Tiedän, TV-luvalla ei ole mitään tekemistä opintotuen kanssa, mutta en löytänyt parempaakaan paikkaa kysellä, kuinka moni opiskelijoista TV-luvan maksaa?
Eihän kuitenkaan kellään tarkastajalla ole oikeutta tulla väkisin kenenkään asuntoa tarkastamaan, eli eikö kylmästi vaan voi sanoa, ettei TV:tä ole, jos tarkastaja sattuisi oven taakse ilmestymään?
Kertokaas viisaamaat, miten olette tämän TV-lupahommelin kanssa toimineet.
Eihän kuitenkaan kellään tarkastajalla ole oikeutta tulla väkisin kenenkään asuntoa tarkastamaan, eli eikö kylmästi vaan voi sanoa, ettei TV:tä ole, jos tarkastaja sattuisi oven taakse ilmestymään?
Kertokaas viisaamaat, miten olette tämän TV-lupahommelin kanssa toimineet.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jos päästät ne "vahingossa" sisään,nii sano et hommasit telkun vasta lähipäivinä...
niin ja ei sun oo mikään pakko päästää niitä sisään...ü
Mutta miksi sitten kukaan maksaa, jos kerta oven voi jättää avaamatta tai tarkastajan päästämättä sisälle? Onko suomalaiset vähän liiankin tunnollisia ja pelko "pahasta tarkastajasta" niin suuri, että suurin osa TV:llisistä luvan kiltisti maksaa?
Niin no, jos sitä lupaa ei isoin osa maksaisi, sittenpä jäisivät pois monipuolista ja laadukasta ohjelmaa tarjoavat, kaupallisesti suhteellisen riippumattomat kanavamme YLE 1 ja 2. Ehkäpä monilla suomalaisilla on tarpeeksi älyä päässään osallistua hyödyllisten, tiedonvälityksen tasa-arvoisuutta vahvistavien toimintojen kustantamiseen. YLE ei varmasti ole viimeinen valtion rahoituskohde, jolle itse olisin valmis varallisuuttani jakamaan siinä kuvitteellisessa tilanteessa, jossa olisin jokseenkin tyydyttävässä palkkatyössä.
Vaikka todennäköisesti luvan maksamisessa on suurimmalla osalla kyse juuri tuosta tyhjänpäiväisestä pelosta tarkastajaa kohtaan. Kunhan pyörittelen utopistista näkymää, jossa ihmiset tekevät valintojaan muutenkin kuin omaan napaan tuijottaen.
niin siis se menee just noin. ihmiset maksaa kun kerran pelkää isoa pahaa tarkastajaa. itsekin luulin joskus että se pitää sit päästää sisälle mutta ei todellakaa pidä.
kun ovikello soi niin telkkari äänettömälle ja väliovi kiinni. kysymykseen onko teillä teeveetä vastaus ei, ja kysymykseen saanko tarkastaa vastaus et todellakaan saa.
ja theokratielle: "monipuolista ja laadukasta ohjelmaa" ylellä? tästäkin voitaisiin pitää pieni gallup, että kuinka moni opiskelija katsoo sieltä mitään muuta kuin lätkän mm-kisat...
Ihanaa että täällä on fiksujakin ihmisiä!
Ensimmäisen 1,5 vuotta, kun ei varaa luvan maksamiseen ollut, olin ILMAN TELEVISIOTA. Sitten kun oli varaa, maksoin alusta saakka.
Oletteko tulleet ajatelleeksi, että mysö kaikki radiokanavat (YLEX, Radio Suomi jne.) toimivat tv-lupamaksun turvin? Ja että se todella on varastamista kun ei maksa?
Itse katson lähes yksinomaan televisiosta YLE:n kanavia: TV1:n ajankohtaistarjontaa, Uutisvuotoa, Frasieria erilaisia dokkareita ja kakkoselta mm. Inhimillistä tekijää tiistaisin.
Ehkä tämä johtuu siitä, että olen akateeminen opiskelija ja osaan katsoa ilmiötä omaa tilipussiani pidemmälle! Teille jotka julkista yleisradiotoimintaa kritisoitte: tervemenoa jenkkilään seuraamaan, millaista tarjontaa pelkkä kaupallinen tv tarjoaa...
...ylen tarjonta on ollut laadukasta ja monipuolista? Samaa sontaa sieltä pukkaa jatkuvasti. Itse päätin palkkatuloistani huolimatta jättää jatkossakin lupamaksun maksamatta, kun huomasin millaista monikulttuuripropagandaa ja muuta cacaa yle suoltaa.
Opiskeluaikana lupa jäi maksamatta ihan taloudellisista syistä.
Olen ihan samaa mieltä kaikesta mitä kirjoitit :)
Itse olen aina maksanut tv-luvan, vaikka se tekeekin tiukkaa. Vaikkei sitä sillä tavalla mielläkään, niin tavallaan se on kuin varastamista, kun täällä nyt kerran tv-lupa pitäisi maksaa. Tv-luvan korottaminen kuitenkin mielestäni johtaa varmaan ihan päinvastaiseen kuin haluttaisiin -> suurempi osa jättää maksamatta.
Koskaan en ole maksanut, enkä aio vastaisuudessakaan maksaa. Minusta tähän on täysi moraalinen oikeutus jo silläkin perusteella, etten katso saavani maksua vastaavaa palvelua, puhumattakaan siitä, että edes käyttäisin kyseisiä palveluita. Hyvä jos nyt uutiset sontaluukusta katson (omistan sentään sellaisen). Nykyään nekin lukee melkein mieluummin netistä. Ja jos yle ei parempaa pysty tarjoamaan, kuin nykyistä monikulttuuri-aivopesusoopaa, jää lupa jatkossakin maksamatta.
Näkeehän ne omiltakin tietkoneiltaankin kenellä on TV-lupa ja kenellä ei.Siit saa mätkyt jos jää kiinni ja siin mieles sen luvan maksaminen tulee halvemmaksi. Ja niinhän se on,et kun yks ei maksa ni muut maksaa sen edestä enemmän ja siit se maksu nousee koko ajan.
Ja ne näkee laser-katseellaan kenellä on televisio ja milloin se on ostettu...ja tv-maksu nousee vain siksi ettei ihmiset maksa sitä.. Aika tehokkaasti olet niiden pelottelut ja paskanpuhumiset sisäistänyt.
Mitä sitten? Minä huolestuisin vasta siinä vaiheessa, kun alkavat nähdä tietokoneeltaan, kenellä on televisio ja kenellä ei :D
Sen ne pystyvät periaatteessa tekemään, että peilaavat kolmiomittaussysteemillä missä telkkarit ovat auki, jos haluavat.
Mutta JBA, kun olet käsittääkseni ainakin tuleva lääkäri ja täällä puolustanut mielestäni aika rehellistä koulutuspolitiikkaa, niin kuinka tässä asiassa voit olla epärehellinen.
Itse olen aina maksanut, ja jos lääkiksessä opiskeleva lapseni ei itse lunastaisi omaa lupaansa (minkä hän on tehnyt koska olen kasvattanut hänet rehelliseksi), niin minä maksaisin sen hänen puolestaan.
Kyllähän sekin onnistuu, koska antennisignaalista "vuotaa" aina osa itse virittimestäkin. En kyllä ole koskaan nähnyt tätä tehtävän.
Vastaus kysymykseesi on, että mielestäni lupamaksurahoja käytetään väärin sellaisten palveluiden tuottamiseen, jotka eivät vastaa tarvettani. Yleensäkin porrastamattoman lupamaksun nylkeminen opiskelijoilta on epäinhimillistä ja kohtuutonta, joten palvelun laadun (tai sen puutteen) huomioiden maksamatta jättäminen minusta on moraalisest, vaikkakaan ei juridisesti oikeutettua.
Jos saat huonoa palvelua ravintolassa ja ruokakin maistui aika huonolta, jätätkö maksamatta...?
En, koska siitä tulee konkreettisesti ikävyyksiä. TV-lupien osalta tilanne on toinen, niitä kun käytännössä ei juuri voi valvoa.
Jos ihminen on rehellinen, niin hän on rehellinen tai ainakin pyrkii rehellisyyteen kaikissa asioissa, niissäkin joita ei voi valvoa. Kun olet lääkäri ainakin in spe, niin hiukan kyllä pelottaisi olla potilaasi - kenties et hoitaisikaan minua kyllin hyvin ellei joku vahti koko ajan huohottaisi niskaasi ja valvoisi toimintaasi...
No kun minä en ole rehellinen ihminen, enkä edes yritä olla. Tällä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä ammattitaitoni kanssa, ja minusta onkin hätiköityä lähteä "indusoimaan", että "epärehellinen lääkäri ei voi olla pätevä". Vähän kyselin, ja totesin aika monen kollegankin jättävän tuon TV-luvan maksamatta. Miten nyt voit koskaan hakeutua hoitoon, kun et tiedä, maksaako sinun kohdallesi osuva lääkäri TV-lupansa vai ei?
Mitenkäs sitten kun on aikaisemmin ollut tv- lupa mutta nyt kiristyneen taloud. tilanteen takia ei kertakaikkiaan voisi enää sitä kustantaa. Onko tällasessa tilanteessa riskiä siitä, että nimenomaan se herättäisi huomoita, kun lupa on joskus aik. maksettu ja maksaminen sitten yhtäkkiä "lopetettu" tai lupa jätetty uusimatta, miten asia nyt ilmaistaan. Kertokaa viisaammat!
Aiemmin maksettu tv-lupa kostautuu niin, että tarkastaja osaa tulla oven taakse jos luvan yht'äkkiä jättääkin maksamatta.
todellista ongelmaa ei edelleenkään tule, kun en avaa ovea. Näen nimittäin ovisilmästä, kuka oven takana seisoo. Vain poliisi voi tehdä kotietsinnän, ja tv- lupatarkastaja ei saa kotietsintälupaa, koska kyse on niin pienestä rikkeestä. Olenko oikeessa..? Kiitos taas :)
2 vuotta asuin solukämpässä... Koskaan ei tullu edes lupatarkastaja ovelle (oliko lie tuuriakin sitten?). Mielestäni on aivan kohtuutonta kiskoa tv-lupamaksu opiskelijoilta täysimääräisenä. Ehdottomasti saisi olla tuloihin perustuva tai edes siihen, kuinka monta henkeä asuu taloudessa. Ai niin, saahan sen tv-luvan maksettua osissakin (mikä olisi opiskelijalle parempi vaihtoehto), mutta osissa maksaminen kasvattaa lupamaksua eli joutuu maksaa useamman euron enemmän (weird!)
Maksan luvan sitten, kun opintotukikin nousee. =)
TV-lupatarkastajat tietävät itsekin aivan hyvin, että heitä ei ole pakko päästää sisälle. Siksi he välillä kiertävätkin vahvasti epäilyttäviksi tietämiään asuntoja poliisi & etsintälupa mukanaan. Jos avaat oven tv-lupatarkastajalle, jolla on poliisi reissussa mukana, niin sinun on pakko päästää heidät sisälle. Muuten saat sakot viranomaisen vastustamisesta vai mikä se termi nyt onkaan...
Jos jäät kiinni tv:n salakatselusta niin joudut lupamaksun lisäksi maksamaan sakkoa aiemmilta maksamattomilta kuukausilta (tarkastaja arvioi kuinka monta kuukautta olet salakatsellut ellet itse tunnusta).
Älä puhu paskaa, jollet mistään mitään tiedä! Poliisi on pakko päästää asuntoon VAIN ja AINOASTAAN, jos sillä on kotietsintälupa ja semmoista ei ihan TV-lupamaksun maksamatta jättämisestä anneta.
Poliisilla on muutakin tekemistä, minkä lisäksi etsintälupa perustuu pakkokeinolakiin, joka ei anna viranomaisille ihan mitä tahansa fasistoideja perusoikeuksien loukkaamisoikeuksia.
Finlex-tietokanta palvelee: www.finlex.fi
Lähden kohta opiskelemaan, aion viedä telkkarini kämppään mutta en todellakaan aio maksaa siitä kenellekään yhtään mitään. Ensinnäkin tv-lupa on ihan käsittämättömän kallis ja mitä saat: Pelkkää uusintaa uusinnan perään. Jotkut sarjat pyörii kolmatta kertaa n. viiden vuoden sisällä, joka vuosi tulee monta kertaa uusintoja. Myös esim. viikolla tuleva ohjelma näytetään uusintana vaikkapa sunnuntain myöhäisillassa. Ottakaapa huviksenne ohjelmalehti käteen ja laskekaa kuinka monta uusintaa sieltä töllöstä tänään tulee. Tv-luvan hinnasta pitäisi vähentää kaikki ne tunnit jolloin näytetään uusintaa. Turha maksaa montaa kertaa samasta ohjelmasta joka on jo nähty monta kertaa.
vähän on epäoikeudenmukaista, että opiskelija, joka ehka kerran viikossa avaa telkkarin maksaa siitä lystistä ihan yhtä paljon kuin esim. viisihenkinen perhe, jolla on telkku auki aamusta iltaan. Siellä saa siis viisi ihmistä katsella samaan hintaan kuin köyhä opiskelija yksin. Pitäisi tv-lupakin olla hinnoiteltu per lärvi tai sitten sisältyä veroihin.
kun siinä on vielä se että sillä viisihenkisellä perheellä voi olla siellä vaikka 5 laajakuvatelkkaria ja kaapeliverkko tai 3 digiboksia ja vaikka mitkä, ja silti ne maksaa saman kuin opiskelija jolla on 14 tuuman telkkari kälysessä antenniverkossa....ja tosiaan aikaa avata se telkkari ehkä muutaman kerran viikossa kun käy koulussa ja mahdollisesti myös töissä.
Heti kärkeen: opiskelijan EI kannata ruveta tv-lupaa vähistä rahoistaan maksamaan! Se ei ole edes oikein kerätä 200 euroa vuodessa ihmisiltä, joiden tulot ovat niin pienet. Piste.
Toiseksi onko opiskelijan edes kaikissa olosuhteissa maksettava? Tv-lupaa ei sääntöjen mukaan tarvita erikseen esim. kesämökille, koska asunto ei ole ympärivuotisessa käytössä. Yksi lupa perhettä kohti riittää.
Myös monet opiskelijat asuvat opiskelupaikkakunnalla vain osan vuotta eli vanhempien luvan pitäisi periaatteessa riittää. Ainakin silloin jos opiskelija ei siirrä kirjojaan vakituisesta kunnasta toiseen niin kyllä silloin pitäisi sen yhden luvan olla riittävästi. Ihan sääntöjenkin mukaan.