On (oikeasti) sellaista titteliä kun "vastaava rakennuttaja"?

PepeIII

Pieni kielikysymys, mutta toivottavasti se ei haittaa.

Olen huomannut, että Turun kaupunki puhuu usein "vastaavasta rakennuttajasta", joka ilmesisesti on kaupungin edustaja, kun kaupunki teettää rakennustöitä.

"Vastaava rakennusmestari" tietysti on olemassa, mutta eikös tämä "vastaava rakennuttaja" on lähinnä "rakennuttajan (=kaupungin) edustaja"?

4

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pepelll

      (H***o, siis otsikko tietysti: Onko (oikeasti) sellaista titteliä kun "vastaava rakennuttaja"?)

    • arpoja

      tuo ei välttämättä ole kenenkään titteli. kaupungin rakennuttamilla kohteilla on varmasti aina joku henkilö rakennuttajaorganisaatiossa jonka vastuulla tietty kohde tai tietyt kohteet ovat. sitä uskoisin tarkoitettavan. mutta voihan se olla tittelikin eli nimike, esim. espoossa on "joukkoliikennevastaava". hullun kuuloinen titteli mutta näin vain on.

      • Joopa joo

        Nämähän vat nimikkeitä. Vastuuta heillä ei ole asioista.


    • Kyllä se on

      Kuntapuolella käytetään kunnan edustajasta rakennushankkeessa "vastaava rakennuttaja" nimitystä..
      Vaikka kunnan touhuissakin voisi olla rakennuttaja - vastaava mestari - tarkastaja olla periaatteessa sama henkilö. On ilmeisesti katsottu sen voivan aiheuttaa turhia jääviys kysymyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe