Täällä eräs aikuiskasvatustieteen opiskelija, jota on alkanut todella paljon kiinnostaa opinto-ohjaajan työ. Osaisitteko neuvoa mikä olisi tällä pääaineella järkevin tapa hankkia tuo pätevyys ilman että täytyisi opiskeluja aloittaa aivan nollasta? En ole siis vielä edes kandiksi valmistunut. Tiedän ainakin joissain yliopistoissa järjestettävän ihan ohjausalan maisteriopintoja, mutta en ole niiden pääsyvaatimuksista aivan selvillä vielä, ilmeisetsi kuitenkin aika vaikea aon päästä... Lisäksi tietysti järjestetään myös erillisiä opo-opintoja, mutta niihin hakeutuminen vaatii ilmeisesti että on ylempi korkeakoulututkinto valmiina ja työkokemustakin vielä. Mahtaisiko joku osata neuvoa mikä olisi järkevin ja nopein tapa saada tuo pätevyys?
Itse työstä haluaisin vielä tietää muutamia asioita. Mitkä ovat mielestänne työnne plussat ja miinukset? Millaiselle ihmiselle työ mielestänne sopii/ei sovi? Jos vertaatte opon työtä muiden opettajien työhön, mitä yhteneväisyyksiä ja eroja keksitte? Millainen on oma opintopolkunne? Oletteko löytäneet hyvin töitä ja oletteko tyytyväisiä esimerkiksi palkkaanne?
Olisin todella kiitollinen vastauksista, helpottaisi huomattavasti omia pohdintoja. :)
Itse työstä haluaisin vielä tietää muutamia asioita. Mitkä ovat mielestänne työnne plussat ja miinukset? Millaiselle ihmiselle työ mielestänne sopii/ei sovi? Jos vertaatte opon työtä muiden opettajien työhön, mitä yhteneväisyyksiä ja eroja keksitte? Millainen on oma opintopolkunne? Oletteko löytäneet hyvin töitä ja oletteko tyytyväisiä esimerkiksi palkkaanne?
Olisin todella kiitollinen vastauksista, helpottaisi huomattavasti omia pohdintoja. :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Joensuussa voi opiskella tiedekunnassa KM-tutkinnon, jolla saa opo-pätevyyden. Itä-Suomen ja Jyväskylän yliopistossa voi opettajakelpoisuuden jo hankkinut suorittaa ohjauksen 60 op opinnot, joilla saa pätevyyden. Jyväskylän, Haaga-Helian ja Hämeen amk:n ammatillisen opettajakoulutuksessa voi samoin tehdä opinnot. Pohjakoulutuksesta sitten riippuu pätevyys: maisteritutkinnon kanssa kelpaa kaikkiin oppilaitoksiin (peruskoulu, ammatillinen- ja lukiokoulutus tai amk). Sisäänpääsy ei ole ihan helppoa, mutta ei mahdotontakaan.
Perusopetuksessa töitä on paljon, eikä palkka ole ihan kohdallaan muihin opettajiin verrattuna.Peruskoulussa ammatti on oppilaanohjaaja, joka on kokonaisvaltaisempaa kuin muissa oppilaitoksissa olevan opinto-ohjaajan työ.
Lukiossa palkka on parempi. Ammatillisella puolella opot ovat kokonaistyöajassa eli lomaa on vain normi kuusi viikkoa. Amk-opot ovat samassa työajassa kuin muutkin amk-opet.
Kannattaa muistaa, että myös aikuiskoulutuspuolella tarvitaan yhä enemmän opinto-ohjaajia!
Työ ei sovi ihmiselle, joka ajattelee, että kun opinnot on suoritettu, on valmis työhönsä eläkkeeseen asti. Käsitteet ohjaaja, ohjaus ja ohjaaminen kannattaa sisäistää. Ihmisistä on pidettävä ja oltava suvaitsevainen. Nuorten lisäksi pitää osata tulla toimeen myös näiden vanhempien kanssa.
Ehkä kannattaa hankkia hieman opettajakokemusta vaikka aikuiskoulutuksen tai vapaan sivistystyön parissa. Se helpottaa sisäänpääsyä ja antaa myös opetustaitoja, joita niitäkin tarvitaan monessa kohtaa.