300 ekk/lapsi, Nyt taas ruoka nousee syksyllä ja ensivuonna nousee alv, ja uskon että kaikki nousee vuorkat ym. Miehet pääse todella halvalla, kun elarit nousee 2 e vuodessa, niin äiti se maksaa loput. Kyllä miheet nauraa, ja huutelee et kannatti erota!
Elatusmaksut pitäisi nostaa
mietet mukaan talkoi
18195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyl mejän perheen suurin syömäri oli miäs aikoinaan. Eron jälkeen aikoi käydä grillillä, kun ei kukaan ollut ranskalaisia ja makkaroita laittamassa uuniin hänen puolestaan.
Päivässä miähellä palo 2 askia röökiä ja ryypätäkin piti.
Rahallisesti tein itse melkoisen tilin, kun erottiin.... kyllä kannatti erota.
miksi isien pitää teitä elättää ja kustantaa teidän elämäänne? anna lapsesi isän luo asumaan ni ei syö sitten sun eväitäs.meillä ainaki säästyy rahaa ja paljon,kun ei tarvitse tuollaista pummia eron jälkeen elättää.huomaa miten paljon vähemmän menee rahaa kun nainen lähti ja jäin lapseni kanssa asumaan.nyt sentään varaa ostaa kaupasta mitä tahtoo,kun ei tili mene muotivaatteisiin,meikkeihin,eikä tyttöjen iltoihin..PAKKO SANOA,ETTÄ ONNEKSI TUOLLAISISTA PÄÄSI EROON.nyt sentää lapsellaki uusia vaatteita eikä tarvi kirppareilta ostaa,kun rahat menee niihin mihin kuuluukin. hemmetti,että suomalainen nainen on ahne,menkää töihin ja elättäkää ittenne.yleensä mies menettää lapsensa ja rahansa ja neki menee teidän omiin menoihin,ei lasten. eikö teitä oikeesti hävetä??
Ei kyse ole yksipuolisesta elättämisestä, vaan lapsen kulujen puolittamisesta.
Joutuuhan se äitikin maksamaan kun kaikki nousee, miksei sitten isän kuuluisi?
Lapsi on yhteinen, ja yhdessä siitä vastataan, mutta valitettavan usein ne kustannukset ja lapsen hoito jää vain äidin harteille.
Minä hoidin lapsen vaipoilta aikuiseksi. Ja ihan itse saamatta latiakaan elatusmaksuja tai valtion elatusapua. Hoito ja kustannukset jäi yksin miinulle.
Ai niin olin siis yh-isä. Miksei etä-äidille kuulu sama hiillostus kuin etä-isälle.
Täysin samaa mieltä, antakaa lapsenne isälle niin ei tarvitse ruikuttaa..tai sitten, MENKÄÄ TÖIHIN ja lopettakaa se lokkina oleminen!
totuus sattuu . vain sitä kuka totuutta valheillaan ruokkii. niin olet totuuden lähellä,mutta kaukana silti.NIIN YLEENSÄ NÄMÄ MAMMAT AINA SANOVAT;ETTÄ LAPSET YHTEISIÄ JA KUULUU YHDESSÄÄ VASTATA: SUOMEKSI : SIIS VAIN TALOUDELLISESTI:) TUON MUKAAN SITTEN LAPSELLA OIKEUS OLLA ISÄNSÄ KANSSA PUOLET KUUKAUDESTA;KUN KERTA NII YHTEISTÄ JA YHDESSÄ VASTATAAN. MUTTA MONIKOHAN NÄISTÄ ELARI PUMMEISTA ASIAA NOIN NÄKEE?? JA TOTUUS ON SE,ETTÄ ELARIT MENEE ÄITIEN OMAAN ELÄMISEEN.
Älä unohda,että elatusavun saa vielä vähentää verotuksessa. Pääsevät vielä halvemmalla.
Huikee vähennys!!! 80 euroa /vuosi maksimissaan lasta kohti.
No onhan se puolet yhden kuun elareista! Sekin raha olisi lapselle tärkee.
Siis isä saa vähennystä VUODESSA yhdestä lapsesta 80 euroa ja sinä jo AHNEHDIT sitäkin itsellesi....hävytön!!
Ei se ole ahneutta, en minäkään laita 80 e jemmaan omasta elatuspuolikkaasta, kyllä se menee elämiseen meillä yhteisesti.
No voi hyvänen aika. Lapsihan saa joka tapauksessa sen elatusavun. Eihän se ole lapselta pois, jos isä saa verohelpotusta max 80 euroa vuodessa.
Ja sinähän saat lapsen elatukseen yhteiskunnalta lapsilisän yh-korotuksineen, toisin kuin isä, jos olet lähivanhempi.
80 e verovähennys vuositasolla, noooh, onhan se pieni nyökkäys elatusvelvollisen suuntaan mutta ei vaikuta veroäyriin mitään.
Täytyy tietenkin ymmärtää myös lähivanhemman tunteet, kun etä saa tuon vähennyksen. Hänhän voi vaikka alkaa sijoittamaan. Saahan tuolla esim yhden casino-arvan joka kuukausi tai esim n 60 Nokian osaketta, ja jäädä odottamaan, että niiden arvo nouseee takaisin siihen 60 euroon.
Kun nuo sijoitukset alkaa tuottamaan, niin sitten on jo aihetta korottaa tuen määrää.
Kyllä etävanhempana olo on pelkkää rahanräiskettä.
Lambo huollossa ja Fefe maalattavana, niin pakko ajaa Rollssilla.
Höpö höpö.....
"""""en minäkään laita 80 e jemmaan omasta elatuspuolikkaasta, kyllä se menee elämiseen meillä yhteisesti."""""
Tajusitko että nyt puhuttiin verovähennyksestä joka on 80€ VUODESSA/lapsi, ei siis kuukaudessa. Et varmankkan laita joka kk itseesi 80€, mutta vuodessa varmasti laitat saman summan edestä vain itseesi
Miten te ääliöt aina lähdette mukaan tämän tylsän trollin juttuihin?
rahastusta koko elarit jos on tuomittu elarin määrä se pitää riittää ei maksajan tartte maksaa muita kuluja yhteiskunta huolehtii muusta asumistuki hoitomaksu alennus ja jos omaa röyhkeen luonteen sossuun sieltä irtoaa lisäapua huoltajat yhteiskunta huolehtii teistä jos elarit ei riitä lopettakaa valitus exsät osaa valittaa äiti 3vuoro työssä isä olisi hoitanut lapsen yövuoro aikana ei sopinut pitää valittaa että isä ei välitä on hienoa kun saa valittaa kaikesta isät kirjatkaa ylös kun äiti kieltää näytätte lapselle kun hän on aikuinen että näin se meni tai päin vastoin äidit tehkää samoin