Tarina sai alkunsa vuonna 1980. Luin silloin jostakin nuorten lehdestä loitsuista, joilla saa selville tulevan puolisonsa.
Temppu oli hyvin yksinkertainen: Laske näkemäsi punaiset autot. Sadannen auton rekisterikilvessä on tulevan puolisosi nimikirjaimet.
Halusin tietenkin selvittää tulevan puolisoni, joten ryhdyin laskemaan autoja. Useamman päivän laskemisen jälkeen eräänä iltana olin jo päässyt numeroon 99. Pyöräilin illalla kotia kohti, kun yllättäen mutkasta tulee vastaan punainen Saab 96. Katsoin heti kilven: TP-59, mustapohjainen kilpi.
Mietin mielessäni T kirjaimella alkavia naisen nimiä... Tiina,Tuula ym.
Tuosta illasta kului noin 24 vuotta ja olin jo autuaasti unohtanut koko asian. Kohtasin naisen jonka nimikirjaimet ovat TP syntymävuosi -59
Olen kertonut tarinan tällä palstalla aikaisemmin. Joku ehdotti että olin antanut itselleni tehtävän löytää tuntomerkkeihin sopiva nainen.
En enää muistanut kyseistä hömppäloitsua, enkä tiennyt TP:n syntymävuotta ennen kuin tein hänen kanssaan lähempää tuttavuutta, joten ohjelmointi teoria ei oikein käy tässä tapauksessa...
Jos haluatte tietää tulevan puolisonne, laskekaa punaisia autoja...
Vain sattumaa?
eri mies
1
278
Vastaukset
- Loitseri
Tuo on eräänlainen rakkausloitsu tuokin vaikka se ennustamiselta kuulostaakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2346960SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2163617Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293456"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2442405SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1441851Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401837Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1231631Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141166- 1251133
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii191009