasta rikollista toimintaa ja ei käytä niiden tunnuksia jotka sitä harrastavat!! Sitä paitsi suomessa on ollut kerhotunnuksia jo kauan aikaa ennen HA:ta ja Bambiinoja joten jokainen pitäköön kerhotunnuksia niinkuin parhaaksi katsoo! Ja jos ne pitäisi kieltää niin pitäisikö kieltää myös Lionsit,Rotaryt urheiluseurat ym.,ym.,ym.???
Goldiporukan kokkarit on todella fiksuja.
Siellä ollaan illalla suorissa housuissa ja kravatti kaulassa.
kuinka naiset pukeutuu? Olisiko jakkupuku, vai onko heillä asu vapaa?
Naiset pukeutuu goldi kokkareissa erittäin kauniisti ja huomattavasti persoonallisemmin kuin jossain muissa kokkareissa.
Hyvä ystävä,
kommenttisi on varmasti ihan hyvä koska kaikilla saa olla omia mielipiteitä. mielestäni aikuisuuteen kuuluu erityisesti erilaisuuden sietokyky. olen sitä mieltä että jokainen luo itse kokoontumisajoissa oman tunnelman ja fiksuuden. kokkareet on massatapahtuma ja niissä on aina mitä erilaisimpia ihmisiä mitä erilaisimpine vaatteineen ja vehkeineen. aikuisillakin on oikeus pukeutua just niinku lystää, oletko itse huomannut että vasta 3-4 kympin jälkeen alkaa tajuamaan että on itse asiassa aivan kakkisen hailee mitä muut sinusta ajattelee, olit sitte lihava tai laiha tms.
ihmisillä on vaan kummallinen tarve kuulua johonkin yhteisöön ja tuoda se vielä julki esim vaatteilla, vapaa-aikana kun jokainen saa tehdä laillisuuden puitteissa mitä huvittaa. ja toki viinaa saa juoda jokainen niin paljo kun itse haluaa. minulla on vain positiivisia kokemuksia kokkareista. kiva tavata uusia ihmisiä. ja kaikki joiden kanssa olen ollut tekemisissä on olleet tosi fiksuja, vaatteista huolimatta. ei ole katsos koiraa karvoihin katsominen.....
ja voin kertoa kokemuksesta kun olen kahden 18 v ja 20 v tytön äiti, että kyllä erilaisuutta alkaa sietää kun toinen rakastaa Marilyn Monroe-tyyliä (pelkkää pinkkiä??!! ja kireitä housuja) ja on niin nätti että ja toinen on kuin pesurätti, ei välitä vaatteista yhtään.....
omana mielipiteenä haluan tässä samalla sanoa että olen ollut jo pitkään pettynyt nykyisin t-paidoissa oleviin teksteihin. itsekseni olen ihmetellyt että eikö enää muusta hauskuutta niihin saa kuin tappelusta, kirosanoista tms. missä on se firma joka oikeasti alkaa tehdä fiksuja hauskoja tekstejä t-paitoihin???
...ja toiset rassaa pyöriä. Meillä suositaan jälkimmäistä. :) Itse vedän ihan tarkoituksella jossain vaaleanpunaisessa mekossa, erottuupa ainakin joukosta.
Mutta kokoontumisista sen verran; miksei kännäys, mölyäminen ja huonosti soitetun rockabillyn tahdissa tanssiminen voisi olla ihan hauskaa ja suositeltavaa puuhaa? :D
varsinainen paskanjauhaja. Se "paikkakuntasi" kerho ei ole hajonnut ja varsinkaan teidän 20 - 30 nihilistin/kurttuotsien
lähdön vuoksi.Jos haluut yleisellä forumilla itkee omaa katkeruuttas , kun pääläri on mennyt nurin , pysy edes totuudessa. Samanlaista vääntöä ja valehtelua se oli ja perusteettomia syytöksiä ,vielä kun kerhoon kuuluitte. Ootte onnetonta sakkia ja onneksi teidän kanssa ei tarvii olla enää missään tekemisisssä.
mikä pelkurimainen piiloutuminen x-kirjaimien taa,
olisit voinut kirjoittaa ihan nimellä,kun noin rankkaa skeidaa heität...Ihan nyt vielä lyhyesti siitä kerhostanne...alun perin sitä oli perusta-
massa pienehkö joukko paikkakuntalaisia moottori-
pyörän omistajia ja silloin sovittiin toimintata-
voista/malleista...alkuun kaikki meni kuten olimme päättäneet,mutta nopeasti pj hamusi ympärilleen toisinaanajattelevien joukkion ja suoritti ns. vallankaappauksen,miehittäen hallituksen sopivilla henkilöillä,uhaten jopa ulosmarssilla,mikäli ajattelevia olisi valittu hallitukseen.....siinä vaiheessa luovutimme ja poistuimme takavasemmalle.Tämän jälkeen alkoi hillitön jäsentenvärväys,koska pj halusi näyttävyyttä SMOTON suuntaan omien intressienssä
takia ja alkuperäinen kerhoidea oli hävinnyt savuna tuuleen.Tapahtui ns. nahkaliivivallankumous
Mutta mitä sitä suremaan,teillä on oma pelleker-
honne (sorry) ja olette ilmeisesti valtaamassa pikkuleikkeihinne myös SMOTO'n avautuvat paikat.
SMOTO on samanlainen kiva kerho kuin Autolittokin eli ei mitään merkitystä,mutta on han se hauskaa pyöritellä papereita.
Mitä tuohon katkeruuteen tulee,niin lueppas oma kirjoituksesi uudestaan,siinä olen aistivinani jonkinasteista katkeruutta.
Sen verran terveisiä meiltä kurttuotsaisilta,että MoKa'lla menee ihan hyvin,vaikkei meillä ole viinanhuuruisia kokoontumisajoja,naurettavia metallisia nimikylttejä,ei hallitusta,ei puheenjohtajaa,ei jäsenmaksuja...eikä muutakaan turhaa sälää.Eikä teidän ole pakko meidän kanssa leikkiä,siinä olet ihan oikeassa herra xxxxxxxxx