Rypylä ruiskukatto

ostaja12162128964

Ollaan ostamassa (tai harkitsemassa) taloa jossa on katto rypylällä ruiskupinnalla. Pinta kuitenkin rapautuu kosketuksesta helposti. Eikös siinä oikeasti pitäisi olla vielä maalipinta ruiskutettuna päällä, vai olenko ymmärtänyt väärin?

Tossa ei ainakaan ollut.

6

2648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap123

      Ei niissä yleensä ole kuin vesiliukoinen tasoite. Jos siihen haluaa maalia lääppiä niin tixomattia kehiin.

    • slksldl

      Ei siinä välttämättä ole. Meillä omaan taloon laitettiin ruiskutasoitteen päälle vielä kattomaali ihan telalla. Lopputulos oli erittäin hyvä. Lisäksi maalatun katon korjaaminen jälkikäteen on helpompaa kuin laastipinnalla olevan.

    • tst54234

      Melkein aina on pelkkä ruiskutasoitepinta. Vaikka se on vesiliukoinen, niin ei se sitä tarkoita että se tulee sieltä alas vesiohenteisella maalilla maalatessa. Kyllähän uudiskohteissa jos katto maalataan niin saman vetonitin päälle se maali vedetään ja hyvin tuntuu pysyvän. Eli jos ruiskurapattu katto tulee vesiohenteisen maalin kanssa alas, ei tasoite ole kunnolla kiinnittynyt alustaansa. Mutta käytännössä siis varman päälle kannattaa pelata ja maalata öljymaalilla pohjille.

      Jos taas mietit että olisiko pinta parempi olla maalattuna vai pelkällä tasoitepinnalla, niin sen verran voi sanoa että maalattuun verrattuna pelkkä tasoitepinta näyttää siltä kun siinä olisi 20 vuoden liat valmiina. Eli valkoisella maalattu katto tuo paljon paljon valoisammaksi ja raikkaammaksi talon yleisilmeen vrt. pelkkä ruiskutus.

    • ostaja1§§1232424

      Tuota likaisuutta juuri harmittelinkin. Varsinkin ilmastointireikien ympärillä on selkeästi nähtävissä tummumista jota lienee ruiskupinnalta aika vaikea, ellei mahdoton, puhdistaa.

      • Maalaustahaan

        No katto maalataan joka tapauksessa täyshimmeällä, jota ei parane mennä ainakaan kostealla pyyhkimään. Venttiilien renkulat kannattaa varovasti kuivalla liinalla pyyhkiä.

        Mutta tarkoitin tuolla likaisuudella sitä että ihan uusi ruiskukatto on jo valmiiksi likaisen näköinen jos vertaa sitä maalattuun kattoon. Eli pelkän ruiskutasoitteen ominaisuus on tosiaan se että se jää elottomaksi ja harmaaksi.


    • ostaja1241253677888

      Aivan, ymmärsin ensin väärin.

      Käytiin uudestaan kattomassa taloa ja tottahan tuo on. Ei paras mahdollinen sisäkaton materiaalivalinta mielestäni. Miksiköhän tehty?? Lienee halvempi kuin paneelikatto. Varmaankin...

      Epäilyttää kovasti, sillä talossa on yläkertavaraus joten jos sen rakentaa kuntoon pitää välipohjaa availla ja silloin hiukan pelottaa että tulevan porrasaukon ympärystää ei saa säilymään eheänä ja siistinä. Ellei tietysti pistä leveitä listoja!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      172
      2940
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2556
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2210
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1839
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1641
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1442
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1069
    Aihe