Rypylä ruiskukatto

ostaja12162128964

Ollaan ostamassa (tai harkitsemassa) taloa jossa on katto rypylällä ruiskupinnalla. Pinta kuitenkin rapautuu kosketuksesta helposti. Eikös siinä oikeasti pitäisi olla vielä maalipinta ruiskutettuna päällä, vai olenko ymmärtänyt väärin?

Tossa ei ainakaan ollut.

6

2860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap123

      Ei niissä yleensä ole kuin vesiliukoinen tasoite. Jos siihen haluaa maalia lääppiä niin tixomattia kehiin.

    • slksldl

      Ei siinä välttämättä ole. Meillä omaan taloon laitettiin ruiskutasoitteen päälle vielä kattomaali ihan telalla. Lopputulos oli erittäin hyvä. Lisäksi maalatun katon korjaaminen jälkikäteen on helpompaa kuin laastipinnalla olevan.

    • tst54234

      Melkein aina on pelkkä ruiskutasoitepinta. Vaikka se on vesiliukoinen, niin ei se sitä tarkoita että se tulee sieltä alas vesiohenteisella maalilla maalatessa. Kyllähän uudiskohteissa jos katto maalataan niin saman vetonitin päälle se maali vedetään ja hyvin tuntuu pysyvän. Eli jos ruiskurapattu katto tulee vesiohenteisen maalin kanssa alas, ei tasoite ole kunnolla kiinnittynyt alustaansa. Mutta käytännössä siis varman päälle kannattaa pelata ja maalata öljymaalilla pohjille.

      Jos taas mietit että olisiko pinta parempi olla maalattuna vai pelkällä tasoitepinnalla, niin sen verran voi sanoa että maalattuun verrattuna pelkkä tasoitepinta näyttää siltä kun siinä olisi 20 vuoden liat valmiina. Eli valkoisella maalattu katto tuo paljon paljon valoisammaksi ja raikkaammaksi talon yleisilmeen vrt. pelkkä ruiskutus.

    • ostaja1§§1232424

      Tuota likaisuutta juuri harmittelinkin. Varsinkin ilmastointireikien ympärillä on selkeästi nähtävissä tummumista jota lienee ruiskupinnalta aika vaikea, ellei mahdoton, puhdistaa.

      • Maalaustahaan

        No katto maalataan joka tapauksessa täyshimmeällä, jota ei parane mennä ainakaan kostealla pyyhkimään. Venttiilien renkulat kannattaa varovasti kuivalla liinalla pyyhkiä.

        Mutta tarkoitin tuolla likaisuudella sitä että ihan uusi ruiskukatto on jo valmiiksi likaisen näköinen jos vertaa sitä maalattuun kattoon. Eli pelkän ruiskutasoitteen ominaisuus on tosiaan se että se jää elottomaksi ja harmaaksi.


    • ostaja1241253677888

      Aivan, ymmärsin ensin väärin.

      Käytiin uudestaan kattomassa taloa ja tottahan tuo on. Ei paras mahdollinen sisäkaton materiaalivalinta mielestäni. Miksiköhän tehty?? Lienee halvempi kuin paneelikatto. Varmaankin...

      Epäilyttää kovasti, sillä talossa on yläkertavaraus joten jos sen rakentaa kuntoon pitää välipohjaa availla ja silloin hiukan pelottaa että tulevan porrasaukon ympärystää ei saa säilymään eheänä ja siistinä. Ellei tietysti pistä leveitä listoja!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      78
      1396
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1335
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      18
      1100
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      21
      996
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      868
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      863
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      17
      793
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      777
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      667
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      652
    Aihe