pikkuhiljalleen tulemaan jokaisen näkyviin.Monet on liian sokeita jopa ekonomit.
USA:n kauppa hiljaista kesäkuussa.
Yhdysvaltain kesäkuun vähittäismyyntitilasto tuotti ikävän yllätyksen, sillä myynti oli vastoin ekonomistiodotuksia laskussa toukokuuhun verrattuna. Laskukuukausi oli jo kolmas peräkkäinen.
Kesäkuun myynnin lasku oli laaja-alaista, sillä pudotusta kirjattiin niin tavarataloissa, autokaupassa kuin bensiiniasemillakin.
Suomessa alkaa näkyvä lasku 2013 tätä ei mitkään viiksivallut kykene kumoamaan olen laskelmonut sen näkyvästi alkavaksi tuona vuonna 2013.
USA:n kauppa hiljaista kesäkuussa.
Yhdysvaltain kesäkuun vähittäismyyntitilasto tuotti ikävän yllätyksen, sillä myynti oli vastoin ekonomistiodotuksia laskussa toukokuuhun verrattuna. Laskukuukausi oli jo kolmas peräkkäinen.
Kesäkuun myynnin lasku oli laaja-alaista, sillä pudotusta kirjattiin niin tavarataloissa, autokaupassa kuin bensiiniasemillakin.
Suomessa alkaa näkyvä lasku 2013 tätä ei mitkään viiksivallut kykene kumoamaan olen laskelmonut sen näkyvästi alkavaksi tuona vuonna 2013.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lisää rahaa? "Ei ollenkaan sellainen ratkaisu, jota suomalainen tarvitsee"
Niinistön tarjoama ratkaisu edustaa 70-luvun ajattelua, jossa toivotaan, että inflaatio syö velat.
– Hän vähän yksinkertaistaa asioita, ikään kuin tämä olisi hokkuspokkus-temppu, joka ratkaisisi kaikki asiat.
Köyhdyttäisi suhteellisesti suomalaisia
Varsinkin tavallisen suomalaisen kannalta rahan painaminen olisi huono ratkaisu inflaatioon johtaessaan.
– Kun inflaatio lähtee nousuun, niin tavallisen suomalaisen näkökulmasta se tarkoittaa sitä, että tuotteiden hinnat nousevat. Ja jos tulot pysyvät kiinteinä, niin se tarkoittaa sitä, että suhteellisesti ihmiset köyhtyvät. Ja asuntovelallisen korot nousevat.
– Eli ei tämä suomalaisen näkökulmasta ole mitenkään sellainen ratkaisu mitä me tähän hätään tarvittaisiin.
Tämä rahan painaminen on ikään kuin morfiinipiikki, joka lievittää kipuja, mutta ei se ratkaise sitä perusongelmaa. Siitä voi olla tilapäinen apu , mutta siitä jää helposti koukkuun, niin kuin kipulääkkeestä voi jäädä,
Musiikki jatkuu kannella.
"– Kun inflaatio lähtee nousuun, niin tavallisen suomalaisen näkökulmasta se tarkoittaa sitä, että tuotteiden hinnat nousevat. Ja jos tulot pysyvät kiinteinä, niin se tarkoittaa sitä, että suhteellisesti ihmiset köyhtyvät. Ja asuntovelallisen korot nousevat."
Inflaatio on ihan veroa vastaava, ja se puree sitä enemmän mitä huonommin pystyy kirjoittamaan kohonnet kustannukset ja hinnat (ja inflaation myötä kohonneet korot ja verotkinrotkin) edelleen muiden maksettaviksi tai kiristämään itselleen vastaavasti lisää palkkaa. Eli noin yleensä inflaatio puree painottaen niiltä joilla on tavalla tai toisella hampaattomampi asema tvarantuotannossa tai yhteiskunnassa yleensäkin. Inflaatio ei kuitenkaan pure lainkaan setelipainojen hallitsijalta joka näitä seteleitä itselleen omaan käyttöön painaa.
omalaisen näkökulmasta ole mitenkään sellainen ratkaisu mitä me tähän hätään tarvittaisiin.
Tämä rahan painaminen on ikään kuin morfiinipiikki, joka lievittää kipuja, mutta ei se ratkaise sitä perusongelmaa. Siitä voi olla tilapäinen apu , mutta siitä jää helposti koukkuun, niin kuin kipulääkkeestä voi jäädä,
Musiikki jatkuu kannella.
