Eihän se rakkaus maapalloa pyöritä, mutta voitelee rattaita.
Toisen ihmisen kiintymys ja huolenpito on niitä asioita, joita varmasti jokainen sisimmässään kaipaa, mutta itse niitä ei aina ole helppo ilmaista.
Mutta eihän siinä mitään turhia sanoja tarvita.
Pelkkä läsnäolo ja aito kiinnostus toisen hyvinvointiin antaa kohteelle uutta elinvoimaa ja uskoa parempaan maailmaan.
Ei muuta kuin kaulasta kiinni ja rutistus!Helli mua, hullu!
Toisen ihmisen kiintymys ja huolenpito on niitä asioita, joita varmasti jokainen sisimmässään kaipaa, mutta itse niitä ei aina ole helppo ilmaista.
Mutta eihän siinä mitään turhia sanoja tarvita.
Pelkkä läsnäolo ja aito kiinnostus toisen hyvinvointiin antaa kohteelle uutta elinvoimaa ja uskoa parempaan maailmaan.
Ei muuta kuin kaulasta kiinni ja rutistus!Helli mua, hullu!
Vastaukset 75
Vanhimmat
Voiskos tuo helliminenkin olla vastevuoroista?
Niinpä, halaus halauksesta, tai kaksi...
Taidan ottaa tunnuslauseekseni:
Halipulan poistaja!
:)
Tosi hyvä...;)
Ei tainnut olla jonkun/joidenkin mielestä..;O)
Jos me lasketaan miinuksemme yhteen, pärjätään kohta johtotähdelle, ellei jopa karauteta ohi.
On täällä lystiä, nauraa saa joka päivä. Kyllä tämä on kiva paikka, melkein kuin Puuhamaa, vaikken ole siellä käynytkään.
:))
Kyllä, häiriintynyt on vauhdissa, ei pelkää kiinnijäämistä, miksköhän...?
Niin oikein ystäväni ja ollaan malliksi muille ja annetaan kunnon rutistus kaikille kavereille,mä siis nais puolisille ei miehille.
Sit vast ku olen sen liköörikarkin syönyt voin avautuu.
Kauheen kärttysiä tuntuu halijat olevan ettei vaan ukkonen vaikuttais.
Sinä saat olla jonossa ekana, tiukka ja luja halaus, tapojemme mukaan... :)
Mie söin pari siivua meetwurstia, kun hiukasi niin kovin.
Juu, en minäkään ymmärrä mikä noita ihmisiä kiukuttaa, joku toinen ei vissiin sais olla olemassakaan.
Lienee lomat loppu tai muuten vaan asiat päin mäntyä.
Minul ei ole muuta huolta kuin 15 litraa puhdistamatonta mustikkaa ja sekin hoituu.
Niit mustikoita ei kiukkupäissään saakkaan putsata tulee pelkkää hilloo.
Ei ihmiset tajuu et kannaqttas nauttii siit mitä on sil huominen voi ottaa sen pois.
Eiku halamaa.
Tee työtäs laulellen, niin kaikki sujuu paremmin..
Huomisesta ei tiedä kukaan, joten halataan tänään.
Eikä kai ole pakko olla hullu, kun haluaa halata.
Kuten on sanottu niin hulluus on parempi ku viisaus viisaus ku on rajallinen hulluus ääretön.
Vaikkei nyt halattaiskaan mut hymykin auttas joskus, ei soitella totisen pojan jenkkaa.
Minä hymyilen noin 90 % ajasta, joten kyllä siitä sinullekin riittää.. :))
Määkii tääl hymyile niit et suupielet ei ennää taija asettuukkaa paikoillee.....;)
Halatkaa vaan, joilla on joku kohde. Minulla on vain muistot, mutta ah, niin ihanat. Kesken ruoanlaiton kaveri saattoi tulla ja rutistaa kunnolla. Mutta mikään ei ole itsestään selvää.
Ei oo ku kissa, eikä se suostu vielä edes syliin tuleen.
Mutta ehkä, kun aikaa kuluu.
