Valotainapäällä

Escort -95 ja siinä on valot koko ajan päällä.
Vaikka ottais avaimet ja virrat pois niin palaa niin kauan kunnes ottaa sulakkeet pois.
Alkoi sen jälkeen kun latasin akun akkulaturilla, enkä ottanut akun kengää irti (vai oliko sattumaa)
Voisko olla joku rele vai sulakerasian pohja. Jos rele niin mistähän nuo releet löytyy ?
3231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eikös ne releet ole sulakeboxin alla tai takana, riippuu mistä kulmasta kattelee, minun ei ole ollut tarvis tonkia, joten joku rele voi olla muuaallakin, katso manuskasta.

Äänestä

oma riesa teki samaa ....

Äänestä

Siinä ne on releet kun ottaa sulakeboxin irti niin siinä samassa laatikossa ikään kuin päällä.
Manuskassa sanotaan että päivävalorele on asennettu S,Dk,N jne eli pohjoismaisiin malleihin.
Nuo kaksi eli oikea ja vasen päivävalo rele oli lämpöisiä mutta mittauksen perusteella ehjiä.
Kun otti releet (Sin ja vihreä) pois niin valot toimivat ilman päivävalotoimintaa, paitsi takavalot ei palaneet.
Kävin autosähkärillä joka muutti systeemiä siten että takavalotkin palaa ilman näitä päivävalo releitä eli nyt toimii kaikki ihan OK paitsi päivävaloja ei ole.
Ei sähkäri ottanut tuosta juuri mitään ja homma kävi äkkiä.
Todellinen vika lienee tuo sulakerasian pohja jonka hinta on muuutaman satasen luokkaa.
Nyt siitä on jouduttu jipottamaan jo nuo valot ja lämmpäri, mitähän seuraavaks ???
Vähän epäselvä selostus mut toivottavasti saa jotain selvää, näitä ongelmia kait muillakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marko kirjoitti:

Escort -95 ja siinä on valot koko ajan päällä.
Vaikka ottais avaimet ja virrat pois niin palaa niin kauan kunnes ottaa sulakkeet pois.
Alkoi sen jälkeen kun latasin akun akkulaturilla, enkä ottanut akun kengää irti (vai oliko sattumaa)
Voisko olla joku rele vai sulakerasian pohja. Jos rele niin mistähän nuo releet löytyy ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu