A.Kiven Seitsemän veljestä ensipainos, Gallen-Kallelan kuvitus?

MariaO

Tietääkö kukaan, onko rahallista arvoa? Sain tutun jäämistöstä kun olen kirjallisuuden harrastaja, vaan en tällaisten teosten asiantuntija ole.

Googlaamalla en tietoja löytänyt.

7

3276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanuunankiertäjä

      Tuota A K-Gn kuvittamaa tehtiin vissiin melko paljon. Pyörii kirpputoreilla ja antikvariaateissa jatkuvasti. Hinta-arvion saat kun näytät pätevässä antikvariaatissa. Mielikuvani mukaan Seitsemän veljestä painettiin ensin vihkosmuodossa, ikään kuin pala kerrallaan. Joten varsinaisesta ensipainoksesta ei voida tässä yhteydessä puhua.

    • A. Stemu

      Kyllä. Sehän painettiin ensin neljän vihkon laitoksena 1870, joka murskakritiikin vuoksi vedettiin takaisin, ja vasta 1873 ( /- vuosi, en muista) nämä julkaisematta jääneet vihkojen sivut tuli julkaistuksi yksissä kansissa SKS:n esipuheen kera. Näitä ensipainoksia on painettu kolmisensataa, joten säilyneenä tämä ensipainos on hyvinkin arvokas. Tuossa AKG:n kuvittamassa arvoa nostaa yleinen siisteys ja etsausten kunto. Komea teos, kyllä maar!

    • Kerron hinnan

      Minä vuonna kirjasi on painettu?

      • tietoatietoa

        Kirja painettu 1931. Onko arvokas, kuvitettu Akseli Gallen gallelan kuvituksella.


    • kyllä

      Hah. Vai ensipainos...

    • keräilijä__

      Käsissäsi on todellinen harvinaisuus, sitä ei ole kenelläkään muulla.

      • könni

        Juu ensipainos, toki! Toiset saavat uneksia, toisilta löytyy kirjahyllystä. Kyllä, ihan oikea ensipainos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      102
      8892
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4379
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      40
      1596
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1510
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1200
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      847
    Aihe