Olen etsiskellyt sopusuhtaista dobermannia kasvattajalta, jolla ei ole ennestään 400 pentua, jo pitkään, ja nyt löysin sellaisen kaikinpuolin minua miellyttävän pennun (suku, ulkonäkö, käyttöominaisuudet, kasvattaja, elinympäristö). Pennut vain olisi Virossa.
Ennenkuin kyselen kasvattajalta hänestä ja pennuista, kyselisin teiltä (mahdollisen kielimuurin takia) miten koiran tuonti Virosta Suomeen käytännössä onnistuu ja mitkä matkakulut keskimäärin ovat? Jos ei siis itse lähde Virosta koiraa hakemaan (kielimuuri, kyytiongelmat, en omista passia).
Dobberi Virosta
2
168
Vastaukset
- ei ongelmia
Omani on myös virolainen dobberi, ja ei ollut mitään ongelmia Suomeen tuonnin kanssa. Keskustelu hoidettiin molempien kohtuudella englanninkielellä, pentu tuotiin Helsinkiin, ja ainoat ''ylimääräiset'' kulut oli ainoastaan matkat Suomeen ja tässä tapauksessa se oli 50e.
- hyvin meni
kts: http://www.evira.fi/portal/fi/elaimet/tuonti_ja_vienti/eu-jasenmaat__norja_ja_sveitsi/koirat__kissat_ja_fretit/koiran-_ja_kissanpennut/
näiden ohjeiden mukaan olen itse tuonut Italiasta koiran, ja samat ohjeet englannin kielisenä lähetin s-postilla kasvattajalle, jotta hän osasi toimia ko. ohjeiden mukaan esim. rokotusten suhteen. Minä toki kävin itse hakemassa pennun paikan päältä ja samalla tapasin kasvattajan ja kennelin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614408KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523251Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492524Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?522485- 1092207
- 241893
- 231652
- 301616
- 1611494
- 361265