Rokotetietoa Pekingiin?

kiinatarjakiina

Moi,

Sinä Pekingissä kävijä, mitä rokotteita oot ottanut matkalle sinne? En saanut ihan selvää rokote.fi:stä, mitä pitäisi olla Pekingissä A B-hepatiittirokotteen lisäksi... lavantauti? Kysyn vaan, jos oma rokoteasema ei tiedä tapausta niin tarkkaan... (syyskuussa menossa mahdollisesti).

Entä voitteko kommentoida ilmanlaatua? Yskittääkö saastepilvi, tuottaako hankaluuksia hengittää?

Kertokaa kokemuksistanne. Entä onko ollut mahatautia/ripulia esim. ruoasta?


Kiitos etukäteen

3

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä valinta

      Olemme käyneet neljä kertaa, samat rokotukset kuin muihinkin maihin, ei mitään erikoisia.
      Ei ole tuottanut mitään vaikeutta hengittää, mutta mulla ei olekaan mitään allergioita, ihan normaalisti hengittelin :ö

      Mahatauteja ei ole koskaan ollut, syötiin jopa katukaupoista, siellä kaikki keitetään, joten ei mitään vaivaa ole koskaan tullut.
      Kiinankaalikin syödään keittettynä ei raakana niinkuin suomessa.

      Ensi kuussa taas Kiinaan, suosikkimaani.

    • kiinatarjakiina

      Wau, kiitos Sinulle vastauksista! Kiinan muurille ja ehkä Terrakotta-soturiamerijaa aiottaisiin katsoa, sinnekin varmaan riittänee normirokotteet? Jossakin luki, oliskohan "pekinginsuomalaiset" -sivustolla, ettei katukauppoihin kannata mennä, mutta oon lukenut taas paljon enemmän viestejä siitä, ettei niissä ole käynyt mitään.

      Jos kerta olet käynyt Kiinassa 4 kertaa, niin osaatko suositella edullista hotellia (sellainen hyvätasoinen, jossa vesi on lämmintä ja pistorasiat ok), oon löytänyt muutamia, joissa yö on yhdeltä 30e/hlö tai jossain youth hostellissa 13e/yö. Oman huoneen mielellään haluaisimme, jonne voi jättää omat tärkeät paperit (kuten passin) turvallisin mieli. Vai onko parempi kantaa mukana? Ollaan ajateltu hotellia läheltä Kiellettyä kaupunkia tai muita nähtävyyksiä.

      Onko Pekingissä vältettäviä alueita?

      Suositteletko taksin käyttöä metron sijaan, välimatkat ovat vissiin aika pitkiä?

      Kiitos Sinulle tuhannesti! Aiemmin en ole Kiinassa käynyt, Japanissa ja Koreassa kyllä.

    • hyvä valinta

      Heips' , en osaa kertos sinulle noista omatoimimatkoista, me ollaan oltu aina jonku matkatoimiston opastetulla matkalla, kaksi kertaa Pellervon lukijamatkalla.

      Eka kerralla menimme itse paikasta toiseen, mutta siitä on niin monta vuotta ettei ne tiedot enään pidä paikkaansa, silloin taksit ei maksanut juuri mitään.
      Silloin olimme Jianguo hotellissa, nyt sekin taitaa olla aika arvokas yöpaikka nykyään.

      Passin...ota siitä kopio jota kannat mukanasi...pitäisin hotellin tallelokerossa ja kaikki muutkin paperit.

      Terrakotta armeija on kyllä näkemisen arvoinen, mutta matka on varmaan pitkä, matkustamisesta metrolla en osaa sanoa mitään, menimme sinne lentäen.

      Olet varmaan lukenut jo tämän :

      http://www.peking.fi/kiina-peking-vinkit/

      Hyvää matkaa !

      Lähdemme ensi kuulla Pohjois-Koreaan, vähän jännittää :ö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      220
      4219
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2715
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2411
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2343
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      38
      1597
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      532
      1350
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1320
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      95
      1316
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1291
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1186
    Aihe