Siivouttakaa ne sontaluukkunne

Vuokralaiset sikoja

Moro! Olen lopen kyllästynyt siihen, että joka hemmetin muutossa saa puunata kaksi asuntoa, yleensä sen uuden puunaaminen on kaikkein pahin urakka.

Kun kerran otatte vuokralaisiltanne vuokravakuuksia jne, niin siivouttakaa ne sontaluukuiksi jätetyt läävät jollain firmalla vuokrasian vietyä romunsa ulos, että uus asukas pääsee oikeasti SIIVOTTUUN asuntoon!

Tuon siivouttamisen voi periä ihan oikeutetusti siivottoman vuokralaisen maksamasta vuokratakuusta, yhden kuukauden vuokralla siivouttaa koko kämpän katosta lattiaan perusteellisesti. Itseasiassa perusteellisesti puunattu kämppä on varsin helppo vuokrata kovemmallakin vuokralla... ;)

Vuokrasopimuksissa lukee selkeästi: Vuokrasuhteen päättyessä asunto luovutetaan SIIVOTTUNA blaa blaa blaa... ja "siivottu asunto" on jotain ihan muuta, kun kertaalleen imurilla enimmät villakoirat nurkista vetastu.

10

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • He ovat...

      Eihän normi ihiminen saa asuntoa niin sikaiseen kuntoon kuin vuokralaiset saavat.Joku vuokralaisissa vaan mättää..

    • siivousfirmojenvastu

      Eihän vuokralainen näistä ota vastuita, siivousfirmat oikeuteen vain.

      - harvinainen vuokralainen on jos itse hoitaa siivouksia, eli siivousfirman vastuulla, ja se vaan oikeuteen siitä jos ei ole toteuttanut lakia.

      • Vali vali vali...

        Taidan sitten olla todella harvinaislaatuinen, sillä aina olen lähtiessäni siivonnut, pessyt ikkunat ja putsannut kylppärin viemärin. Ihme valittajia täällä...


      • Naikkonen 58

        Olen aina ollut vuokralainen,olen maalannut,tapetoinnut ja lähtiessä pessyt ka kuurannut.Ei ole kukaan vuokranantaja päässyt sanomaan ,että paskaseks jätti.Periaatteeni on ,että pidä huolta niinkuin omasta.


    • Putsclean

      Onhan se siivous hyvä juttu, mutta itte kyllä siivoon paikat ennenkuin uuteen asuntoon vien kamat. Ihan sama miten hyvin edellinen olisi jynssännyt nurkat niin meillä rätti heiluu kuitenkin.

      Eri juttu jos ois lattia täynnä hiekasta niinkun saharan autiomaa tai seinät paskalla maalattu.

      • Tuttua juttua

        Tokihan se uus kämppä voi kaivata pikkusen luutua, imuria, tms, jokaisella kun on erilainen siisteyskäsitys, mutta onpa niitä siivottomaan kuntoon jätettyjä lääviäkin tullut vastaan monet kerrat. Miksi tosiaan vuokranantajat ei siivouta niitä siivousfirmalla, kun on kerran mahdollisuus pidättää vuokratakuusta siivouslasku ja eikös sen saa vielä kotitalousvähennykseenkin?


      • kaikkea on nähty
        Tuttua juttua kirjoitti:

        Tokihan se uus kämppä voi kaivata pikkusen luutua, imuria, tms, jokaisella kun on erilainen siisteyskäsitys, mutta onpa niitä siivottomaan kuntoon jätettyjä lääviäkin tullut vastaan monet kerrat. Miksi tosiaan vuokranantajat ei siivouta niitä siivousfirmalla, kun on kerran mahdollisuus pidättää vuokratakuusta siivouslasku ja eikös sen saa vielä kotitalousvähennykseenkin?

        Kotitalousvähennystä ei saa siivouksesta eikä remontoinista vuokra-asuntoon, jossa ei omistaja itse asu. Kulut voi vähentää ainoastaa takuuvuokrasta tai maksaa omasta pussista. Jotkut vuokranantajat ovat niin höynäytettävissä ;)


    • ikkunatmyös

      Nyt vaihtui 3:n kämpän vuokralaiset kuukauden sisään.
      Yksikään ei pessyt ikkunoita vaikka asui yli vuoden.
      Kuinka ei edes tule mieleen?

      Muuten kyllä oli ihan ok siivottu.
      Olkoon, ja taas joutuu uusi pesemään ikkunat!
      Harmi.

    • ei aina onnistu

      Monta kertaa vaikeutena on se, että edellinen vuokralainen palauttaa avaimet ja seuraava on jo odottamassa avaimia. Tähän väliin ei valitettavasti aina ehdi saamaan siivousliikettä. Kieltämättä kiusallista.

    • Petoksenpaljastaja

      Jos siivousliike kutsutaan ilman selvää siivoustarvetta voi kyseessä olla PETOS!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      23
      3203
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      198
      2893
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1911
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      258
      1534
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      111
      1305
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1201
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      1057
    8. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      155
      1031
    9. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      33
      960
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      834
    Aihe