Eli jos ei maksa tv-lupaa niin kuinka todennäköistä on, että tarkastaja koputtelee ovelle? Entä on tarkastajilla lupa tulla tarkastamaan asunto? Jos jää kiinni tv:n kattelusta ilman lupaa minkälaiset sakot siitä saa?
tv-lupa tarkastukset
16
3780
Vastaukset
- Moho
Tarkastajalla ei ole lupaa tulla sisälle asuntoon. Ainoastaan asukas voi halutessaan antaa tarkastajalle luvan tulla tarkastamaan asunto.
Jos jää kiinni luvattomasta tv:n katselusta, saa sakot ja periaatteessa joutuu maksamaan tv-luvan takautuvasti siltä ajalta, kuin tv on ollut asunnossa käytössä. Nykysakoista en tiedä, ennen se oli muistaakseni n. 500mk.- just
Entä jos asukas ei päästä tarkastajaa sisään niin mitäs sitten?
- Olli
just kirjoitti:
Entä jos asukas ei päästä tarkastajaa sisään niin mitäs sitten?
Tarkastajalla ei ole mitään asiaa asuntoosi, sillä se ei ole poliisi.
- pelle!
Olli kirjoitti:
Tarkastajalla ei ole mitään asiaa asuntoosi, sillä se ei ole poliisi.
tarkastaja tulee oven taakse niin mikään ei velvoita sinua päästämään häntä sisään...
- just
pelle! kirjoitti:
tarkastaja tulee oven taakse niin mikään ei velvoita sinua päästämään häntä sisään...
Eli jos ei päästä tarkastajaa sisään niin ei voi myöskään saada mahdollisia sakkoja. Häh eihän se noin voi toimia. Eihän kenenkään sillon tarvis maksaa toivottas vaan tarkastajalle hyvät kesät ja sulkis oven?
- niinkö?
just kirjoitti:
Eli jos ei päästä tarkastajaa sisään niin ei voi myöskään saada mahdollisia sakkoja. Häh eihän se noin voi toimia. Eihän kenenkään sillon tarvis maksaa toivottas vaan tarkastajalle hyvät kesät ja sulkis oven?
Yksi varma tieto teille. TV-lupa tarkastuksia tekee yleensä poliisi joka suorittaa sen oman työnkuvan ulkopuolella ja valtion laskuun. Näin homma on ollut jo pitkään. Ja häntä EI tarvitse laskea sisälle JOS hänellä EI OLE KOTIETSINTÄ LUPAA.. Tarkastajaksi ei pääse ellei ole ollut valtion virassa 5 vuotta, ja arvona vanhempaa konstaapelia.
- Mepe
niinkö? kirjoitti:
Yksi varma tieto teille. TV-lupa tarkastuksia tekee yleensä poliisi joka suorittaa sen oman työnkuvan ulkopuolella ja valtion laskuun. Näin homma on ollut jo pitkään. Ja häntä EI tarvitse laskea sisälle JOS hänellä EI OLE KOTIETSINTÄ LUPAA.. Tarkastajaksi ei pääse ellei ole ollut valtion virassa 5 vuotta, ja arvona vanhempaa konstaapelia.
Joo usein ovat poliiseja (en tiedä, ovatko kaikki), mutta ei heitä tarvitse päästää sisälle kuitenkaan. Kuten sanottu, he eivät toimi tarkastajina ollessaan poliiseina eikä heillä ole myöskään kotietsintälupaa. Kotietsintälupaa ei Suomessa myönnetä, ellei asukasta epäillä isommasta rikoksesta (jossa tuomiona olisi vähintään tietyn pituinen vankeusrangaistus), tv-maksu ei siis ole tarpeeksi iso asia kotietsintäluvalle. Jos tarkastaja kuulee tai näkee television esim. ovelta tai ikkunasta, voi se kuitenkin riittää näytöksi.
Eräässä oikeustapauksessa tosin tv-maksutarkastajan näyttö ei ollut tarpeeksi vahva. Omakotitalon asukas sanoi tarkastajan nähneen olohuoneen ikkunasta vain valaistun akvaarion, eikä televisiota. Oikeuden mukaan tällainen virhe oli siis saattanut tapahtua, eikä sakkojakaan tietysti tuomittu. - valtsu
just kirjoitti:
Eli jos ei päästä tarkastajaa sisään niin ei voi myöskään saada mahdollisia sakkoja. Häh eihän se noin voi toimia. Eihän kenenkään sillon tarvis maksaa toivottas vaan tarkastajalle hyvät kesät ja sulkis oven?
