apuva!

"mama"

Uros pentuni (9vkoa) astui leikkiessään tassun kanssa jotenkin "vinksinvonksin", alkoi ulvomaan ja sen jälkeen ontunut sitä aika pahan näköisesti :( onko muiden pennuille sattunut mitään tassu nyrjähdyksiä, miten niistä ootte ontuvan pennun kanssa selvinneet? toki vien el. jos ei syö/suostu yhtään liikkumaan .. tapaturmasta nyt pari tuntia aikaa, koira on maanut sen ajan keittiön pöydän alla nukkumassa..
voi sitä raukkaa :/

4

208

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raapustelija

      Vie ehottomasti eläinlääkäriin, voi olla vaan venähtänyt mutta mieluummin katsoo kuin katuu.

    • paspsis

      Jos pentu unien jälkeen vielä ontuu jalkaa yhtä pahasti kuin aikaisemmin kannattaa viedä se eläinlääkärille. Jos pentu kuitenkin alkaa käyttämään jalkaa (pieni ontuminen ei haittaa), se todennäköisesti on vain nyrjähtänyt ja paranee levolla. Jalkavammat ovat yleensäkin sellaisia että jos vaiva on ns. vaaraton niin koira toipuu niistä todella nopeasti vaikka itse loukkaantumishetkellä on näyttänytkin pahalta.
      Itselläni on sellainen sääntö että jos koira nilkuttaa vielä levonkin jälkeen samalla tavalla kuin loukkaantumishetkellä, vien sen lääkäriin mahdollisimman nopeasti mutta jos levon jälkeen jalan käyttö näyttää paremmalta, seurailen koiraa pari päivää ja jos parissa päivässä koira ei ole toipunut, otan yhteyttä lääkäriin.

      Jos olet epävarma, voit myös soittaa eläinlääkärille ja kysyä mitä mieltä hän on. Pennut onneksi toipuvat nopeasti!

    • Joobax

      Hei! Tärkeää on myös, ettet ole moksiskaan itse, vaikka koira loukkaisikin! Ethän halua kaikesta pienestä säikähtävää koiraa...? Rauhallisuus kunniaan.

      • Joobax

        Ööh...siis tietty katsot vauriot ja arvioit kunnon, ja hoidat jne ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      106
      1087
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      75
      540
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      43
      428
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      406
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe