Työmatkaa pukkaa Sveitsin Lausanneen. Koska Sveitsissä en ole ennen käynyt, ajattelin hyödyntää viikonlopun vierailemalla parissa muussakin sveitsiläiskaupungissa. Mitä suosittelisitte? Geneve? Bern? Jotain muuta nähtävää suht lähellä Lausannea? Elleivät julkiset kulje kätevästi, vuokraisin auton.
Miten muuten saksankielisessä Sveitsissä suhtaudutaan ranskaa puhuviin? Hoituvatko asiat mieluummin englanniksi kuin ranskaksi?
Sveitsin parhaat kaupungit - pitkä viikonloppu
2
781
Vastaukset
12 ääntä Baselille. Todella rento meininki ja kaupunki on kaiken lisäksi kaunis. Osta kioskista vesitiivis vaatesäkki, laita kamat säkkiin ja hyppää Reinin vietäväksi. Ylös mukavan rantakuppilan kohdalla ja kuivat vaatteet päälle oluselle . Eivätkä katso kieroon vaikka menisi istumaan pelkissä uikkareissa. Jos terassit ei kiinnosta, niin kaupasta pussikaljaa ja rantaan naukkailemaan. Ihmeellistä että tämä kaikk ion mahdollista tiukkapipoiseksi leimatussa Sveitsissä. Basel on toodellakin jotain erikoista.
- myy-maa
Hei Chattonen! Toivottavasti vastaukseni ei tule liian myöhään mutta vastaanpa kuitenkin. :) Mieheni on sveitsiläinen ja täälähän sitä nyt sitten itseki tulee oltua ja kysyin mieheltäni ja hänen mielestàän ranskaa puhuvia ei oteta kovin hyvin vastaan saksankielisillä alueilla joten suosittelee käyttämään englantia.
Junayhteydet Sveitsissä ovat erinomaiset mutta autolla pääsee kyllä paremmin tutustumaan. Jos tykkäät liikkua luonnossa ja vuorilla niin ehdottomasti suosittelen Valais kantonia (ranskankielinen alue). Autolla noin tunnin matka Lausannesta riippuen mihinpäin Valaisia suunnistat esim. Martigny, Sion, Sierre.... Näkemisen arvoisia paikkoja on ehottomasti Verbier, Crans-Montana mitä itse olen nähnyt!
Jos ehdit jo Sveitsin matkasi tehdä niin mitä tykkäsit maasta? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897219- 353821
- 453420
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402552- 2082366
- 412342
- 1232236
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292149Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401809