Voiko...?

Olen 14-vuotias ja olen ihastunut vain tyttöihin.Poikiin en tunne minkäänlaista vetoa.
Voiko tietää olevansa lesbo näin nuorena?
Tai milloin te tiesitte olevanne?
Olo on aika hämmentävä...
71840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

noh ei siinä ole hävettävää kas kun olen 16v homo ville ja rakasta taimo nömmeä mutta hieman pirjo majavaa koska hän näyttää pojalta!

Äänestä

Kyllä voi tietää jo 14-vuotiaana, itse ainakin tiesin.

Mutta oletko lesbo, se sinun pitää tietää itse.

Hämmennykseen auttaa varmasti osoite www.seta.fi, siellä on mm. määritelty eri seksuaaliset suuntautumiset. Ja sieltä voit löytää keinon vaikkapa samanlaisten kavereiden etsintään.:o)

Äänestä

..sen aika nuorenakin voi tietää ja hyvä niin. Ei mene sitten koko elämä etsiskellessä itseään..;)

Äänestä
  • Telepatiaa ;))

    Äänestä

  • Cuuihz kirjoitti:

    Telepatiaa ;))

    ..ennenkuin minäkin ymmärsin..:) Parempi myöhään..

    Äänestä

Kyllä minä uskon, että ihminen voi tuntea identiteettinsä jo silloin. Minä olin siihen ikään mennessä ihastunut jo monia kertoja, ja se jatkui, 16-vuotiaana, 19-vuotiaana, 27-vuotiaana... Mutta tiedän myös naisia, jotka ovat täysin (?) heteroita nyt aikuisena, vaikka kertovat ihastuneensa juuri sinun ikäisenäsi johonkin tyttöön. Olet vielä niin nuori, että sinulla on aikaa tutkia sisintäsi ja lopulta kyllä tulet tietämään kuka olet :)

Äänestä

En muista mistä mutta jostain olen joskus lukenut että juuri siinä iässä tytöt usein ihastuu samaan sukupuoleen olevaan. Yleensä vähän vanhempiin kun mitä itse on. Joillekin se tulee vaan vähän voimakkaammin ku toisille.
Kun itse olin just 14v niin minäkin ihastuin naisiin/tyttöihin. Silloin se tunne oli niin voimakas mutta en kuitenkaan uskaltanu käsitellä asiaa ja yritin "heteroitua". Onnistuinkin siinä jotenkin huijaa itseäni muutaman vuoden kunnes 19-vuotiaana tajusin et mitä mä oikeasti olen.
Sun kannataa vaan itse miettiä asiaa kunnolla, kukaan ei voi tietää tunteistasi kun sinä itse. Kyllä se vastaus sieltä sitten tulee. Ole rehellinen itselles. Jos nyt jonkun neuvon sanoisin niin.. Rakastu ihmisiin älä sukupuoliin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nnm kirjoitti:

Olen 14-vuotias ja olen ihastunut vain tyttöihin.Poikiin en tunne minkäänlaista vetoa.
Voiko tietää olevansa lesbo näin nuorena?
Tai milloin te tiesitte olevanne?
Olo on aika hämmentävä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu