Mulla on tietokoneella valokuvia kuvat kansiossa. Olen varmuuskopioinnut kuvat ulkoiseen asemaan. Nyt päätin poistaa tietokoneelta turhat kuvat ja videot pois. Tilaa tuli tietokoneelle julmasti.
Ongelma on se että haluan nyt samat kuvat poistaa myös ulkoiselta asemalta. Kokeilin poistaa yhden kuukauden kuvat ulkoiselta asemalta ja sitten kopioin tietokoneelta saman puhdistetun kansion ja liitin sen ulkoiselle. Näin sain homman toimimaan mutta kun kyseessä on paljon kuvia kone teki toiminpidettä tosi kauan.
Mulla on windows7. Ja en osaa mitään koodikieliä. Onko tälläiseen tiedostojen siirtoon jokin helppo konsti?
Tiedostojen siirto ongelma
11
356
Vastaukset
- )&)/&
Synkronointiohjelma joka pitää kansiot ym. automaattisesti sisällöltään yhtenevinä sekä tietokoneessa että ulkoisessa.
Microsftin SyncToy on hyv'ä.
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=15155 - synctoy
synctoy, synctoy ja synctoy
- WintoosaKimma
Ei toiminnu synctoy. Onneksi olin skeptinen enkä lähtenyt mitään 200Gt kokoista kansiota ajamaan tolla koska pieleen olis menny.
Tein kokeilu kansion työpöydälle ja saman kansion sinne ulkoiselle asemalle. Molempiin laitoin samat kuvat. Sitten otin työpöydän kansiosta puolet kuvista pois. Ja tämän jälkeen kokeilin tuota synctoy ohjelmaa. Ei osannu se ohjelma poistaa sieltä ulkoiselta asemalta niitä mitkä oli koneessta poistetut.
Varmaan joillakin asetuksilla se toimii. Tai jos olet asentanut ton ohjelman ennen kun poistat mitään. Mutta kun on jo tiedostot poistettu.
Opastakaa mitenkä ton saa toimimaan. - =()?T
Kyllä se toimii. Parasta pyytää WintoosaBoy vähän auttamaan.
Tai vois myös kokeilla ohjeitten lukemista ("...varmaan joillakin asetuksilla se toimii...")- K.2.R
Tuossa ylempänä wintoosakimma juuri selitti, miten se EI toimi, sekä esitti toivomuksen, miten sen hänen mielestään PITÄISI toimia. Tähän kysymykseen hän pyysikin vastausta niiltä, joilla sellainen saattaisi löytyä. Synctoyn ohjeista tuohon ei löydy vastausta vaikka ne lukisi miten päin tahansa.
Viisastelut ja oman hännän nostelut saa sitten jättää kotioloihin.
- WintoosaKimma
Hei WintoosaBoy, kun kerran olet niin ihana ja mukava, niin teeppä mun mieliksi toi testi. Ja kerro minkälaisilla asetuksilla se onnistu.
Eli, laita muutaman kuvan kokoinen kansio koneelle ja sama sinne ulkoiselle ja sitten poistat koneen kansiosta vaikka puolet kuvista. Tämän jälkeen vasta otat ton Synctoy ohjelman käyttöön. Millä asetuksilla saat ne samat kuvat pois sieltä ulkoiseltakin?
Mun testissä toi ohjelma välillä toi poistetut kuvat sinne koneelle. Eli se teki noista kansioista samanlaisia mutta ei samanlaisia siten kun mä halusin, olemmista pieniä.
Ihanaa kun te pojat olette niin avuliaita ja voimakkaita auttamaan tälllästä blondia. Mä arvostan ja annan (virtuaalisen) pusun sille joka osaa ratkasta tämän ongelman. - .jLgJAzW
Taas jotain monimutkaista. Rsync hoitaa tuollaiset siististi.
- Lovely SyncBoy
Merkitset sen koneen kansion (left folder) ja ulkoisen (right folder) kiintolevyn pariksi - kuten ohjeissa on tosi selvästi suomeksi selitetty.
Sitten on kolmesta SyncToyn toimintavaihtoehdosta valittava se minkä haluat. Valitse se "Synchonize" joka toistaa toisen kansion poistotkin toisessa.
http://tekniikkanurkka.wordpress.com/2012/05/03/synctoy-ohjelmiston-asennus-kyttnotto/ - MulliKulli
Win7 valitse Käynnistys-Tietokone hddn kansio (kuvat). Sitten win7 Käynnistä-Tietokone ulkoinenhdd. Kaksi ikkunaa auki. Hiirellä valitset aktiivisen ikkunan. Esim ulkoinen hdd, kansion kohdalla ollessa Cntr-A valitsee kaikki tiedostot. Raahaa hiirellä lähteestä kohteeseen.
- WintoosaKimma
Näköjään kukaan ohjeiden antajasta ei edes halua lukea ja sisäistää alkuperäistä ongelmaani. Voi teitä kun ette jaksa lukea.
Mä olen just molempien ohjeiden mukaisesti kokeillu ja ei ole onnistunut.
Onneksi olen kokeilut tehnyt mallikansioilla niin ei ole käynnyt kuten noissa käy, eli se tuo sieltä ulkoiselta asemalta tietokoneelle just ne kuvat jotka olen tietokoneelta poistanut.
Itse, olen kaikista helpoimman konstin keksinyt >
Ensiksi vaihdan ulkoisella kansioni nimeä (siihen johonka haluan ne muutokset). Ja sitten teen uuden tyhjän kansion sillä entisen kansion nimellä, siis sillä mikä oli se alkuperäinen nimi. Sitten, Synctoy ohjelmalla teen kuvaparin tietokoneen kansion ja uuden tyhjän nimetyn kansion kanssa. Ajan Echo komennolla ohjelman. Nyt mulla on just ne haluamat siellä ulkoisella. Sitten vielä varmistan että kaikki on ok. Ja vasta varmistuksen jälkeen heitän sen kansion pois joka oli se alkuperäinen jonka nimeä muutin. Tämä operaatio toimii jos ulkoisella on tilaa sille uudelle kansiolle. Muuten pitää ensiksi poistaa se muutettava kansio ja ajaa sitten Syntoy ohjelmalla uusi.
Näköjään mitään helpompaa konstia ei ole. Tota linuxin Rsync ohjelmaa en edes alkanut selvittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst549938- 2254446
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1553882Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1463344PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija373119Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58302183Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i201840Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.621706Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251435Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk321389