Keskimäärin suomalaisilla ei vaan riitä kantti olla maksamatta ja valehdella päin naamaa tarkastajalle ettei ole televisiota. Ei se sen kummempaan toimintaan perustu.
- Esko
Joku esittää asiansa ja kun ei kiinnosta tai et asiasta mitän tiedä tai voit sanoa että ei ole tv:tä niin asia on kunnossa! Hanki ovi silmä niin ei tarvitse avata ovea tuntemattomille! Se on yksi hyvä hankinta ja menee järkevämpään tarkoitukseen rahat kuin tv-lupaan.
Ehkä joskus munkin oven takana on voinut tarkastaja olla, kuka tietää.. En ole avannut ovea kun en ole tuntenut. Jos asia kovin tärkeä on niin yhteyttä voi ottaa muullakin tavalla kuin soittelemalla ovikelloja. Saat kotiisi tv-lupa maksun jos omaat tv:n jos et maksa ei ole tv:tä.
Minä en maksa kun ei tarvitse vaikka tv onkin ja kaapissa kaksi varalla. Kun digi hommelit tulee niin eiköhän siihen löydy jokin ratkaisu? Tietokoneeseenkaan ei tarvitse ostaa yhtäkään ohjelmaa tai peliä, kaikki saa ladattu adsl kk maksun hinnalla internetistä.- Tytsy
..aivan noin! :D
- opiskelija
Ahneet poliisit kiertelevät tv-tarkastajina virka-aikansa ulkopuolella kyttäämässä ihmisten televisioita. Käyttäisivät senkin ajan vaikka vapaaehtoiseen huumevalistustyöhön tai muuhun järkevään. Ihminen se poliisikin on, rahankiilto silmissä vainoaa opiskelijoita ja saa vielä suomalaisten kunnioituksen "arvokkaasta" työstään poliisina.
- juurikas
Tänne meidän ovelle vaan kaikki poliisit koputtelemaan. Mukavahan niitä on katella...
- sunny
ystäväni ovella kävi tässä taannoin tv-lupa tarkastaja, ei avannut ovea..(la aamu klo 10). Muutaman päivän päästä mies soittaa kaverini kännykkään, esitteli itsensä (kai viestintävirastosta olevaksi) mutta kaverini ei ensin tajunnut kuka oli kyseessä. Mies kysyi että laitetaanko neljään osaan? Anteeksi? Että laitetaanko maksu 4 osaan? Anteeksi mutta MIKÄ maksu?! No tv-lupa. Ai jaa! No ei laiteta. Miksei, eikö teillä ole televisiota? No ei ole. Oletteko ajatellut hankkia sellaisen? En tiedä, tuskin. Sillä selvä. Kaverillani siis on telkkari..itseäni vähän pelottaa kyllä olla maksamatta, olemme muuttamassa pienelle paikkakunnalle rivitaloon ja asia on nyt ajankohtainen. Tuntuu etten uskaltaisi valehdella päin naamaa, varsinki jos oven taakse tulee!
- jijippijaijeihei
Jos asut omakotitalossa niin laita pihalle "Yksityisalue, pääsy sallittu vain asukkaan etukäteen antamalla luvalla" -kyltti. Ovisilmä on kans kätevä niin näet ketä siellä oven takana on ja aseta telkkari niin ettei sitä näe pihalta käsin. Tämän pitäisi toimia sillä tv-lupatarkastaja ei asettamasi kyltin takia edes saa tulla pihallesi sillä hänellä ei ole "etukäteen myönnettyä lupaa" jonka voit antaa suullisesti kaikille kavereillesi, tuttaville yms. Kenenkään pihalle ei saa mennä jos asukas sen kieltää.
- ajantasaista
Ja Yle-vero jo voimassa 2013 lähtien, eli tv-maksutarkastajia on turha enää pelätä,
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yle-vero
- Miten lie asia?
Kun en muista mistä? ,kun luin joku aika sitten, että vieläkin peritään/yritetään periä televisiolupa maksuja kansalta edelleen ja koko rahojen karhuaminen loppuisi tulevaisuudessa joku tietty päivämäärä sitten lopullisesti. Kuulostaako tutulta? Voi tietysti olla, että jutun nopeasti luin ja käsitin jutun kiireissäni väärinkin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503724
- 1053385
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342691Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262358- 201849
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51749- 1841712
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3841437- 271357
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91178