Inflaatiolla synnytetään 70-luvun tilanne, jossa palkat nousevat ja lainat sulavat suhteessa niihin. Työttömyys tietenkin kasvaa samalla, joten häviäjiä tässä ovat matalan tuottavuuden aloilla työskentelevät. Metropolialueen ja muiden suurten kaupunkien hinnat tulevat nousemaan entisestään siellä toimivien korkean tuottavuuden alojen vetämänä. Muu Suomi hiipuu hiljalleen, ja siellä nähdään veret seisautava hintojen rommaus. Tuo rommaus ei kuitenkaan rommareita auta, koska rommaavat asunnot ovat väärissä paikoissa kaukana työpaikoista -- siksi juuri niiden hinnat rommaavat.
70-luvulla oli täysin eri tilanne kuin nyt, ei silloin teollisuutta oltu viemässä halpamaihin ja Kiinan vaikutus markkinoihin oli silloin mitätön, käytännössä kiinalaisia tuotteita ei kaupoissa edes ollut. Rahan painaminen ei vaikuta teollisuuteen pätkän vertaa, koska jossain aasiassa kustannukset ovat edelleen murto-osa Suomen kustannuksista. Ja tuollaisia korkean tuottavuuden aloja ei Suomessa ole olemassakaan, ei edes "metropoli"alueella.
Just tuo pääkaupunkiseudun nostaminen jalustalle ikiäänkuin tärkeimmäksi suomen veturiksi ei perustu kuin harhaisiin käsityksiin realitaloudesta.
Rahaa tietenkin pyörii pääkaupunkiseudulla, ja siellä siksi myös kaiken maailman palveluyrittäjät aina taksikuskeista ja pubinpitäjistä asti työllistyvät hyvin. Rahaa pyörii pääkaupunkiseudulla siksi, kun sinne on keskittynyt hallinto ja myös yksityisten suuryritysten pääkonttorit ja vielä ulkomaan lähjetystöt y.m.s. jutut. . Ja nämä asiat tulevat siis maan pääkaupunkistatuksen kautta, eikä sen takia että pääkaupunkiseudulle kauhiastas osaavaa ja nimenomaan tuottavan talouden osaajaväkeä olisi erityisesti keskittynyt, vaikka sellaistakin sakkia jonkin verran on. Lisäksi luonnonvarat metsineen, vesineen ja rantoineen ja kaivoksineen ja voimalaitoksineen ovat muualla suhteellisesti väestömäärään nähden paljon suuremmat kuin mitä pääkaupunkiseudulla, ja näidenkin asioiden hyödyntämisestä myös pääkaupunkiseutu ison osansa nappaa monessakin muodossa.
"70-luvulla oli täysin eri tilanne kuin nyt, ei silloin teollisuutta oltu viemässä halpamaihin ja Kiinan vaikutus markkinoihin oli silloin mitätön, käytännössä kiinalaisia tuotteita ei kaupoissa edes ollut."
Aivan totta, ja missä teollisuus sijaitsee? Maakunnissa juurikin. Siellä ne hinnatkin rommaavat. Pääkaupunkiseudulla tehdään tietotyötä valkokauluksissa ja työmarkkinat vetävät hyvin. Joillakin aloilla työntekijöistä on krooninen pula. Koulutettu väki valuu jatkossakin maaseudulta kaupunkeihin, joissa asuntojen tarjonta ei pysy kysynnän perässä.
Jos nyt aletaan lisätä rahaa järjestelmään, ero kaupunkien ja maaseudun välillä levenee entisestään. Suomen tulonjako onkin ollut tähän mennessä poikkeuksellisen tasaista.
Miksi nyt puhutaan SETELIRAHOITUKSESTA. No siksi, että
Normaalitalouden lama alkoi jo yli 10 vuotta sitten.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=226907
Kyseessä on järjestelmän kuolinkamppailu, porvarillisen politiikan neljäs kliimaksi:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=173958
Muuli kaipaa nyt seteleitä kiireesti:
http://www.oikeus.fi/14499.htm
(saaaauuuliii, kaipaamme seteleitä kiiruusti "!=)
Tietoiskun tarjosi: S.v.t. tietenkin. Tunnet asiapitoisuudesta.
Hahahaha!
Tämä se jaksaa linkittää omiin keskusteluihinsa :D
"Asiapitoisuudesta?"
BUUUUAHAHAHAHA!
Laita asiapitoisia linkkejä ennen kuin puhut asiapitoisuudesta.
World Economic Outlook -talouskatsauksessaan kansainvälinen valuuttarahasto IMF sanoo, että maailmantalouden elpyminen on osoittanut viimeisen kolmen kuukauden aikana heikkenemisen merkkejä.
Valuuttarahaston mukaan jännitteet rahoitus- ja velkakirjamarkkinoilla ovat vuoden edetessä kasvaneet lähes vuoden 2011 lopun tasolle. Kehittyvillä markkinoillakin talouskasvu on ollut odotettua heikompaa.