Aloituksesi sisältö on minulle jokapäivään kuuluva luontaisetu ; )
Onko joka yöhönkin? Elätkö nyt itse valheiden verkossa? Onhan se hienoa uskotella meille toisille, että vain sinulla menee hienosti halimisen suhteen, kuten niin monen muunkin asian?
Ihme, että olet hereillä, koska yleensä tulet yöllä kuvioihin? Onko Petze halaamassa sinua juuri nyt?
On se vain ihanaa oman rakkaansa kanssa köllähtää joka ilta samaan petiin ja halutessaan halailla.
Ei vain päivällä, vaan myös illalla ja yöllä, kuten aamullakin, mikäli haluttaa.
kateus se vie kalatkin vedestä, mahtaa sulla olla paha olo ;(
Kuis sulla@
Oletko koskaan kuullut poskisuudelmista? Monissa kulttuureissa ne ovat jokapäiväistä hyvää.
Menehän jo köllölleen ; ) ja jos haluttaa, niin halaa.
Muuttaisin sitä hivenen: Helli mua huilu!
Hivelöinnin ja pussailujen lisäksi pitää helliä teoissaan, se on tärkeintä.
Sanat usein hetkessä muuttavat suuntaa.
Kyllä silti sanoilla on voimaa, kieli on ihmisen voimakkain lihas, ja sillä, jos millä voi helliä, mutta myös syvästi loukata.
Sielun haava ei aina edes arpeudu.
En ihan ensimmäisenä nimittäisi sellaista ihmistä hulluksi jonka toivoisin hellivän itseäni. Päinvastoin, Hän on hullusta kaukana. Ja niin fiksu ettei pyytää tarvitse...
Olipa kaunis aloitus, mutta pian alkoi häiriintyneeksi nimittely erään päivystäjän taholta. Kasvakaa ihmisiksi.
PS. Säästän nikkiäni.
Sinäkö täällä miinustat, ei ihme ettet nikilläsi kirjoita.
En ole ikinä miinustanut ketään enkä haukkunut tai nimitellyt ainuttakaan.
Harvoin kirjoitan, mutta joskus kauan sitten kirjoitin enemmän vakinikilläni.
Silloin oli ystävällisyyttä ja ajatuksia vaihtelimme, mutta nyt jos avaa ketjuja
mistä aiheesta tahansa niin aina törmää henkilön nimittelyyn tai päällepäsmäröintiin.
Naiset taitavat olla mestareita ilkeilyssä ainakin minun satunnaiset otokseni osoittavat niin.
Juuri nimittelit erästä kirjoittajaa päivystäjäksi, mitä sulle kuuluu kenenkään ajanvietto.
Kerran eräs nainen kirjoitt hunktzille: Pysy pois ketjustani!
Jotkut omistavat näitä ketjuja ja ovat siksi rikkaita.
Päivystäjä on neutraali sanana, joten turhaan kannattaa oikeuteen mennä sen takia.
Ei ole neutraali tarkoitat sillä tiettyä kirjoittajaa.
Tee haaste olen valmis vastaamaan sanastani. Mikon vaimo Päivi on ekspertti viestintäoikeudesta, vinkiksi sinulle, jos apua tarvitset.
joa vaikka halisitte välillä, kyllä se siitä
miksi haluatte pilata kaikki ketjut?
Helli, mun kulta!
Muuten, vaikkei asia minulle kuulu, ketjun luettuani nousi taas mieleen:
Puoleen tai toiseen kumartamatta, saati pyllistämättä, luulottelut ja kuvittelut ovat palstan ikävintä luettavaa.
Jospa pysyttäisiin olemassa olevassa?
ei uskaltaa ruveta lempimään ketään tuiki tuntematonta, ja onko kysymyksessä herra vai rouva.
Niin se on parempi, tiedä vaikka Päivi olisikin Pekka, tai toisinpäin.
Joku oppinut, missä kohtaa vehjettä on miinusmerkki!
@ henrjii
Niinpä! Voi vaikka jokin kuppa tarttua;)))
Mulli minua hellä, niin sanovat Perunatkin.
Sohvaltaankin.
Karsee HUNKSZ: in kopio on tämä.
H.
Ei mulla ole koskaan ollut vaikeuksia ilmaista itseäni sanoilla tai sanoitta. Ja mieluummin käytän sanaa ihminen tai läheinen kuin kohde siitä, jota haluan halata. Enemmänkin nykymaailmassa on puutetta niistä, jotka ovat halukkaita antamaan kiintymystä ja huolenpitoa, koska voimasuhde näyttää olevan, että useimmat haluavat vain saada, mutta eivät itse antaa. Itsekkään ja omahyväisen osa on kolkko.
Pikkaisen pitää siis tölväistä, kun haluaa olla toista parempi. Kuka mitäkin sanaa käyttää. Kyllä tämä asia on vuorovaikutusta. Eikä niitä henkilöitä joiden kanssa haluaa oikein kunnolla halata tuosta vain tupsahtele eteen.Tai voisihan sitä koettaa, mitä tapahtuu jos vaikka mökkijärven suojeluseuran kokoukseen pyöräillessäni yrittäisin halata jokaisen vastaantulijan kanssa.
Sin ulle 1943
Kyllä nyt sanon, että haluat yhtä hyvin olla pikkumainen ja jatkaa ketjua. En tarkoitanut tölväistä. Kohde ei nyt vaan sovi muuten niin tunteelliseen juttuun. Jos haluat lukea tekstini noin, en sille mitään mahda. Valinta on vapaa. Taisi olla oma aloituksesi, kun noin ärähdit.
Ai, olla muita parempi. Onpa hauskaa. Näinä vuosina, jolloin olet tänne kirjoitellut, me muut olemme kyllä varsin tarkkaan saaneet lukea, kuinka erinomainen ihminen oletkaan - siis muihin verrattuna. Muistaakseni olet juuri siitä syystä saanut todellisia palstahäirikköjä niskaasi useammin kuin kerran.
Älä nyt sekoile, minä en ole rauhaasi häirinnyt, olen vain naureskellut itsekehuillesi. Se ei ole minulta pois, huvittavaa se kyllä on. Eivätkö ne oikein siellä tajua,miten kerrassaan ihmeellinen ja etevä ihminen oletkaan? Tyylisi jo tuntien tuskin halailet ketään, jolla ei ole riittävää ansioluetteloa. Kokeile, voisi tehdä hyvää sullekin. Halaa ensiksi vaikka itseäsi, olet sen ansainnut, kuten mainosihmiset tapaavat sanoa meille taviksille. Vai oliko niin, että ethän sinä toki ole tavis?
Yhtä hyvin voisin jättää tällaiset huomautuksesi omaan arvoonsa, mutta äreällä tuulella olen minäkin. Pidä hyvänäsi.
Enpä ole hänen kirjoituksiaan koskaan laillasi tulkinnut, mutta jokainen omalla laillaan.
Minä olen niissä lukenut uuraan ja selväsanaisen, realistisesti kirjoittavan ihmisen, joka on kertonut omista puuhistaan.
En kehu enemmän, ettei herätä epätoivottuja tuntemuksia.
Sinulle, "sanoja, sanoja"
"Pelkkä läsnäolo ja aito kiinnostus toisen hyvinvointiin antaa KOHTEELLE uutta elinvoimaa ja uskoa parempaan maailmaan."
Pysyyko lauseen sanoma mielestäsi yksiselitteisesti samana, jos korvaat sanan "kohteelle" sanoilla "läheiselle" tai "ihmiselle"?
Miksi sana "kohde" ei sopisi tunteelliseen juttuun? Täsmällinen ja neutraali ilmaisu, mielestäni.
En itse ole lainkaan kiinnostunut kirjoittamisesta kirjoittamisen vuoksi, enkä siis minkäänlainen asiantuntija. Siksi kysynkin, onko olemassa joku tyylilaji, johon sana kohde ei oikein sovi? Voisin itse hyvin sitä käyttää rakkausrunossakin?
Sanoja sanoja
Totta puhut!
Kiva, kun olen järjestänyt Sinulle hupia. Nauravat ihmiset ovat ihan mukavia. Ja itkeviäkin pitää lohduttaa. Ihan noin pienenä vinkkinä Sinulle, jospa kirjoittaisit esimerkin tekstistä, joka saa Sinut nauramaan. Suoltaisin lisää, niin olisit enimmäkseen hyvällä tuulella.
