Huijattu ostaja..

Huijattu..

Ostin kesäkuun alussa 4kk ikäisen doberin romaaneilta. Koiralla piti olla passi/rekkari/siru yms. Papereiden piti tulla kennelin kautta,
mutta en ole niitä vielä saanut. Voiko olla että minua on huijattu,näyttämällä ostohetkella jonkin muun saman ikäisen doberin papereita?
Olen etsinyt kenneleiden kautta oikeaa kasvattajaa tuloksetta.
Luovutanko ja myönnän vain itselleni että minua huijattiin..

Miten minun tulisi toimia tällaisessa tilanteessa?

8

426

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep jep...

      no kyllä sua on vedetty nenästä kun pässiä narussa. Ei auta kun elää sen kjoiran kanssa, ja ihan varmasti siitä tulee ihan yhtä rakas oli sillä papereita tai ei.

      Yleisesti ihmiset!! kun ostatte koiraa, niin ostakaa se sitten hyvältä kasvattajalta!! ihan googlaamalla saa selville aika paljon, ja kasvattajista saa tietoa sdy:n sivuilta.

    • Huijattu..

      Kiitos kuitenkin. :) EI tässä auta itkee ku ''paska'' jo housussa.

    • Urpolan perhe

      Kuka ostaa koiran romaaneilta? Sait hyvän opetuksen

    • Jos ne paperit olisivat olleen sinun koirasi olisit saanut ne heti mukaasi, mitä he niillä myyntihetken jälkeen enää tekisivät :D

      Suomessa on muuten dobbereita kunnon kasvattajilla myytänä sen verran että sinullekkin olisi riittänyt, jatkossa kysele SDY.n pentuvälityksestä.

      • ens lääkärireissulla kattokaa onko sillä sirua, sieltä se sit kennelliitosta löytyy jos se on sirutettu. Kannattaa myös tutkia nivuset ja korvat kunnolla jos se on tuotu, voi olla tatuoitu.


    • Huijattu...

      Koira on tutkittu ja se on täysin terve. sirua/tatuointia ei löytynyt... en kadu hetkeäkään tätä koiraa,mutta kuten yllämainitussa kommettissa sanottiin oikeita kasvattajia olisi ollut pilvin pimein. (tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. )Nyt kuitenki kaikki tarvittavat rokotukset , terve koira ja kaikinpuolin perus asiat kunnossa. Kaikki kilpailut on meiltä vaan evätty mutta onneks saa harrastaa ihan omaks ja koiran iloks..

    • No sehän on loppujen lopuksi tärkeintä! :)
      Mukavaa yhteistä tulevaisuutta ja oppia ikä kaikki!

    • ohhohhoija

      kuinka ihminen voi olla tyhmä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      60
      1691
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      811
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      568
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      55
      567
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe