ikkunafirmat pihtaa hintatietoa. Ovista, levyistä, eristeistä yms läytyy hintalistoa, vaan ei yhtäkään ikkunan hintaa. Aina pitäis pyytää tarjous, vaan kun ei tarvittais kuin 2 ikkunaa eikä köytetyissä tunnu olevan just reikään sopivaa . Mistä siis saan tietää ikkunoiden hintoja kirjautumatta kymmenen eri toimittajan asiakkaaksi!
hinta hukassa
akka vaan
390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pyydä se tarjous, ei se velvoita mihinkään.
Katso ikkunoiden hinnat täältä:
http://www.haarukka.fi/index.php?action=portaali_ikkunat
Sama on itseäni harmittanut monissa asioissa kun olen budjettia väsännyt.
Onneksi netti kuitenkin pikkuhiljaa muuttaa tuon tilanteen, kun ihmiset kuitenkin ensin haluavat netistä etsiä tietoa ja alustavia hintatietoja ja firmat ovat huomanneet sen että pakko sitä on siinä mukana pysyä.
Itse en todellakaan rupea budjetin tekovaiheessa vielä pyytämään aitoja tarjouksia - sehän kuormittaa toimittajiakin ihan turhaan. Sen sijaan etsin listan potentiaalisia toimittajia, ja alustavat hintatiedot ja sitten toteutusvaiheessa tarjoukset lähtevät vain jo aiemmin seulotuille toimittajille.
Ja bonuksena ihan toiseen tarkoitukseen liittyvä laskuri, minkä löysin vasta muutama päivä sitten:
http://www.kilpailutaurakkasi.fi/remonttilaskurit/kattotuoli
http://www.taloon.com/ikkunat-ovet/918/dg
Tuolla on hintoja.
Olet oikeassa, rakennusalalla on tapana yrittää pitää hinnat salaisuutena, johtunee kovista katteista.