Työmatkaa pukkaa Sveitsin Lausanneen. Koska Sveitsissä en ole ennen käynyt, ajattelin hyödyntää viikonlopun vierailemalla parissa muussakin sveitsiläiskaupungissa. Mitä suosittelisitte? Geneve? Bern? Jotain muuta nähtävää suht lähellä Lausannea? Elleivät julkiset kulje kätevästi, vuokraisin auton.
Miten muuten saksankielisessä Sveitsissä suhtaudutaan ranskaa puhuviin? Hoituvatko asiat mieluummin englanniksi kuin ranskaksi?
Sveitsin parhaat kaupungit - pitkä viikonloppu
2
805
Vastaukset
12 ääntä Baselille. Todella rento meininki ja kaupunki on kaiken lisäksi kaunis. Osta kioskista vesitiivis vaatesäkki, laita kamat säkkiin ja hyppää Reinin vietäväksi. Ylös mukavan rantakuppilan kohdalla ja kuivat vaatteet päälle oluselle . Eivätkä katso kieroon vaikka menisi istumaan pelkissä uikkareissa. Jos terassit ei kiinnosta, niin kaupasta pussikaljaa ja rantaan naukkailemaan. Ihmeellistä että tämä kaikk ion mahdollista tiukkapipoiseksi leimatussa Sveitsissä. Basel on toodellakin jotain erikoista.
- myy-maa
Hei Chattonen! Toivottavasti vastaukseni ei tule liian myöhään mutta vastaanpa kuitenkin. :) Mieheni on sveitsiläinen ja täälähän sitä nyt sitten itseki tulee oltua ja kysyin mieheltäni ja hänen mielestàän ranskaa puhuvia ei oteta kovin hyvin vastaan saksankielisillä alueilla joten suosittelee käyttämään englantia.
Junayhteydet Sveitsissä ovat erinomaiset mutta autolla pääsee kyllä paremmin tutustumaan. Jos tykkäät liikkua luonnossa ja vuorilla niin ehdottomasti suosittelen Valais kantonia (ranskankielinen alue). Autolla noin tunnin matka Lausannesta riippuen mihinpäin Valaisia suunnistat esim. Martigny, Sion, Sierre.... Näkemisen arvoisia paikkoja on ehottomasti Verbier, Crans-Montana mitä itse olen nähnyt!
Jos ehdit jo Sveitsin matkasi tehdä niin mitä tykkäsit maasta? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va647099Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1546708Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk456134Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k705627Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015405Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi205343Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.85136Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta335079Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas1065015Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin124842