uusi passi

reissuunhetinyt

kun menen naimisiin ja otan mieheni sukunimen, niin saako passia ennen kuin sukunimi on virallinen (niin että sen vaan kävisi hakemassa poliisilaitokselta papereita vastaan (jossa siis todistetaan mun uusi sukunimi))?
ajatuksena lyhyesti että haluttais lähtee häämatkalle heti häiden jälkeen, mut toi passiasia on nyt vähän avoin. www.poliisi.fi ei auttanut yhtään. täällä kellään kokemusta asiasta? omalla 'vanhalla' sukunimellä en reissuun lähde. on ilmesesti jollain tasolla tuomittava rikos, sen verran sain irti poliisi.fi -sivuilta.

12

3655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takuu juttu

      klassinen kysymys ja vastaus on että et saa uutta passia uudella nimellä ennen vihkimistä. Jos sinulla on voimassa oleva passi vanhalla nimellä niin mikä estää sitä käyttämästä vaikka olet juuri vihitty? Vastaus on ettei mikään. Passi on se ainoa asiakirja josta sinun henkiklöllisyys tarkistetaan...ei sinun häillä ole siihen mitään vaikutusta. Sitten uusi passi uudella nimellä kun nimi on vahvistettu väestörekisteriin. Tulee sinulle postiakin omalla nimellä vaikka kuinka pitkään.
      Lentolipun ja passin nimi on oltava 100% samat...muuta ongelmaa ei ole.

      • reissuunhetinyt

        tämä on suora lainaus www.poliisi.fi -sivustolta
        "Matkustettaessa henkilötietojen (nimi ja henkilötunnus) on oltava passissa ajan tasalla. Uusi passi on haettava esimerkiksi silloin, kun sukunimi vaihtuu avioliiton seurauksena."
        kyllä siitä ainakin joku rangaistus tulee jos jää kiinni, joten ei kiitos.


      • reissuunhetinyt
        reissuunhetinyt kirjoitti:

        tämä on suora lainaus www.poliisi.fi -sivustolta
        "Matkustettaessa henkilötietojen (nimi ja henkilötunnus) on oltava passissa ajan tasalla. Uusi passi on haettava esimerkiksi silloin, kun sukunimi vaihtuu avioliiton seurauksena."
        kyllä siitä ainakin joku rangaistus tulee jos jää kiinni, joten ei kiitos.

        tämä on suora lainaus www.finlex.fi -sivustolta
        "33 §
        Passinhaltijan nimen tai henkilötunnuksen muutos

        Passinhaltijan on huolehdittava siitä, että käyttäessään passia matkustusoikeuden osoituksena siihen merkityt henkilötiedot vastaavat väestötietojärjestelmään merkittyjä tietoja."

        täytyy kyllä myöntää että henk.koht kokemusta ei oo siitä miten nopeesti sukunimen vaihdos menee perille VTJ:lle, mutta jos samaa tahtia kuin osotteenmuutos, niin siihen mulla on aina mennyt 3-4 päivää. niin en uskalla lähtee vanhalla sukunimellä jos on kuitenki päivittyny jos sit käykin jotain ja en pääsekää ulkomailta takasin suomeen!


      • 10
        reissuunhetinyt kirjoitti:

        tämä on suora lainaus www.finlex.fi -sivustolta
        "33 §
        Passinhaltijan nimen tai henkilötunnuksen muutos

        Passinhaltijan on huolehdittava siitä, että käyttäessään passia matkustusoikeuden osoituksena siihen merkityt henkilötiedot vastaavat väestötietojärjestelmään merkittyjä tietoja."

        täytyy kyllä myöntää että henk.koht kokemusta ei oo siitä miten nopeesti sukunimen vaihdos menee perille VTJ:lle, mutta jos samaa tahtia kuin osotteenmuutos, niin siihen mulla on aina mennyt 3-4 päivää. niin en uskalla lähtee vanhalla sukunimellä jos on kuitenki päivittyny jos sit käykin jotain ja en pääsekää ulkomailta takasin suomeen!

        Jos sinulla on voimassaoleva passi ei sinulta kukaan voi evata paasya takaisin Suomeen.


    • ......

      Jos kaiken tämän tiedon yhdistää niin ei voi lähteä suoraan häistä häämatkalle, koska passia uudella sukunimellä ei voi saada etukäteen, ja vanhalla passilla ei voi matkustaa??? Kumminkin parit lähtee häämatkoille heti häiden jälkeen.
      Suomen väestötietojärjestelmään ei varmasti pääse kukaan ulkomailla tarkistamaan tietoja, siellä tarkistetaan että lipussa ja passissa on sama nimi

    • ei hätää...

      Ei tässä noin suurta ongelmaa ole. Passinhaltijan on haettava uutta passia sen jälkeen kun nimenmuutos on tapahtunut, ei sillä hetkellä kun tieto uudesta nimestä lähtee järjestelmään kirjausta varten. Hänellä on velvollisuus hakea uutta passia sen jälkeen kun nimenmuutos on virallinen ja ilmoitusvaiheessa se ei sitä ole. Ja niin kauan kun poliisi ei uutta passia haettaessa ole mitätöinyt vanhaa, sitä on luvallista käyttää. Tosiaankin lukemattomat avioparit ovat aina lähteneet häämatkalle jokseenkin suoraan häistä eikä sille ole mitään estettä.

    • authonomy

      Heivaa se ukkos helevettiin, niin ei tarvii täällä itkeä!

    • yksdaiju

      Mitenkä tällainen tilanne, kun lentolippuvaraus livahti vanhalle nimelle, uusi passi uudella nimellä on poliisilla jo odottamassa noutoa, vanha passi on vielä pari vuotta voimassa niin uskallanko jättää uuden passin noutamatta kun matka on vasta kesäkuun lopulla ja hakea uuden passin vasta häämatkan jälkeen? Meneekö nimen muutoksesta jonnekin "kansainväliseen" tietorekisteriin tietoa, joka sit voi paljastua jossain kohtaa kun menee lennolle? vai riittääkö se, että passi on voimassa - vaikkakin vanhalla nimellä. Nimen muutos lentolippuun maksaa 100e niin mietin, kannattaako riskeerata...

    • Update!

      Tämäkin osoittaa, että miehen nimen ottaminen on epäkäytännöllistä ja vanhanaikaista.

    • tokavika1

      en mä perinteistä johtuen miehen nimeä ottanut, vaan sen takia että oma sukunimi oli niin ruma. Oon vihannu omaa sukunimeä ihan lapsesta asti, joten nyt on sellainen sukunimi jota ei tartte hävetä:D

    • OmaItseniTaas

      Hienoa, ensimmäinen hyvä syy ottaa miehen nimi, jonka olen kuullut! =) =) Onnittelut uudesta nimestä siis! Ja ihan huoletta voi matkustaa nimenmuutoksen jälkeen, vasta kokeilin itse eikä tullut mitään ongelmaa. (Palautin siis takaisin oman nimeni, kun tein sen karvaasti katumani virheen että otin häiden yhteydessä miehen nimen. Ei aikuinen ihminen voi noin vain muuttaa nimeään/identiteettiään)

    • Passiton

      Jos matkustat vanhalla passilla ja matkasi aikana uusi nimesi rekisteröityy, tulli nappaa sinut mamuna ja sinun on anottava turvapaikkaa, sekä käsittelyn ajaksi majoitut mamulaan.
      Kantsii harkita.
      Taidat jo kuitenkin olla onnellisesti naimisissa ja kotiutunutkin, joten ONNEA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1575
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1559
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1431
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1213
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      45
      1005
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      171
      875
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe