eli minulla on kuitenkin avast koneessa, mutta en yksinomaan luota siihen, ja se on inhottavaa jos menee johonkin sivulle minkä pitäisi olla luotettu, mutta kuitenkin voi avast hypätä ruutuun ilmoittaen "trj.detected" ja että sinulla kävi tuuri, avast esti haitan ennen sen pääsyä koneeseen.. niin onko jotain sivua vähän niinkuin virustotal.com joka scannaa tiedostoja?
onko jotain sivustoa jolla voisi tarkastaa onko www-sivussa
haittakoodia?
396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No, ainakin sellainen mahdollisuus on että skannaat, jollain tunnetulla online skannerilla, kuten Esetillä.
http://www.eset.com/us/online-scanner/
Joskus olen tuota itse käyttänyt, niin muilla selaimilla kuin Internet Explorilla se vaatii lataamaan pienen tiedoston koneelle, jonka voi poistaa skannauksen jälkeen. En ole varma pitääkö skannauksen ajaksi laittaa oma koneella oleva virustorjunta väliaikaisesti pois, jos näin on, niin se Eset siitä huomauttanee tai laittaa sen automaattisesti skannauksen ajaksi itse pois päältä.
...näin: Why does the ESET Online Scanner run slowly on my computer?
If you have other antivirus, antispyware or anti-malware programs running on your computer, they may intercept the scan being performed by the ESET Online Scanner and hinder performance. You may wish to disable the real-time protection components of your other security software before running the ESET Online Scanner. Remember to turn them back on after you are finished.
http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN405&actp=search&viewlocale=en_US&searchid=1300476185889
Pidä käyttis ja nettiä käyttävät ohjelmat päivitettyinä, niin ei sieltä mitään haittoja koneellesi tule, ellet itse lataa ja vielä asenna.
Lisäturvaksi voit panna vaikka MS:n Emet-ohjelman. Näin voit jopa heittää vesilintua Avastilla.