Lahjan tuominen "yli"

Meillä oli häät noin viikko sitten. Meillä oli lahjalista, jossa oli kaikkea meille hyödyllistä ja halpaa tavaraa, kuten esim. leipäveitsi ja yleisveitsi tai itsetehty taulu. Mielestäni on kuitenkin mielenkiintoista, että tuotiin paljon parempia lahjoja kuin mitä oltiin toivottu eli esim. yhden veitsen sijaan tuotiin 5 veistä ja näille tukki ja itsetehdyn taulun sijaan hieno valmistaulu. Ei älkää käsittäkö väärin, olemme tyytyväisiä ja enemmän kuin otettuja näistä lahjoista, mutta ryhdyimme vain miettimään, että onko kenellekään muulle käynyt näin.
5602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minut on kutsuttu elokuussa häihin ja noudatin kyllä laujalistan toiveita. Tuntuihan se hassulta ostaa Sokokselta Muumi käsipyyhkeitä, mutta sitten mietin että tulevaisuudessa varmaan lapset pyyhkivät näihin kasvojaan ja käsiään! Ihanaa!! Noudattakaa ihmeessä hääparin toiveita ja ostakaa lahjalistan tuotteita. Eivät he ole ihan huvin vuoksi sitä laatineet.

Äänestä

Tuossa saattaa olla osittain väärinkäsityskin. Usein lahjalistalle on lueteltu paljon edullisia juttuja, joista ihmiset voivat sitten valita yhden tai useampia sen mukaan, paljonko haluavat tuoda. Moni ei ole ehkä tullut ajatelleeksi, että olitte tarkoittaneet, että yksi vieras tuo vain yhden jutun, vaan ovat päättäneet tuoda vaikkapa sen koko tukin veitsiä.
Muuten kyseessä voi olla vain se, että eri perheissä on tapana viedä kovin eriarvoisia lahjoja. Nyrkkisääntönä usein pidetään, että lahjan pitäisi olla vähintään sen arvoinen, kuin mitä pari on joutunut maksamaan per vieras. Nordea teetti jossain vaiheessa kyselyn, jossa kyseli merkkipäivälahjojen arvosta. Sen mukaan ihmiset käyttävät lahjoihin paljon rahaa. Varmasti vain teitäkin haluttiin vain vilpittömästi ilahduttaa. :)

Äänestä
  • Matkamies maan: no, enpä kyllä ole kuullut tällaisesta nyrkkisäännöstä, että lahjan pitäisi olla vähintään se mitä pari on joutunut maksamaan per vieras. Mistähän tämmönen olettamus on kotosin?

    Äänestä

Jos vieraanne ovat työssä käyviä ja muutenkin jo omassa taloudessaan pärjääviä, niin lahjatoiveenne ovat saattaneet olla hellyttävän vaatimattomia. Minä en missään nimessä antaisi lahjaksi yhtä veistä, vaan kävisin kunnon kokkipuodissa ostamassa järkevän laatusarjan niitä. Kun sen tietää, miten vähän nuorilla ihmisillä on varallisuutta ja kaikkea tarvitaan.

Kiittäkää siis kauniisti ja iloisesti lahjoistanne. Olkoot se teillekin mallina, miten elämää voi elää laskematta kaiken aikaa mitä mikin maksaa. Ihmisistä löytyy vielä hyvyyttä ja hyväntahtoisuutta.

Minä muistan sellaisiakin hääpareja, jotka eivät ole minua edes juhliin kutsuneet.. Jos morsian tai sulhanen on minulle tuttu ja käyttäytyneet minua kohtaan kauniisti jää siitä sen verran kiva muisto, että tilaisuuden tullen sujautan lahjatilille 50 - 100 e. Joskus järkyttää ja myös loukkaa, jos hääpari ei osaa ottaa lahjaa vastaan ja saivartelee sen kanssa. Jään miettimään, että aika kaamea elämä heilläkin edessään, jos eivät ymmärrä huomaavaisuuden päälle. Juuri jouduin käymään keskustelun aiheesta ja pamautin lopulta päin naamaa, että jotkut nyt vaan osaavat olla kohteliaita ja jotkut eivät. Enhän minä mitään takaisin vaadi ja olen vain iloinen,jos voin mitenkään olla lisäämässä vaikkapa häämatkakassaa.

Äänestä

Joistakin ihmisistä lahjalista tuntuu liian "tilatulta" lahjalta, ja he protestoivat sitä antamalla jotain ihan muuta. Antajalle merkitsee jotain se että lahja on hänen itsensä henkilökohtaisesti ja yllätykseksi valittu ja lahjassa on jotakin antajan itse ideoimaa, ja silloin lahjalista jopa vähän harmittaa. Sitä haluaa edes jotenkin poiketa odotetusta, ja siinä lienee syy siihen että tuodaan esim. jotain enemmän

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fj kirjoitti:

Meillä oli häät noin viikko sitten. Meillä oli lahjalista, jossa oli kaikkea meille hyödyllistä ja halpaa tavaraa, kuten esim. leipäveitsi ja yleisveitsi tai itsetehty taulu. Mielestäni on kuitenkin mielenkiintoista, että tuotiin paljon parempia lahjoja kuin mitä oltiin toivottu eli esim. yhden veitsen sijaan tuotiin 5 veistä ja näille tukki ja itsetehdyn taulun sijaan hieno valmistaulu. Ei älkää käsittäkö väärin, olemme tyytyväisiä ja enemmän kuin otettuja näistä lahjoista, mutta ryhdyimme vain miettimään, että onko kenellekään muulle käynyt näin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu