Mulla on derbi ja ajettiin sillä tässä yks päivä niin oli joku 50km/h ja junttas yht äkkiä takapyörän jumii ja äkkiä kytkin pohjaa ja talutin siihen tienposkee. ja aattelin että lämpöleikkas. ja oottelin vähän aikaa kun jäähyttelin sitä mutta sitten toimi taas kun unelma ja ajoin nopeesti kotia niin huomasin että ei taija kiertää vesi kun on joka letku ja jäähytin ihan kylmiä. Niin johtuisko se vesipumpusta ? Ja onko lämpöleikkauksella jotain haitta vaikutuksia ?! ja mitä haittaa ?
Lämpöleikkaus ?
13
20334
Vastaukset
- Entiedämitään
Ei tappavia merkityksiä, mäntä otti sylinteriin kiinni ja jätti pysyvät jäljet sinne, mikäli männänrenkaat on ehjät ja sormella ei naarmut tunnu niin ajokelponen vehe, ja vesipumppu varmaan epäkunnossa. Ei se mopolla niin vakavaa oo jos lämpöleikkaa.
- Ok.
Täytyy tänään avata Sylinteri ja kattoo mitä siellä oikeen tapahtu :D
- Öljy ? :D
Mitä 2tahti öljyä ootte käyttäny mopoihinne ?! Mikä olis parasta tommosseen melkein joka päivä ajossa olevaan mopoon ? (Derbi x-race 07) Ja sitte mitä moottoriöljyä suosittelette siihen mopoon ? Jos viittitte linkittää jonkun saivun mistä niitä sais ?
- 086579
Tuorevoiteluun oon käyttäny teboil 2t moottoripyörä öljyä, vaihteistoöljynä castrol mtx- öljyä. Hyvin on pelannu noilla
- dfg4
Mopoon on ihan sama mitä öljyä sinne laittaa. Kaikki nykyöljyt on aivan kelpo tavaraa mopoon.
Castrollien, Motulien yms. luksusöljyjen käyttäminen on pelkkää rahanhukkaa mopossa, vaikka olisi kuriton mopo.
- ;:Dsdfjiodn
Kiitoksi. Moni muuki on sanonu että noi öljyt kannattaa. Voitelee hyvin ynm. Täytyy käyä hakee ja kokeilla :D
- terpiloller
itsellä oli viime vuon sama vika, mäntä ja sylinteri laikkas kii, ei siin ollu ku ruvettii miettii et mikä vial ni muistettii et vaihdettii 2t öljy, no tyhjensin sen ja laiton jotain muuta ni kyl rupes toimimaa, selvis et se mitä siin oli oli liian palksua ja se ei imenny sitä niin nopeasti :D
jos ei oo tos vika ni osta uus mopo ku derpi ON PASKAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!- 842&0
Nii ja rieju on perseestä.
- dfg4
Ei normaali 2t öljyt ole eri viskositeeteilla..
Haiskahtaa p*skalta toi sun teksti. Eri asia jos on ruisku vehje ja siihen oot täyssynteettistä mennyt laittaan, mutta tuskimpa..
- Anonyymi
Mun manki käy mut todella huonosti. Ja kun vähän kaasuttaa se meinaa sammua. Osaisko joku auttaa mikä vois olla vikana?
- Anonyymi
Säädä se
- Anonyymi
Niitä kaksitahtiöljyjä on todellakin eri viskositeeteillä. Ensinnäkin pitää erottaa vain bensan sekaan sekoitettavat ja tuoreöljyvoiteluun tarkoitetut. Jälkimmäiset ovat ohuempia ja usein soveltuvat molempiiin käyttöihin. Ne ovat ns. esisekoitettuja.
Perämoottorikäytöön tarkoitetut ovat niihin tarkoitettuja, koska perätuupparit käyvät yleensä mellko viileänä. Eivät sovellu mopoihin ja moottoripyöriin.
Lumikelkoille on omat öljynsä erikoisesti tuoreöljyvoiteluun. Ovat melko ohuita ja kovia pakkasia kestäviä. Ei kannata laittaa mopoon jos et ajele jatkuvasti alle 20 asteen pakkasissa.
Tässä nyt vähän noin niinkuin alkuun. Kannataa lukea siitä purkin kyljestä mihin on tarkoitettu. - Anonyymi
Jos mopo lämpöleikkaa pitääkö ostaa kokonaan uus sylkkäsarja?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18722424Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839631Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896103Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174755Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074484Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo952199Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489