Karin Fossum: Jonas Eckel

Se tyhmempi lukija

Pidän tätä Fossumin parhaana kirjana. Siinä kerrotaan, miten yksinäinen poikamies, tylsä tyyppi, tutustuu naiseen ja menee naimisiin. Kumpikaan ei ole rakastunut, mutta menevät yhteen ilmeisesti siksi, että eivät ole löytäneet ketään muutakaan kumppania. Pariskunta lähtee häämatkalle, mutta matkalla ei ole hauskaa. Nainen valittaa koko ajan kaikesta ja mies yrittää kärsivällisesti sietää vaimon oikuttelua. Vaimoa alkaa jollakin tavoin kiehtoa katutaiteilija, joka esittää patsasta, ja hän haluaa jatkuvasti käydä katsomassa esitystä. Se on miehen mielestä lapsellista. Sitten yhtäkkiä nainen tekee täysin käsittämättömän teon ja mies myöskin reagoi siihen yllättävällä tavalla (en viitsi kirjoittaa kaikkea tähän ja spoilata juonta).
Olen lukenut kirjan monta kertaa ja yrittänyt saada selville, miksi lopussa käy niin kuin käy, mutta en vain ymmärrä. Voisiko joku ystävällisesti valaista?

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taotao-

      Olen lukenut kaikki Fossumin kirjat ja ne ovat todella loistavia. Nyt en muista tuon kirjan loppua, enkä kunnolla juontakaan tuon kertomasi lisäksi.

      Täytyypä lukea kirja uudelleen.

      Minun ehdoton suosikkini on Paha tahto kirja. Lyhyt kirja mutta intensiivinen ja todella latautunut tunnelma

      • taotao.

        No nyt on kirja luettu uudestaan. Minusta siinä on kyse toisen "omistamisesta" ja kun toinen muuttuu sekä ulkoisesti että henkisesti niin lopussa käy niinkuin käy. Lisäksi päähenkilö on hiukan vinksahtanut.


      • Se tyhmempi lukija
        taotao. kirjoitti:

        No nyt on kirja luettu uudestaan. Minusta siinä on kyse toisen "omistamisesta" ja kun toinen muuttuu sekä ulkoisesti että henkisesti niin lopussa käy niinkuin käy. Lisäksi päähenkilö on hiukan vinksahtanut.

        Hassua, itse en löytänyt siitä mitään tuollaista. Minusta vaikutti siltä, ettei päähenkilö edes välitä siitä millainen vaimo on (eiväthän he edes tunne toisiaan hyvin) ja hänelle riittäisi kun vaimon kanssa tulisi jotenkin toimeen.
        Kirjassa on kyllä kuvattu todella hyvin se, millaista on kun yhteinen lomamatka menee pieleen. En ole ollut naimisissa enkä häämatkalla, mutta ei matkailu ole aina ihanaa ystävänkään kanssa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1443
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      741
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      710
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe