Niin, voisitteko kertoa minulle joitakin perusilmauksia saamenkielellä, kuten "mitä kuuluu" tai nimen kysyminen ja kertominen jne. Myöskin persoonapronominit ja numerot olisivat kivoja... Olisi kiva vähän tutustua kielen sanastoon ja kielioppiinkin, vaikken minä nyt sillä tiedolla juuri mitään teekään...
niin, no joitakin linkkejäkin voi antaa
saamenkieltä?
6
1187
Vastaukset 6
- poju
Äh, niitähän on useampiakin kieliä, sori... No, pohjoissaame on ilmeisesti se yleisin kieli aiemman keskustelun perusteella... Sitä sitten ja kyllä nyt muistakin kielistä voi antaa sanastoa, kielioppi tai niitä linkkejä.
- áhkos
Itse asuassa kysymyksesi olu osuva, mitä tulee saamen kielen opetuslinkkeihin. Niitä ei kovin paljon ole netissä. Siinä olisi joillekin työsarkaa.Täältä löydät alkeita ja tavanomaisia kysymyksiä http://www.samediggi.fi/oktavuohta/kaindex7.htm.
Buori lohkan movtta! Hyvää opiskeluintoa!- boy86
áhkos kirjoitti:
http://www.samediggi.fi/oktavuohta/kaindex7.htm
Piste pois, niin toimii.Kirjaimistoon kuuluu näemmä kirjaimia, joita ei suomenkielessä tapaa. Muutamasta kirjaimesta uskaltaisin heittää arvion muiden kielten tuntemuksen perusteella, mutta miten kirjaimista sitten äännetään ne, joita ei suomenkielessä ole?
Áá Cc Đđ Ŋŋ Šš Tŧ Uu Žž - áhkos
boy86 kirjoitti:
Kirjaimistoon kuuluu näemmä kirjaimia, joita ei suomenkielessä tapaa. Muutamasta kirjaimesta uskaltaisin heittää arvion muiden kielten tuntemuksen perusteella, mutta miten kirjaimista sitten äännetään ne, joita ei suomenkielessä ole?
Áá Cc Đđ Ŋŋ Šš Tŧ Uu Žžsiis: á = aa (pitkä aa), c=ts ,đ= kuin englannin kielessä th sanassa the, ŧ= kuin englannin kielessä th sanassa the, mutta kieli hampaiden välissä,u=u, ž=chee (soinnillinen)
Toivottavasti pääset alkuun! - boy86
áhkos kirjoitti:
siis: á = aa (pitkä aa), c=ts ,đ= kuin englannin kielessä th sanassa the, ŧ= kuin englannin kielessä th sanassa the, mutta kieli hampaiden välissä,u=u, ž=chee (soinnillinen)
Toivottavasti pääset alkuun!Kiitos.
Näköjään arvasin jo ennakolta kaikkien ääntämisen oikein... No, kiitos arvelujeni vahvistamisesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74926
- 113809
- 143784
- 37732
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179556- 32549
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 65496
- 76489
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 37451
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426