Eipä ole ketä hellisi,en edes muista millaista se on. Eron jälkeen kaikki on kuivunut jonnekkin,vähän aikaa etsiskelin "itseäni" ja oli kamala halipula,tunne siitä että kelpais vielä jollekkin.
Törmäilin sinne tänne,etsien hyväksyjää,kaikilla sama päämäärä niinkuin miehillä vain voi olla.
Nyttemmin ei vois vähempää kiinnostaa mikään läheisyys,olen liukunut tunteesta pois,ainoat asiat saavat hellyyteni pursuilemaan on pienet lapset ja eläimet,niille riittäis tunteita tonnikaupalla.
Uskallan sanoa että melkein vihaan miehiä!
Kaiken muun kirjoittamasi joten kuten voin ymmärtää, mutta en ymmärrä miksi melkein vihaat miehiä?
"bessie*"
60 aloitukseksi tämä on sairas aloitus.
Ja aina vaan sairaammaksi menee.
H.
Sinulla tuntuu olevan tarkoin tiedossa, millaisia ihmiset ja heidän kiinnostuksensa missäkin iässä ovat.
Mistä nuo käsityksesi oikeastaan ovat peräisin? En usko, että olet kovinkaan paljon ja kovinkaan monenlaisten ihmisten kanssa ollut tekemisissä.
"bessie*"
Minä olen mies.
H.
Ai olet vai? Noh, mitä jos sitten yrittäisit olla vähän miehekkäämpi.
Vaikutat tasapainottomalta ämmänläyskältä, mielestäni.
"bessie*"
Tjaa...a, etpä ole ensimmäinen joka noin sanoo.
Ihmiseen kohdistuva, henkilökohtainen kiinnostus on inhimillistä ja se johtaa aina kaikenlaisiin käyttäytymismalleihin, nuoriso harrastaa sanontoja: Vithun huorha tai sit vithun hinthi.
Kommenttisi on täynnä kauniimpia sanoja, kiitos siitä.
H.
Älä minun kanssani harrasta tuota iänikuista peliäsi.
En ole sinusta henkilökohtaisesti kiinnostunut pätkän vertaa. Sinä ITSE markkinoit ja toitotat suunnilleen joka toisessa viestissäsi sitä, kuinka voimakkaita mielipiteitä ja kiinnostusta herätät muissa. Myös apunikeillä ja nikittömänä, niin luulen.
Anteeksi jos pahoitan mielesi, mutta en todellakaan pidä sinua kiinnostavana kirjoittajana. Mielestäni et juuri koskaan halua keskustella tai edes sanoa mielipidettäsi ymmärrettävällä tavalla.
Olen itse taas kiinnostunut vain tästä palstasta, KAIKILLE tarkoitettuna keskustelupalstana, eli viestini sinulle on syytä nähdä vain ja ainoastaan siinä valossa.
"Ai olet vai?"
"Ai olet vai?"
Lainaus kommentistasi.
H.
Nii ih.
Juu, olen kiinnostunut tästä palstasta, olen mahtanut sen aiemminkin sanoa että minusta ikäryhmäpalsta on kiva yleispalsta.
Muistini on vielä hyvä, joten tietenkin muistan sinun aikaisempia (jotkut aika tyrmistyttäviäkin) viestejäsi. Niin kovasti olet nähnyt vaivaa luodaksesi tietyn kuvan Hunksz-hahmosta, että onhan se pakostakin vaikuttanut.
Silti, vastaan sinun VIESTEIHISI, en kirjoittele sinulle.
@ hunksz
Ootkos varma ettet ole HINTTI?
Hinttien aivot ovat tutkitusti paljon samankaltaiset kuin naisten aivot.
Mees kuule aivokuviin ja pyydä lekuria vertaamaan naisen aivoihin. Friidu voi tarjota aivokuvansa vetailuun.;DDDD
Hän on yksinäinen itseensä sulkeutunut erakko,vailla minkäänlaista kontaktia ulkomaailmaan,vailla ystäviä ja muuta elämää.
Yrittää huutaa vuoren laelta ärsyttämällä ja näin saada itsensä näkyviin.
Kulkee samaa reittiä paikasta toiseen näkemättä ja hyväksymättä ympäristöään,peläten heikkoa itsetuntoaan loppujenlopuksi.
Vaikea ihminen alusta loppuun,ei kanssaolijaksi kenenkään kanssa.
Hänen sisin on kutistunut ja kuivunut.
Sanonko mikä olet???
On tuttu sinulle?
Monen mutkan kautta,sanoisin.Jokainen päätelköön itse.
sininen ovi
Hän on ihminen, Luojan luoma, lähimmäinen.
Mietin pitkään vastaanko, mutta sanon vain sen verran, että mikäli jonkun ihmisen täältä tunnen tai tuntisin, en ikinä hänestä palstalle kirjoittelisi ja hänen olemustaan täällä käsittelisi.
Kyllä enemmistöllä on ne ´tuntemiset´ vain luulemisen varassa. Jatkuvastihan jotain kirjoittelijaa luullaan hyvinkin tietävästi ihan muuksi, ennustajia varmaan :))
Aiemminhan tää joku hyvinkin tietävästi kertoi saavansa selville IP-numerot tjs. kunnes se peloittelu naurettiin kuoliaaksi.
Kellä nettiyhteys on täälä on keskustelupalstoja, ja lupia ei tarvita.
Näinhän se enimmäkseen on, ettei kukaan tunne ketään, luulee mitä luulee.
Mutta mikäli tuntee, niin silloin luottamus on tärkeää.
Mie tunnen useammankin ihmisen ja se siitä.
Minulle useita vuosia sitten sattui ns. nettiystiksestä rasite. Ei tällä Suomi24 vaan jossain toisella formaatilla. Olin ihan vihreä ja hän auliisti jakoi tietojaan ja osaava olikin... kunnes hän jo kutsui itsensä kylään jne. toppuutin ja syystä ettei minulla ollut aikaa /haluakaan.
Loput kerron yv. ihankin varovaisuuttani.
Onhan niitä pettymyksiä osunut minunkin kohdalleni, olen luottanut vääriin ihmisiin.
Olenko väittänytkään muuta.Kun vuosia seurailee jonkun palstakirjoituksia,jokainen voi tehdä omat päätelmänsä,eikös vain?
Tulit katumapäälle ja aloit perua. Päätelmäsi tuskin on pelkkää palstatuntemista.
Väliäkö hällä, mitä täällä kaikkea tyhjää pitää tiukata?
Ketä kiinnostaa, kun erään pitää tehdä itsestään ketjun kuin ketjun päähenkilö?
Vaikka olisi kyse nauriin sisäelimistä.
Samahan tuo ja kyllä asianomainen tunnistaa sinisen oven.
Olisipa mielenkiintoista, miksi sana 'hullu' ?
Voi kai hullukin helliä, muttei liene vaatimus siihen hommaan?
Tuliskohan toi hullu sana siitä kun sanotaan et,joku on hulluna rakkauresta.
Ehkäpä, sanoohan laulukin - Sua lemmin, kuin järjetön mä oisin.
Riippunee, onko jalka-astuja vai ei, vaiko ilmojen teitä ui.
On minullakin paksu kirja, nimeltään Hulluna Sieniin.
mua kans, senki hullu
kk:lle ; monesti sitä onkin hulluna rakkauden tunteesta,se tekee hulluksi,olon keveäksi,mutta se on ohimenevää lähes aina.
Sitten tullaan kolisten alas,tai pikkuhiljaa leijuen.Milloin mitenkin,riippuu kohteesta.
Itse leijun vielä,monen vuoden jälkeen,tullen alaspäin kaiken aikaa.Rakkaus on mahdoton,salainen.
Rakkaus on ihmeellinen, nuooruuden ihanat muistotkin herättää rakkauden aina uudelleen ja uudelleen
jokainen kohde on yhtä rakas yhtä kiihkeää, kuin silloin ennen, aaaaaah, kun rakkauden saisi puloon, sitä siinä rakastaisin päivät pitkät, aina kuolemaan asti.
läsy lässyn lässyn lää,,,,
rakstakaa toisianne,,
kuha kohde on hyvä nii mikäs siinä kyllä passaa :p