Itselläni on isä, joka on väkivaltainen minua kohtaan, muttei muita perheenjäseniä. Siis, pelkään joka päivä, että tulee se raivokohtaus, jolloin hän lyö minua, tukistaa, yms. On ollut joskus kaljuja länttejä päässä, sekä kourallinen hiuksia tallessa isäni takia. Sekä on ollut useitamustelmia/verimustelmia hänen takiaan. Olen ajatellut, että joku päivä menisin koulussa kertomaan terkkarille/kuraattorille isästäni, mutta pelkään kiinnijäämistä. Mitä oikeastaan pitäisi tehdä? Antaa olla vain, vai kertoa?
Väkivaltainen isä...
4
404
Vastaukset
- en tiiä...
mul on tää sama ongelma...tää on oikeesti tosi raskasta....mä toivon et joku osais auttaa....
- Poista?Sindevm-82
Jaa, onko hän poliisi-lääkäri?
Entä onko tämä leikki, jossa olet juhlissa ja sinut on adoptoitu orpokodista, ja se on tosiaan vain leikki, koska olet lapsi, joka tarvitsee jotain portaita, ihan vitusti. .. Se poliisilääkäri: "Voihan niillä piha-laatoilla hyppiä."
Joo, voi.
Mulla on muuten poliisilääkäriin asiaa....
Pihalaatoista ja psyykelääkkeitä. '
- Ai, musta on kerrottu näin terkkarille.
- Kun edes siihen ei ole kaikilla mahdollisuutta.
No, en ole erityisen väkivaltainen.
Sillä tehdään eri asiaa, sillä rinta-dekillä.
Sillä mm. hoidetaan ympäristöä.
- Ei sillä tapeta.
En mä ole sillä tavalla yhteydessä säännöllisesti.
- Älä saatana valehtele.
Voi lääkärileikit ja seksi voivat olla kivoja.
Ei, en tiedä mikä seksissä on kivaa.
- Ehkä hyvä olo.
Aina ei ole sellaistakaan.
Ehkä läheisyys, ja solaris, hyvä olo.
- Ei me sitten oteta sellaista aikaa...
Eihän sen tarvi pitkään kestää.
Se on muistinkin osalta tällä tavalla peitosta, että sitä avataan tätä silmää ja musitia, tosta Kelan laitteesta, niin assosiaation omaisesti robotillla, mutta kerroksittain.
Moderni: Assosiaatio-Muisti
- Ai, että muistat...
DOremifasollasido: puhun vieläkin.
Minä: Niin, ja tää netti on testissä.
- Ei en mää sillä lailla, vielä halua.
Sä oot iso, älä vihti pelotella. Minä, Sini 7-vuotta...
---> Ei mun tarvi kertoo.- Ihmiskunta Sinde
En halua sellaistakaan sairautta.
Joo, just silleen kuin eräs vanha nainen, joka katseli kaakeli-uuniin ja portaiden alapäässä.
Minä: Hyi helkkari..
Hei
Väkivallan käyttäminen on aina väärin ja se on myös rikos - kodin seinien sisäpuolellakin. Sinua voidaan auttaa. Voit ottaa yhteyttä lähimpään Rikosuhripäivystyksen palvelupisteeseen. Palvelumme on maksutonta. Yhteystietomme löytyvät osoitteesta www.riku.fi
Ystävällisin terveisin
Rikosuhripäivystys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838