Hong Kongissa on kolme merkittävää basaarityyppistä turistiloukkua.
Ladies Market Mong Kokissa on olevinaan vähän enemmän naisille suunnattu, ehkä onkin. Käsilaukkuja ja muuta naisille suunnattua on suhteessa enemmän kuin Temple Streetillä.
http://tomfringe.blogspot.fi/2012/07/ladies-market-kong-kongin-kraasabasaari.html
Temple Street Night Market on lähempänä keskustaa. Kaikenlaista krääsää on tarjolla pilvin pimein.
http://tomfringe.blogspot.fi/2012/05/iltalaukkujen-kirjoa-temple-streetilla.html
Stanley Marketiin kannattaa mennä jos on aikaa, bussimatka sinne (ja takaisin) kestää melkein tunnin. Idyllinen kylä ja monta kauppakujaa.
http://tomfringe.blogspot.fi/2012/05/stanley-market-hong-kong-kong-kongin.html
Krääsäbasaarit: Temple Street, Ladies Market ja Stanley Market
6
1390
Vastaukset
- Lang-Kwai-Fong
niin....?
- mikämainos
niin ?
turha postaus... - basaareista
Kävimme HK:ssa tammikuussa, jolloin sää vastasi Suomen kesää. Erehdyimme Temple Streetille iltapäivällä päivänvalossa, jolloin mitään markkinoita ei vielä ollut. Kamala paikka rappiokunnossa olevine kerrostaloineen ja talojen edessä päivystävine prostituoituineen. Ei tehnyt mieli mennä uudelleen illalla.
Stanley Marketia voi suositella, jos on aikaa. Kuljimme sinne Hop In - Hop Off bussilla. Samalla voi ihailla vuoren rinteessä kiemurtelevalta rantatieltä hienoja merimaisemia ja kaunista modernia arkkitehtuuria. Jos on nähnyt romanttisen elokuvan Päivien Kimallus (Love Is A Many Splendoured Thing) tunnistaa heti maisemat tutuiksi. - Tung Choi Street
Stanleyhin ei todellakaan kannata mennä !!!! paitsi jos haluu nähdä, hinnat erittäin kalliit, temle street aukee vasta myöhäisillalla, ja ihmettelen aloittajan kommenttia, ei tehnyt sinne enää mieli mennä.... mong kokissa myös ISO markkinakatu, ihan lähellä ladien markettia, hinnat halvempia mutta siellä ei tingitä....
- hongkong123
Nojaa, mun mielestä se Temple Streetin lähialue (Yau Ma Tei) on todella mielenkiintoinen ja ihana juuri siitä syystä, että sellaiset vanhat mestat ovat täällä aika pitkälti saaneet väistyä uuden ja modernin myötä. Valveutunutta turistia se saattaa myös muistuttaa siitä, että iso osa honkkareista elää köyhyysrajan alapuolella, vaikka kaupunki on Louis Vuittonia pullollaan. Night market itsessään on tietty lähinnä vaan ylihinnoiteltua krääsää, mutta mitäpä näiltä turistitoreilta nyt muutakaan voisi odottaa.
- Lfdijfek
Temple Streetin ympäristö on täynnä rumia slummimaisia kerrostaloja ja epämääräisiä ja epäsiistejä katuruokapaikkoja, jotka toimivat kerrostalojen väliin vedettyjen kuormapressujen alla. Varma tapa saada ruokamyrkytys. Kerrostalojen ovilla seisoskelee mannerkiinalaisia katuhuoria. Suomessa ei ole missään vastaavaa slummia.
Noista kolmesta basaarista mukavin on siisti Stanley Market, jonne on hieno bussimatka mutkittelevaa rantatietä pitkin. Matkalla näkee hienoja merimaisemia, uimarantoja ja modernia arkkitehtuuria, eli muutakin kuin vanhoja rappeutuvia kerrostaloja ja paikallisia resupekkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1077719Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686810Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite744187Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293899Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022378Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os242075- 721882
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191783Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11650Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11647