Aivan ääliömäistä....

joo´o

Rakensimme pari vuotta sitten talon luonnon helmaan. Ihana iso tontti, ihana talo ja lapsilla hyvä kasvupaikka. Meidän lapset silloin 9v. ja 7 kk.
Muutimme talvella joten hiljasta oli koko tiellä.
Tiellämme asui iso lestaadiolaisperhe.
Vanhempi lapsemme oli jo muuttanut syksyllä uuteen kouluun ja ongelmia ei ollut.

Kevään saatossa alkoi tyttäremme kiusaaminen koulumatkoilla. Ne lapset tekivät vaikka mitä, töni ja jopa huoritteli ? Sanoivat et meidän äiti tietää kaiken jumalasta,ettekö tiiä mitään. Sanoin tyttärelleni että voi ihan hyvin sanoa ettei asia kiinnosta häntä. Aloimme mieheni kanssa viemään tytärtämme kouluun.

Heidän vanhemmilleen ja kerroin tapahtumat. Vastaukseksi sain jotain kaikkee muuta kun anteeksipynnön. Viime kesänä ne lapset keksivät tehdä pilapuheluja tyttäreni puhelimeen. Soittivat tuntemattomasta numerosta ja möykkäsivät mitä sattuu.
Kun minä vastasin puheluun sanoivat kuka soittaaa ,soitin vanhemmille, ni ainut asia oli mitä sanoivat että puhelin on hyötykayttöön. Kun sanoin että anteeksi pitäisi varmaan pyytää ni luuri tuki korvaan.
Tänä keväänä aloimme ihmettellä miksi laskuista tulee maksu-
muistutuksia, mieheni kysyi ootko nähnyt tätä laskua aiemmin ko tuli muistutus,en ollut nähnyt en. No asia selvisi sillä kun postilaatikkoomme oli työnnetty revityt ja mudassa kierinyt posti. Ei ollut vaikea arvata ketkä oli asialla. Laitoin kaikki likaset mainokset niiden postilaatikkoon ja laskujen kuoret. Soitin vanhemmille että näin on käynyt ja meidän postilaatikkoon ei enää kosketa, ja meiltä hävinny laskuja ja tyttären tilaama lehti ,niin vastaus oli että joo sanomme. Siis jooo.
Nyt on lukollinen laatikko ja salaiset puhelin numerot.
Tekisi mieli myydä talo ja muuttaa.....
onko kellään
K
Siis uskovaisia joo meillä ei tulis mieleenkään

3

261

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikosilmoitusta vaan

      Postin tärvelemisestä olisi kannattanut tehdä poliisille tutkintapyyntö ja antaa samalla vinkki, mistä tutkinnan voi aloittaa. Ehkä se kuri olisi poliisin vierailun jälkeen löytynyt uskovien penikoillekin.

    • Näin meillä

      Lähellä asuu kuusi lestadiolaisperhettä, joista yksi aivan naapurissa, eikä mitään ongelmaa. Kaikki ne lapset, jotka ovat lapsieni kavereita, ovat todella mukavia ja hyvin kasvatettuja lapsia. Ja vanhemmatki ovat todella mukavia ja heidän kanssaan voi keskustella arjesta, koska meilläkin on kuusi lasta, vaikka emme niin sanotusti uskovaisia olekkaan.
      Että taitaa olla aika perhe kohtaista.

    • joo"o

      Lapsuuteni asuin aluella jossa asui 3 lestaadiolais perhettä. Kaikki oli kavereita keskenään: Siksi on vaikea uskoa ja nähdä tämä , ettei kuuluta joukkoon. Lapset tuosta kiusasta kärsivät .
      Tein rikosilmoituksen kun löysin postiamme revittynä ojasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      127
      1558
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      113
      1321
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1152
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      55
      1131
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      793
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      786
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      776
    8. 36
      776
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      685
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      639
    Aihe