Rakensimme pari vuotta sitten talon luonnon helmaan. Ihana iso tontti, ihana talo ja lapsilla hyvä kasvupaikka. Meidän lapset silloin 9v. ja 7 kk.
Muutimme talvella joten hiljasta oli koko tiellä.
Tiellämme asui iso lestaadiolaisperhe.
Vanhempi lapsemme oli jo muuttanut syksyllä uuteen kouluun ja ongelmia ei ollut.
Kevään saatossa alkoi tyttäremme kiusaaminen koulumatkoilla. Ne lapset tekivät vaikka mitä, töni ja jopa huoritteli ? Sanoivat et meidän äiti tietää kaiken jumalasta,ettekö tiiä mitään. Sanoin tyttärelleni että voi ihan hyvin sanoa ettei asia kiinnosta häntä. Aloimme mieheni kanssa viemään tytärtämme kouluun.
Heidän vanhemmilleen ja kerroin tapahtumat. Vastaukseksi sain jotain kaikkee muuta kun anteeksipynnön. Viime kesänä ne lapset keksivät tehdä pilapuheluja tyttäreni puhelimeen. Soittivat tuntemattomasta numerosta ja möykkäsivät mitä sattuu.
Kun minä vastasin puheluun sanoivat kuka soittaaa ,soitin vanhemmille, ni ainut asia oli mitä sanoivat että puhelin on hyötykayttöön. Kun sanoin että anteeksi pitäisi varmaan pyytää ni luuri tuki korvaan.
Tänä keväänä aloimme ihmettellä miksi laskuista tulee maksu-
muistutuksia, mieheni kysyi ootko nähnyt tätä laskua aiemmin ko tuli muistutus,en ollut nähnyt en. No asia selvisi sillä kun postilaatikkoomme oli työnnetty revityt ja mudassa kierinyt posti. Ei ollut vaikea arvata ketkä oli asialla. Laitoin kaikki likaset mainokset niiden postilaatikkoon ja laskujen kuoret. Soitin vanhemmille että näin on käynyt ja meidän postilaatikkoon ei enää kosketa, ja meiltä hävinny laskuja ja tyttären tilaama lehti ,niin vastaus oli että joo sanomme. Siis jooo.
Nyt on lukollinen laatikko ja salaiset puhelin numerot.
Tekisi mieli myydä talo ja muuttaa.....
onko kellään
K
Siis uskovaisia joo meillä ei tulis mieleenkään
Aivan ääliömäistä....
3
244
Vastaukset
- Rikosilmoitusta vaan
Postin tärvelemisestä olisi kannattanut tehdä poliisille tutkintapyyntö ja antaa samalla vinkki, mistä tutkinnan voi aloittaa. Ehkä se kuri olisi poliisin vierailun jälkeen löytynyt uskovien penikoillekin.
- Näin meillä
Lähellä asuu kuusi lestadiolaisperhettä, joista yksi aivan naapurissa, eikä mitään ongelmaa. Kaikki ne lapset, jotka ovat lapsieni kavereita, ovat todella mukavia ja hyvin kasvatettuja lapsia. Ja vanhemmatki ovat todella mukavia ja heidän kanssaan voi keskustella arjesta, koska meilläkin on kuusi lasta, vaikka emme niin sanotusti uskovaisia olekkaan.
Että taitaa olla aika perhe kohtaista. - joo"o
Lapsuuteni asuin aluella jossa asui 3 lestaadiolais perhettä. Kaikki oli kavereita keskenään: Siksi on vaikea uskoa ja nähdä tämä , ettei kuuluta joukkoon. Lapset tuosta kiusasta kärsivät .
Tein rikosilmoituksen kun löysin postiamme revittynä ojasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain22711526Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13610908Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356248Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2075099Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1433550- 1733499
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402373Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3171917Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101758Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161654