Oon lähössä siis turkkiin alanyaan 29 pv. Meillä on sielä talo ja en ola soelä kyllä koskaan oLlut aikaisemmin siis koko maassakaan :) Olisi kiva saada neuvoja näiltä ketkä ovat sielä käyneet. Olen itse vasta 16 ja kiinnostaa lähinnä shoppailu ja sellaset nuorten jutut.. Myös kiinnostaa paljon se että mitä siellä kannattaa syödä ja jättää syömättä sillä haluan välttää kaikki vatsataudit. Itse odotan innolla ja paikka vaikuttaa hyvin mukavalta! Kiitos jo etukäteen kaikista kommenteista! :)
29.7 lähtö turkkiiin!!
Innokas matkustaja
8275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihan ehdottomasti kokemisen arvoinen juttu on veneretki. Koko pvä merellä ja rusketusta tulee :) Suosittelen menemään aamulla (vähän ennen 10) satamaan ja ostettavan liput vasta silloin, tulee tod. näköisesti edullisemmaksi (itse pulitettiin muutama viikko sitten retkestä 30 liiraa sis. alkoholittomat juomat, lämpöisen ruuan ja hedelmät)
Shoppailumahdollisuuksia Alanyasta löytyy reilusti. Kannattaa lähteä hieman pois keskustasta, niin pääsee edullisemmin ja siellä tuotteet ovat useinmiten hinnoiteltuja, kun en itse ainakaan jaksa sitä tinkausta. Kannattaa käydä ATM:ssä (alanya tekstil market), sieltä saa halvalla vaatteita.
Hamamissa kannattaa oikesti käydä ensimmäisenä pvä:nä. Siellä iho kuoritaan ja sen jälkeen rusketus tarttuu paremmin, eikä iho ala kesimään niin helposti.
Rannaltä löytyy päivisin vesiskootterit ja muut härvelit, mitkä ovat oikesti kokeilemisen arvoisia juttuja.
Ruokailun suhteen itselläni ei ole koskaan ollut mitään mietittävää. Muistaa vaan pestä kädet ennen ruokailua, niin hyvä tulee. Toiset toki välttävät majoneeseja ja lihaa/kanaa reissuillaan, mutta henk.koht. mitään ongelmia ei ole KOSKAAN ollut. Toki aina aloittaessani ruokailun varmistan lihan kypsyyden, sillä kerran olen saanut raakaa lihaa ulkomailla ( en toki Turkissa), ja siitä helposti tulee niitä tauteja. Jos vatsasi on herkkä niin mahtohappobakteereja vaan naamaan. Yksi asia mitä käsketään myös välttää on jääpalat ja kraanaveden alla huuhdellut kasviksen, mutta ihan samalla lailla esim. hampaita pestessä sitä kraanavettä joutuu väkisinkin suuhun.
Sitten on se biletys, jos se teitä kiinnostaa: Diskot löytyvät satamasta, sisäänpääsymaksuja ei ole ja siellä saa tanssia jalat kipeiksi :) Kunhan muistaa pitää järjen päässä. Ei jätä "limuja" vartioimatta, sillä sinne saattaa helposti tippua sekaan jtn. mitä ei ole tarkoitus. Ja ei kannata lähteä yksin seikkailemaan ja kun käytätte takseja niin ottakaa oikea taksi, eikä mtn. pimeitä takseja., näin pidätte huolta omastaturvallisuudestanne.
Ihan mahtavaa matkaa ja pitäkää järki päässä :)
Ilmoitusteksti:
Jos haluat viettää lomaa tai tulla asumaan Turkki Kemerin: nauttia rauhasta,
tutustua paikalliseen elämään ja nähtävyyksiin. Viikon tai enempi.
Yksin,perheen tai ystävien kanssa. Tarjoamme majoitusta ja kuljetusta
lentokentältä.
Tarvittaessa autamme vuokra-asunnon tai sopivan kiinteistön löytämisessä.
Lisätietoja: [email protected]
Skype: denizdreams
jos olet 16-vuotias tyttö, turkkilaiset miehet ja pojat odottavat myös innolla sinua
Minäkin olen lähdössä turkkiin tässä 25.7... hyviä vinkkejä on tullut... :)
Tulla huva.
On mulla seiso!
Multipersoona matkailee
Mäki oon lähössä tollon ja oon myös 16 (: Oon ilmeisesti ehkä samalla lennolla:) me vaan ollaan menossa Sideen.
aijaa voi olla hyvin mahollista meneeks teillä se lento suoraan alanyaan? :)