Niin, voisitteko kertoa minulle joitakin perusilmauksia saamenkielellä, kuten "mitä kuuluu" tai nimen kysyminen ja kertominen jne. Myöskin persoonapronominit ja numerot olisivat kivoja... Olisi kiva vähän tutustua kielen sanastoon ja kielioppiinkin, vaikken minä nyt sillä tiedolla juuri mitään teekään...
niin, no joitakin linkkejäkin voi antaa
saamenkieltä?
6
1089
Vastaukset
- poju
Äh, niitähän on useampiakin kieliä, sori... No, pohjoissaame on ilmeisesti se yleisin kieli aiemman keskustelun perusteella... Sitä sitten ja kyllä nyt muistakin kielistä voi antaa sanastoa, kielioppi tai niitä linkkejä.
- áhkos
Itse asuassa kysymyksesi olu osuva, mitä tulee saamen kielen opetuslinkkeihin. Niitä ei kovin paljon ole netissä. Siinä olisi joillekin työsarkaa.Täältä löydät alkeita ja tavanomaisia kysymyksiä http://www.samediggi.fi/oktavuohta/kaindex7.htm.
Buori lohkan movtta! Hyvää opiskeluintoa!- boy86
áhkos kirjoitti:
http://www.samediggi.fi/oktavuohta/kaindex7.htm
Piste pois, niin toimii.Kirjaimistoon kuuluu näemmä kirjaimia, joita ei suomenkielessä tapaa. Muutamasta kirjaimesta uskaltaisin heittää arvion muiden kielten tuntemuksen perusteella, mutta miten kirjaimista sitten äännetään ne, joita ei suomenkielessä ole?
Áá Cc Đđ Ŋŋ Šš Tŧ Uu Žž - áhkos
boy86 kirjoitti:
Kirjaimistoon kuuluu näemmä kirjaimia, joita ei suomenkielessä tapaa. Muutamasta kirjaimesta uskaltaisin heittää arvion muiden kielten tuntemuksen perusteella, mutta miten kirjaimista sitten äännetään ne, joita ei suomenkielessä ole?
Áá Cc Đđ Ŋŋ Šš Tŧ Uu Žžsiis: á = aa (pitkä aa), c=ts ,đ= kuin englannin kielessä th sanassa the, ŧ= kuin englannin kielessä th sanassa the, mutta kieli hampaiden välissä,u=u, ž=chee (soinnillinen)
Toivottavasti pääset alkuun! - boy86
áhkos kirjoitti:
siis: á = aa (pitkä aa), c=ts ,đ= kuin englannin kielessä th sanassa the, ŧ= kuin englannin kielessä th sanassa the, mutta kieli hampaiden välissä,u=u, ž=chee (soinnillinen)
Toivottavasti pääset alkuun!Kiitos.
Näköjään arvasin jo ennakolta kaikkien ääntämisen oikein... No, kiitos arvelujeni vahvistamisesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 917432
- 403582
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021836- 241040
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32913Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27901Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53797Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31722Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26652