Ihan uteliaisuudesta kysyn

-hulluksi on mennyt-

Onko kukaan saanut vuoden sisällä pistoolilupaa?
Asesepän kanssa jutellessa hän kertoi ettei koko kaupungissa liene myyty yhtään pistoolia vuoden sisään kun kukaan ei saa lupaa.
Oudoksi on mennyt. Itselläni on luvallinen ysimillinen ollut jo 15 vuotta.
Nyt on alkanut loukkupyynti kiinnostaa ja haluaisin .22:sen loukkuaseeksi, olis käytännöllisempi vaimennettuna.
Naapuri vaihtoi kakspiippuisen haulikkonsa haulikkorihlaan ja siinäkin luvassa oli hirmu kuulustelu ja tietokonetesti. Vaikka miehellä on ollut aseita kymmeniä vuosia, hirvikivääristä pistooleihin.
Aseen vaihtaminenkin on siis hankaloitettu äärimmilleen.

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juhan-i

      Kyllä niitä aseita on myyty ja ostettu, sekä uusia että käytettyjä.

      Lyhyiden kohdalla myyntitoiminta on selvästi vähentynyt, koska uusien harrastajien on toimittava ensin kaksi vuotta laina-aseella harjoitellen.

      Mutta kyllä esim. pääkaupunkiseudulla vanhemmat harrastajat ovat saaneet lupia esim. ressupistooleihin ihan normaaliin tapaan. Myös viimeisen vuoden aikana.

    • uuutistenlukija
    • oravanpyörässä

      Nyky laki johtaa aseiden lisääntymiseen kansalaisilla sillä rajana on 3 vuotta, jos sitä ennen hakee aseen ostoluvan ei tarvitse suorittaa testiä ja kuulustelua mutta jos vuosia on mennyt enemmän kuin 3 edellisen aseen hankinnasta niin kuulusteluun ja testiin joutuu eli ei auta muu kuin hankkia taas ase alle kolmen vuoden ja taas siitä aseesta vajaa kolme vuotta niin seuraava ja näin välttää kuulustelun sekä testin.

      Laskeskelin että ennekuin täytyän 80 niin minulla on hurjan monta asetta jos en myy edellistä pois kun ostan uuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4783
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3227
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2643
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1590
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe